Koncert "Let Poland be Poland - Chwała Ukrainie". Tak pomaga muzyka

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 17:48
Abradab, Karolina Czarnecka, Grzegorz Markowski, Mateusz Pospieszalski, Renata Przemyk, czy Piotr Rogucki, oraz ukraiński chór Vyrij - to tylko niektóre gwiazdy, które usłyszeć będzie można podczas koncertu "Let Poland be Poland - Chwała Ukrainie".
L.U.C., czyli kompozytor, producent muzyczny i wokalista Łukasz Rostkowski
L.U.C., czyli kompozytor, producent muzyczny i wokalista Łukasz RostkowskiFoto: Marcin Obara/PAP

Koncert "Let Poland be Poland – Chwała Ukrainie" odbędzie się w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach już 30 kwietnia. Wystąpią Abradab, Tomasz Budzyński, Karolina Czarnecka, Patrycja Markowska, Grzegorz Markowski, Maciej Obara, Mateusz Pospieszalski, Renata Przemyk, Piotr Rogucki, L.U.C. i Rebel Babel Ensemble oraz ukraiński chór Vyrij. - To chór złożony w Ukraińców, którzy od dłuższego czasu mieszkają w Polsce. Zaproszenie tych muzyków wydawało nam się bardzo naturalne - opowiadał Tomasz Szabelski, organizator wydarzenia.

To już druga odsłona tego projektu. Pierwsza miała miejsce w grudniu ubiegłego roku, także w Sali koncertowej radiowej Orkiestry Symfonicznej. Wtedy to, czterdzieści lat po wprowadzeniu stanu wojennego i pacyfikacji kopalni "Wujek", obejrzeć mogliśmy fragmenty oryginalnego amerykańskiego programu "Let Poland Be Poland", ale przede wszystkim usłyszeliśmy utwory, które powstały w tym szczególnym czasie. - Był to program "ku pokrzepieniu serc"hołd dla wszystkich, którzy w stanie wojennym stracili życie bądź byli internowani - mówił wówczas w naszym studio Tomasz Szabelski.

Teraz także wybrzmią - jak zapowiadał gość Czwórki - "protestsongi", czyli utwory, które "nie boją się wolności". - Nie chciałbym doszukiwać się takich odniesień w każdym utworze, jednak z pewnością wiele z pieśni i piosenek, które zabrzmią, nabiera dziś nowego znaczenia. Nie zabraknie metafor, choć oczywiście tym razem przekaz dotyczył będzie naszych sąsiadów zza ukraińskiej granicy - mówił gość Czwórki. Usłyszymy m.in. utwór "Chcemy być sobą". - Tym utworem zakończyliśmy grudniowy koncert i miał on wówczas ogromny ciężar emocjonalny - wspominał Tomasz Szabelski. - Obserwujemy sytuację, ale wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja na granicy pod koniec kwietnia, to jeszcze z każdym dniem potęguje emocje - podkreślał. 

Posłuchaj
08:10 czwókra nospr 2022_04_05-08-15-39.mp3 O koncercie "Let Poland Be Poland - Chwała Ukrainie" opowiada Tomasz Szabelski (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Tomasz Szabelski (organizator wydarzenia)

Data emisji: 05.04.2022

Godzina emisji: 8.20

kd

Czytaj także

"Dobro zwycięży". Przesłanie Andrzeja Dudy do Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 19:15
Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do Ukraińców powiedział, że "jesteśmy sobie bardzo bliscy już od wieków, ale dziś łączą nas szczególne więzy, dlatego niesiemy wam pomoc i wsparcie. Imperialna pycha i zbrodnie rosyjskiego agresora muszą być powstrzymane".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plebiscyt Nieprzeciętni 2022 i artyści dla Ukrainy - Czwórka na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 08:40
W sobotnie przedpołudnie w Czwórce m.in. gościem będzie Monika Kukla, która zasiada w kapitule tegorocznej edycji Plebiscytu Nieprzeciętni. Powiemy także o inicjatywie artystów "Plakaty wsparcia", której dochód ma być przekazany na pomoc uchodźcom z Ukrainy. 
rozwiń zwiń