Czwórka i Piknik Naukowy. Ostatni dzień naukowych eksperymentów online

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 10:50
Dziś ostatni dzień największej plenerowej imprezy naukowej w Europie. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji ONLINE jeszcze chwilę trwa. To ostatnia szansa, by odwiedzić wirtualne namioty! Hasło Pikniku brzmi "Klimat i my". 
Podczas Pikniku Naukowego zapoznamy się z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmiany
Podczas Pikniku Naukowego zapoznamy się z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmianyFoto: Mat.promocyjne

Za nami tydzień wypełniony fascynującymi spotkaniami z ekspertami, naukowymi pokazami oraz warsztatami online - wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my".

24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK - GALERIA >>>

Ekologia, klimat, ochrona środowiska - to tematy stale goszczące w Czwórkowych audycjach. Z okazji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik było ich jeszcze więcej. 

SPRAWDŹ: Klimat i My. 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik >>>

Posłuchaj także:


pieniny dynajec trzy korony paixabay 1200x660.jpg
Pienińskie bieganie - w nowej formule po zeszłorocznych trasach

W audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" (godz. 17.05) zajęliśmy się się "Zielonym IT" – nowymi technologiami i zmianami klimatu. Sprawdziliśmy jak wygląda produkcja, używane materiały, optymalizacja zużycia energii oraz oznaczenie sprzętu >>> Zobacz tutaj.

Ziemia - nasz jedyny dom. Trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK >>>

wakacje podróże kobieta las 1200.jpg
Polak w lesie. "Dbając o drzewa, dbasz o siebie"

Piknik Naukowy obecny jest jednak na naszej antenie już od środy, 5 maja. W "Strefie sportu" (od godz. 21.30) siatkarka Katarzyna Skowrońska opowiedziała m. in. o treningach i zawodach w różnych strefach klimatycznych. Zawodniczka grała w klubach we Włoszech, Turcji, Azerbejdżanie i Brazylii, a z kadrą była w różnych zakątkach świata - opowiedziała też jak przebiega aklimatyzacja, gdzie i dlaczego była najtrudniejsza.

W czwartek, 6 maja, w audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" (godz. 17.05) przetestowaliśmy aplikacje pogodowe. Co można z nich odczytać, w jakich warunkach ich używać, czy się sprawdzają podpowiedziała Anna Hardej. 

W "Rozbieganych" 7 maja (godz. 9.05) Karina Terzoni spotkała się z Kubą Wolskim, organizatorem Festiwalu Biegowego w Szczawnicy.  

Zobacz
Zero waste 1200.jpg
Zero waste w kuchni. Jak zaoszczędzić 2 tysiące złotych?

Audycja "Ratujemy świat" (godz. 15.05) w piątek podążyliśmy śladem wilków. Sprawdziliśmy, jak klimat wpływa na wilki i jak mają się wilki w polskich lasach. Opowiedzieliśmy jak zachować się podczas spotkania z wilkiem i rozmawialiśmy z Marcinem Witczakiem - ekspertem od wilków, konserwatorem Obwodu Ochronnego Pustelnia w Drawieńskim Parku Narodowym.

Zerknęliśmy też do internetu i sprawdziliśmy na tym polega nowa funkcja Google Earth. Podobno dzięki Timelapse możemy obserwować zmiany klimatu ostatnich lat. 


Zobacz
samolot 1200 shutterstock.jpg
Podatek od częstego latania - nowa propozycja ekologów

W sobotę, 8 maja, w "Podcastach w Czwórce" zaprezentowaliśmy Wam fragmenty podcastu "Dialog z Planetą - Ziemia, klimatyczne miejsce w kosmosie. Rozmowa z młodymi klimatologami".

W sobotę odbyła się także premiera filmu "Czwórka dla klimatu", który dotyczy m.in. wyników raportów naukowych, które opisują niepokojące zmiany klimatyczne i ich wpływ na środowisko. Pokażemy, że każdy z nas ma wpływ na otoczenie. W filmie wzięli udział dziennikarze i reporterzy Czwórki: Katarzyna Dydo, Karina Terzoni, Ada Janiszewska, Oliwia Krettek, Kuba Jamrozek, Kuba Marcinowicz, a także Szymon Jaworski.

Sprawdź także:

mat.prom./pj/aw/kd

Czytaj także

Klimat XXI wieku. Polska bezśnieżnych zim, gorących lat

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 10:10
Do końca XXI wieku Instytut Ochrony Środowiska przygotował dwa scenariusze dla Polski. Jeden jest optymistyczny, związany z mocną redukcją emisji gazów cieplarnianych, drugi pesymistyczny i niestety bardziej realny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda z lotu ptaka - co nam dają obserwacje wody prowadzone z góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:55
Czy używając drona, samolotu lub zdjęć satelitarnych możemy przewidzieć niepożądane zjawiska związane z wodą, takie jak powodzie czy susze? Sprawdzamy, jakich jeszcze danych o wodzie i tym, co pod wodą, mogą nam dostarczyć zdjęcia robione z góry.
rozwiń zwiń