"Rzeczy ostatnie". Polskie Znaki oswajają przemijanie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 10:30
Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny i Janusz Zdunek postanowili uratować polskie pieśni ludowe przed zapomnieniem. Projekt Polskie Znaki ma oswajać przemijanie, opowiadać o "Rzeczach ostatnich". Obok Michała Szpaka i Matyldy Damięckiej w nagraniach grupy usłyszymy m.in. Sanah. 
Polskie Znaki feat. Sanah
Polskie Znaki feat. SanahFoto: Michał Panszczyk/mat. pras.

- Temat śmierci nie został przez nas gruntownie przerobiony, to wciąż tabu. Mówi się o nim niechętnie, zawsze "na kolanach" i z emfazą w głosie, zapalając przy okazji znicz. Po 1 listopada jednak zapominamy o śmierci zupełnie - opowiadał Jarek Ważny, współautor projektu "Rzeczy ostatnie". - Mamy - w zależności od religii, którą wyznajemy - odpowiednie rytuały, albo wierzymy, że śmierć to początek nowej drogi - wyliczał gość Czwórki. - Ludziom wierzącym jest dzięki temu łatwiej. Jednak warto przypominać też, że tak naprawdę nic do tego grobu czy też urny nie zabierzemy i niezależnie od tego, jak bardzo zdrowo będziemy żyć, dla każdego przyjdzie koniec. Dlatego warto koncentrować się na tym, "jak" się ma, a nie "co" się ma i "gdzie" się ma - podkreślał.

Posłuchaj
10:14 rzeczy ostatnie 2021_10_25-08-14-50.mp3 Jarek Ważny opowiada o projekcie Polskie Znaki i "Rzeczach ostatnich" (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Dlatego powstał projekt Polskie Znaki, który ma na celu ratowanie od zapomnienia polskich pieśni tradycyjnych. - Te pieśni to nasz dorobek, nosimy go w swoim bagażu, jak całą historię Polski. A poza tym to po prostu piękne, liryczne kompozycje. W warstwie tekstowej to perły literackie, autorzy nieznani posługiwali się takimi środkami przekazu, jakich nie powstydziliby się skamandryci - mówił gość Czwórki. Jak tłumaczył, kluczem przy wyborze kilkudziesięciu z kilkuset tradycyjnych pieśni było to, by były to "szlagiery" typu "best of". - Ten pomysł chodził za mną już bardzo długo, ale zawsze były inne obowiązki. Materiał zbierałem jednak już od dawna, rozmawiałem ze starszymi osobami, które opowiadały, jak to kiedyś się śpiewało na pogrzebach - wspominał Jarek Ważny. 

Czytaj także:

- Idea jest taka, by nagrać kilkanaście pieśni i do współpracy zaprosić kilkunastu śpiewaków - opowiadał gość Czwórki. Jak na razie muzycy opublikowali dwie pierwsze części tryptyku "O jak fałszywe wszystko" z udziałem Matyldy Damięckiej i Michała Szpaka. Teraz przyszedł czas na kolejną artystkę - Sanah, czyli Zuzannę Jurczak.

Polskie Znaki feat. Michał Szpak - Żegnam cię mój świecie wesoły / Adult Contemporary

Projekt powiązany jest ściśle z Festiwalem Rzeczy Ostatnich, który rusza 30 października. W ramach imprezy odbędą się projekcje filmów, ale także standup Abelarda Gizy.

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Gość: Jarek Ważny (współautor projektu "Rzeczy ostatnie")

Data emisji: 25.10.2021

Godzina emisji: 08.30

kd

Czytaj także

Duet Paula i Karol o płycie "Lifestrange": jest troszkę beatlesowska

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 00:00
Paula Bialski oraz Karol Strzemieczny, czyli muzycy duetu Paula & Karol opowiadali w Czwórce o nowej płycie zatytułowanej "Lifestrange" oraz o swoich folkowych inspiracjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka o cyklu natury i Chopin ludowym uchem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 06:00
O nowym albumie grupy Bastarda we współpracy z chórem uniwersyteckim SWPS rozmawialiśmy z Pawłem Szamburskim. Wspomnieliśmy także zmarłą niedawno wyśmienita śpiewaczkę kurpiowską - Zofię Warych. A w związku z rozpoczynającym się właśnie Konkursem Chopinowskim sprawdziliśmy, co o twórczości polskiego kompozytora myślą wiejscy muzykanci.
rozwiń zwiń