Burzliwa historia kaszy. "Była z nami od zawsze"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 12:18
- Kaszę uwielbiano już przed wiekami we wszystkich grupach społecznych. Na przykład Anna Jagiellonka kazała sprowadzać do Warszawy kaszę aż z Radomska - mówił Paweł Ochman, autor książki "Kasze w kuchni regionalnej". 
Kasza jaglana, zdjęcie ilustracyjne
Kasza jaglana, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/TYNZA

Danie to od wieków stanowiło podstawę w kuchni wszystkich grup społecznych. W ozdobnej zastawie pojawiały się na królewskich i książęcych stołach, a w glinianych misach - w chłopskich izbach. - Kasza jest obecna w polskiej kuchni w zasadzie od początku naszej państwowości - mówił Paweł Ochman.

Niezwykła historia zwykłej kaszy

Pierwsze kasze na polskich stołach to jęczmienna i jaglana. - To z uwagi na warunki klimatyczne. Dopiero w okolicach XIII-XIV wieku, dzięki najazdom tatarskim, pojawia się u nas kasza gryczana - do dziś czasem nazywana "tatarką". W następnej kolejności zagościła tu kasza manna - na bardziej zamożnych stołach, a po II wojnie światowej, dzięki Kresowiakom, na Dolny Śląsk, Śląsk Opolski i Ziemię Lubuską wjechała kasza kukurydziana - opowiadał Paweł Ochmann, autor książki "Kasze w kuchni regionalnej", która ukazuje się 26 stycznia

Kasza pyszna i zdrowa dla każdego

Wytworzenie kaszy miało być przed laty dość proste - stąd popularność tego posiłku. - Polegało to na odłupywaniu ziaren w specjalnych urządzeniach, przypominających moździerze. Był to produkt tani, łatwo przechowywalny i możliwy do przewożenia na duże odległości - mówił gość Czwórki. - Na początku kasza pojawiała się na stołach biedniejszych, ale potem pojawiała się na stołach mieszczańskich, szlacheckich, książęcych, a nawet królewskich - podkreślał. - Kaszę uwielbiali m.in. Władysław Jagiełło i Anna Jagiellonka. Ta ostatnia sprowadzała ją z terenów Radomska - opowiadał Paweł Ochmann.

Kasza pasuje do wszystkiego - ziemniaków i ryżu też

Dawniej mężczyzn wyrabiających kaszę określano "krupnikami". - A tych, którzy ją sprzedawali, nazywano "krupniarzami", były to zwykłe zawody - opowiadał Gość Czwórki.

Posłuchaj
11:40 czwórka kasza 2022_01_10-08-16-02.mp3 Pyszne i zdrowe dania z kaszy - skąd wzięła się jej popularność? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak podkreślał, dawniej łączono kaszę m.in. z ziemniakami, dzięki czemu potrawa była dość łagodna. - Takie łączenia popularne były zwłaszcza na Kresach Wschodnich. Dwa składniki łączono w formie klusek, kotletów i wielu innych - podkreślał gość Czwórki. - Na Śląsku Cieszyńskim łączono zaś ryż i kaszę mannę albo kaszę jęczmienną. To odważne i smaczne połączenie - opowiadał

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Paweł Ochmann (autor książki "Kasze w kuchni regionalnej", a także bloga Veganon)

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Gry kulinarne. "Tu ogranicza cię tylko wyobraźnia"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 15:36
Gry kulinarne cieszą się coraz większą popularnością. Niektóre pozwalają stworzyć własną sieć restauracji, a inne - poczuć się jak prawdziwy szef kuchni, albo po prostu... poeksperymentować z gotowaniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pesto eggs - jak przyrządzić je samodzielnie w domu?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 09:25
Zdradzimy, jak samodzielnie przygotować w domu jajka typu "pesto eggs" od Amy Wilichowski, ale zajrzymy też za kulisy teledysku do utworu "Szaman" Niemego Kina. 
rozwiń zwiń