L.U.C. tworzy muzykę do animacji "Chłopi". Co usłyszymy?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 16:10
Trwają prace nad filmem "Chłopi", który zostanie zrealizowany w technice animacji malarskiej. Tej samej, która była wykorzystana przy produkcji filmu "Twój Vincent". Twórcą muzyki do filmu jest L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski. - Przyświeca mi potrzeba piękna w tym projekcie - mówi artysta.
L.U.C.
L.U.C. Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

Po sukcesie filmu "Twój Vincent", który zyskał fanów na całym świecie, po lekturę Reymonta sięga Dorota Kobiela. "Chłopi" zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca widzów na całym świecie przy poprzednim projekcie. Prace nad filmem już trwają.

- Nakręciliśmy już część aktorską filmu "Chłopi". Zdjęcia rozłożone były prawie na dwa lata. Jesteśmy po zamknięciu montażu, na etapie malowania - mówi reżyser. - Każdą klatkę malujemy farbą olejną na podobraziu. Jest to bardzo podobna technika do "Twojego Vincenta". Film będzie trwał łącznie 106 minut.


Muzycy jak malarze

Muzykę do filmu tworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.

- Zacząłem nurkować w ten świat muzyki etnicznej. Kiedy pojawił się konkurs do "Chłopów", zrobiłem próbkę konkursową - to się spodobało. Podjęliśmy decyzję, że nie robimy muzyki elektronicznej. Nie ma łączenia muzyki dawnej z nowoczesną - opowiada artysta. - Poszedłem tropem, nawiązując do Reymonta. Pisarz wziął proste chłopskie słowa, zwroty i stworzył z tego arcydzieło. Ja spróbuję temu sprostać. Biorę proste instrumenty i staram się stworzyć piękną i bogatą muzykę.


Jagna - wolna dusza

"Chłopi" to rozbudowana powieść, która zawiera wiele wątków i bohaterów. Dlatego twórcy musieli się ograniczyć do niektórych z nich. - Trzeba było dokonać wiele radykalnych cięć. Dla mnie pierwszą postacią w "Chłopach" jest Jagna - mówi Dorota Kobiela. - U nas jest ona bardzo nowoczesna, ale w sumie uniwersalna. Jest opisana u Reymonta trochę jako wolna dusza. Ta wolna dusza nie ma czasu ani epoki, więc ona mogłaby się spokojnie odnaleźć w dzisiejszych czasach.

Źr.Youtube/ BreakThru Films/ Chłopi (Zwiastun Koncepcyjny)

Muzyczna podróż

Żeby stworzyć muzykę do filmu, jej twórca musiał zanurzyć się w ponownej lekturze "Chłopów", ale także odbyć podróż w okolice Radomia. - Nagrania realizowaliśmy w skansenie i drewnianej chacie, gdzie był specyficzny pogłos - opowiada L.U.C. - Te nagrania "terenowe" będą zmieszane ze studyjnymi i orkiestrowymi.

Posłuchaj
04:23 Czwórka/Pierwsze Słyszę - "Chłopi" L.U.C 24.05.2022.mp3 O pracy nad animacją "Chłopi" opowiadają Dorota Kobiela, reżyser i L.U.C., twórca muzyki (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Dla podkreślenia słowiańskości w nagraniach wezmą udział zespoły ludowe z polski i z krajów wschodnich, w tym między innymi z Ukrainy i Białorusi. Celem jest jednak stworzenie kompozycji, która będzie podkreślała nastroje Jagny i pozostałych bohaterów. - To jest priorytet. Idę za reżyserem i zaznaczam pewne emocje. Chciałbym pokazać piękno tej muzyki - podkreśla kompozytor. - Chcę pokazać światu wspaniałe melodie, bogactwo instrumentalne, ale także chciałbym nadać pewnego rodzaju baśniowość. Przyświeca mi potrzeba piękna w tym projekcie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Robert Grzędowski

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska 

Data emisji: 24.05.2022 

Godzina emisji: 7.45

aw

Czytaj także

Dorota Kobiela: "Chłopi" to opowieść uniwersalna

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 19:00
- Powieść jest niezwykle symboliczna, jeśli chodzi wizualną stronę. Czasami są bardzo obrazowe metafory, które kojarzą nam się z konkretnymi dziełami, które chcemy wykorzystać w filmie. Chciałabym głównie zobrazować ten film obrazami Chełmońskiego. Myślę, że to będzie dobre połączenie - opowiadała w Dwójce Dorota Kobiela, reżyserka nowej adaptacji "Chłopów"
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chłopi" Doroty Kobieli - "Ten film będzie namalowany w stylu Młodej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 14:20
- To było duże wyzwanie, żeby zmieścić w kilkudziesięciu minutach filmu całą opowieść. Książka ma około 700 stron, nasz scenariusz ma ich 100. Dlatego musieliśmy podejmować trudne decyzje o pomijaniu wątków, które nie były ważne dla głównej historii. Nawet niektóre już nakręcone sceny wyrzucaliśmy. Przy takim rodzaju produkcji, gdzie każda klatka jest malowana, pojedyncza minuta filmu ma wielkie znaczenie - mówił w Dwójce Sean Bobbitt.
rozwiń zwiń