Megajacht Bezosa. Czy most w Rotterdamie będzie zdemontowany?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 15:30
Holenderskie miasto może zdecydować się na rozbiórkę blisko stuletniego mostu. A to za sprawą megajachtu, który powstaje w stoczni w Rotterdamie dla założyciela Amazona. Okazuje się, że jest za wysoki, żeby swobodnie wypłynąć.
Zabytkowy most De Hef w Rotterdamie.
Zabytkowy most De Hef w Rotterdamie.Foto: shutterstock/MarioB149

Nowa łódź dla Jeffa Bezosa, o wartości 500 milionów dolarów, została zbudowana przez Oceano, producenta jachtów z siedzibą w Holandii. Aby dotrzeć do Bezosa, statek musi najpierw przepłynąć przez charakterystyczny most Rotterdamu De Hef. Jednak, jak się okazuje, jednostka jest zbyt wysoka, żeby się zmieścić. Stąd pomysł na demontaż zabytkowego mostu, aby umożliwić przepłynięcie megajachtu miliardera. 

- Jacht będzie tak wielki, że nie będzie mógł wypłynąć normalnie ze stoczni na otwarte morze. Był budowany w okolicach Rotterdamu i musi przepłynąć przez most, który jest dość niski, bo ma 40 m wysokości. Jacht Jeffa Bezosa, po rozłożeniu żagli, będzie mieć wysokość 127 metrów - mówi Jakub Zygmunt, dziennikarz serwisu Gigweek. - No i tutaj pojawił się bezprecedensowy pomysł, żeby rozebrać w takim razie zabytkowy, stary most, żeby ułatwić mu wyjście na szerokie wody.

Jest to pierwszy tak głośny przypadek sytuacji, gdy na pojedyncze zlecenie jednej osoby trzeba rozebrać zabytek architektury. Co prawda most nie pełni już swoich pierwotnych funkcji, ale wtopił się w krajobraz miasta i stanowi wyjątkowy pomnik historii. Jak zapowiada rzecznik gminy Rotterdam, miasto jednak nie będzie ponosić kosztów jego rozbiórki.

- Nie jest to taki typowy most. Jest podnoszony i tylko ruchoma, środkowa część będzie demontowana - wyjaśnia rozmówca Marty Zinkiewicz. - Boczne filary stojące na brzegach zostaną zachowane, tylko środkowa część będzie zdjęta. Za tę całą operację ma zapłacić stocznia, która go buduje.


Źr. Youtube/Inside Jeff Bezos' New $500 Million Mega Yacht

Luksusowa łódź amerykańskiego miliardera będzie największym jachtem na świecie, a jego budowa skończy się jeszcze w tym roku. To jednak nie koniec zamówień Jeffa Bezosa. - Nie jest to jedyny jacht, jaki buduje Jeff Bezos w stoczni w Holandii. Zamówił także drugi, tym razem mniejszy. O ile ten, o którym teraz mówimy, będzie przede wszystkim bardzo duży i dostojnie będzie wyglądać, to drugi ma być nieco "skromniejszy" - tłumaczy Jakub Zygmunt. - Jego funkcja ma generalnie skupiać się wokół tego, że będzie miejsce na lądowisko dla helikopterów.

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 07.15

aw

Czytaj także

"FOMO 2021. Polacy a lęk przed odłączeniem podczas pandemii". Raport

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 13:30
Według raportu przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski zarówno w grupie nastolatków, jak i młodych dorosłych wzrósł odsetek wysoko "sfomowanych". Są to osoby, które odczuwają lęk przed odłączeniem od sieci, informacji, zdarzeń m.in. w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Druk 3D w budownictwie - sposobem na kryzys mieszkaniowy?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 14:00
W Omanie stanął największy na świecie budynek wydrukowany w 3D. Ten wykonany z betonu obiekt został zaprojektowany tak, aby mógł służyć jako budynek mieszkalny. - W czasach niedoboru mieszkań może to być jeden z pomysłów na rozwiązanie tego problemu - mówi Łukasz Długosz, redaktor naczelny portalu 3dwpraktyce.pl.
rozwiń zwiń