Uzależnienie w sieci. "Dziś liczba znajomych podnosi nam poziom kortyzolu"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 16:25
Jedna z pierwszych badaczek na świecie zajmujących się problemowym użytkowaniem internetu Kimberly Young podkreśla, że mężczyźni wybierają aktywność w sieci związaną z dominacją i poczuciem kontroli, a te warunki spełnią np. gry on-line. 
Audio
  • Mężczyźni vs. kobiety. Czego szukamy w sieci? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Aż 20 procent badanych w czasie wolnym spędza ponad siedem godzin dziennie w internecie Dominika Ochnik

Mężczyźni realizują także fantazje seksualne poprzez oglądanie stron o treściach pornograficznych, w sieci szukają też romansu. Domeną kobiet, jak wynika z badań naukowczyni, wydaje się być komunikacja. Czy rzeczywiście tak bardzo różnimy się pod kątem tego, czego szukamy w sieci? 

- Kobiety bardziej od mężczyzn skupione na budowaniu relacji interpersonalnych i pozycji w grupie - mówiła doktor Dominika Ochnik z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego. - Choć to, w jaki sposób korzystają z internetu diametralnie zmieniło się w trakcie kilku ostatnich lat - dodawała.

Im więcej mamy kontaktów w świecie wirtualnym tym szybciej się uzależniamy. To nie są normalne relacje, a korespondencja on-line Dominika Ochnik

- Na początku istnienia internetu niechętnie umieszczały w sieci informacje na swój temat. Przekazywanie takich danych było raczej domeną mężczyzn. Dziś ten trend całkowicie się odwrócił, zwłaszcza zwłaszcza młodych ludzi. Badania wskazują, że to młode dziewczęta częściej nadużywają internetu, niż chłopcy - mówiła. 

Badania przeprowadzone na grupie nastolatków wskazują, że posiadanie powyżej 300 znajomych w sieci podnosi ich poziom kortylozu. To może prowadzić do chorób w świecie rzeczywistym Dominika Ochnik

Jak rozpoznać uzależnienie od internetu? Do do niego prowadzi? Jak na tle badań doktor Dominiki Ochnik prezentują się młode Polki i Polacy? Jakie strony w sieci odwiedzają najczęściej? Czy warto odciąć się od internetu i mediów społecznościowych? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: doktor Dominika Ochnik (adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, autorka pionierskich badań  "Czynniki ryzyka uzależnienia od Internetu wśród adolescentów i młodych dorosłych z uwzględnieniem różnic płciowych").

Data emisji: 23.07.2019

Godzina emisji: 20.09

ac/kd

Czytaj także

Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:04
- Dopiero za parę lat tak naprawdę przekonamy się o skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii - twierdzi Agnieszka Szafrańska-Romanów z warszawskiego Centrum Probalans.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie - korzyść czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:00
Nowoczesne technologie potrafią już nie tylko przetwarzać pozyskaną informację. Współcześnie z powodzeniem korzystają z nabytej wiedzy. Jak ją wykorzystają?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość z internetu? "To miejsce dobre, jak każde inne"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 10:40
- Potraktujmy internet jako miejsce, w którym jest mnóstwo ludzi poszukujących miłości. Można wejść, rozejrzeć się, pomóc swojemy szczęściu - przekonuje terapeutka i ekspertka w jednym z portali randkowych Joanna Godecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Świątek: w ciągu sekundy dociera do nas 100 mld bitów informacji

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:37
Ludzki mózg każdego dnia podejmuje setki tysięcy decyzji, ale tylko niektórych z nich jesteśmy świadomi. To mózg decyduje, co w ogóle przedrze się do naszego strumienia świadomości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Rotberg: nieustanne samodoskonalenie jest jak doping

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 15:08
Coraz częściej wykorzystujemy w naszym życiu nowe technologie. Rejestrowanie danych na nasz temat - codziennych aktywności i przyszłych planów wprowadza porządek w nasze życie, ale może mieć też skutki uboczne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre maniery w świecie nowych technologii. To, czego nie załatwimy za pomocą smartfona

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 12:49
W pracy, domu, ww miejscac publicznych wymagamy od innych dobrych manier, ale czy na co dzień sami pamiętamy o ich przestrzeganiu?
rozwiń zwiń