Świat na ekranie. W podróż z Google Street View możemy wyruszyć już od 15 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:17
Pierwsze zdjęcia Street View zostały opublikowane w 2007 roku. Od tamtej pory wyposażone w aparaty fotograficzne samochody Street View zrobiły ponad 220 miliardów zdjęć i uwieczniły ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach.
Przez 15 lat wyposażone w aparaty fotograficzne samochody Street View zrobiły ponad 220 miliardów zdjęć.
Przez 15 lat wyposażone w aparaty fotograficzne samochody Street View zrobiły ponad 220 miliardów zdjęć. Foto: shutterstock/Rob Wilson

Zaczęło się od idei

Obfotografowanie całego globu - taka idea zrodziła się w głowie Larry’ego Page’a, współzałożyciela Google, a za nią poszła realizacja. Mija 15 lat, od kiedy pierwsze samochody Google Street View wyposażone w aparaty fotograficzne wyruszyły na ulice amerykańskich miast. - Pierwsze zdjęcia w tej technologii opublikowano w 2007 roku. Pochodziły one z ulic San Francisco, Nowego Jorku, Las Vegas, Miami i Denver - wymienia Elżbieta Różalska z polskiego oddziału Google.

Dzięki Google Street View po pierwszy raz mogliśmy odbyć wirtualny spacer i zwiedzać te miasta krok po kroku. Za nimi pojawiły się kolejne. - Od tamtej pory samochody Street View zrobiły ponad 220 miliardów zdjęć i pokonały ponad 16 milionów kilometrów - dodaje specjalistka. - To jest dystans, który pozwoliłby objechać świat dookoła blisko czterysta razy.


Street View w Polsce

W Polsce usługa jest dostępna od 2012 roku. Technologiczny gigant rozpoczął jej funkcjonowanie od plebiscytu "Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View". Wtedy użytkownicy wybrali ulicę Piotrkowską w Łodzi, która stała się wirtualną wizytówką Polski jeszcze przed uruchomieniem całej usługi. Dziś dzięki tej usłudze możemy podziwiać większość miejsc z ponad 100 krajów i terytoriów.

Jednak praca przy takim projekcie wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Część z nich to wyzwania natury logistycznej. - Podczas przygotowań do mapowania Wenecji musieliśmy rozwiązać problem tego, jak przetransportować cały nasz sprzęt na wyspę - mówi Magda Filak, która od 10 lat pracuje w zespole Street View. - Oczywiście po Wenecji nie można się poruszać samochodem, więc jedynym możliwym rozwiązaniem była gondola i chętny gondolier, który podjąłby się tego zadania.


Źr. Youtube/Google/Celebrate 15 years of exploring on Street View


Nie tylko ulice

Dzięki technologii Google fotografowane są nie tylko ulice, ale także wnętrza. Tak było w przypadku Opery Garnier w Paryżu, w której robienie zdjęć było nie lada wyzwaniem. - Teatr jest także miejscem, gdzie tancerze odbywają próby przed spektaklami. Dużo więc sal opery jest w całości wyłożona lustrami. Oczywiście nie chcieliśmy, żeby nasz sprzęt Street View odbijał się w każdym lustrze i zdominował zdjęcia - wspomina pani Magda. - W związku z tym postanowiliśmy nasz wózek ubrać. W Polsce, po długich poszukiwaniach kupiłam tkaninę w kolorze srebrzystym, która trochę przypominała lustro. Ten znaleziony cudem materiał przywiozłam do Paryża i uszyłam dla trolleya "sukienkę" z otworami na kamery i lasery. Kreacja naszego urządzenia jest uwieczniona na zdjęciach z paryskiej opery.


Posłuchaj
04:39 Czwórka/Pierwsze Słyszę - google street View 2022.05.26.mp3 W audycji mówimy o 15. rocznicy uruchomienia Google Street View (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Street View dociera wszędzie 

Przez dekadę pracy w zespole Street View Magda Filak miała okazję odwiedzić wiele ciekawych i niezwykłych miejsc. Które należą do jej ulubionych? - Mam wiele ulubionych miejsc uwiecznionych na zdjęciach Street View. Jednym z moich ulubionych na pewno jest Kopalnia Soli w Wieliczce, między innymi dlatego, że miałam okazję realizować tam zdjęcia osobiście. Jestem wyjątkowo dumna, że nasza piękna Kopalnia Soli jest wirtualnie dostępna dla milionów ludzi na całym świecie - opowiada. - Moim drugim ulubionym uwiecznionym na Street View miejscem jest ISS, czyli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. To niesamowite, zobaczyć, jak daleko sprzęt Street View może zajść, dojechać i dolecieć. Dzięki naszym zdjęciom użytkownicy aplikacji Google mogą zwiedzić miejsca, do których nie każdy może dotrzeć. 

Z okazji 15-lecia Street View Google ogłasza kilka nowości oraz przedstawia wybrane kolekcje z całego świata.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Mateusz Kulik

Data emisji: 26.05.2022 

Godzina emisji: 6.15

aw

Czytaj także

Parkingi podziemne - świetna, choć unikana, alternatywa

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:19
Kierowcy twierdzą, że miejsc parkingowych brakuje. Piesi narzekają na centra miast zastawione samochodami. Wydaje się, że mogłyby ich "pogodzić" parkingi podziemne, tych jednak kierowcy unikają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń