Akcja "Czytelnicy dla Ukrainy" - jak się zaangażować?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 14:20
W Światowym Dniu Książki wystartowała akcja "Czytelnicy dla Ukrainy". Wydarzenie potrwa do końca maja, w Czwórce podpowiadamy, jak wziąć w nim udział. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/

Tysiące Polaków włączyło się w akcje pomocy uchodźcom z UkrainyO tym, jak możemy pomagać ofiarom wojny na Ukrainie, przekonujemy się i dowiadujemy niemal każdego dnia.

Teraz do akcji pomocy mogą dołączyć czytelnicy. Jak twierdzą organizatorzy akcji "Czytelnicy dla Ukrainy", nasze chęci do pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy są niewyczerpane, tak jak miłość do książek.

- Przez ostatnie tygodnie zastanawialiśmy się jak możemy pomóc, bo każdy jest poruszony tym, co się dzieje na Ukrainie - mówi Olga Sokal z portalu LubimyCzytać.pl. - Chcieliśmy mieć poczucie, że możemy coś zrobić. Że nie musimy się przyglądać tym wydarzeniom bezczynnie. Mimo że działamy w ramach wolontariatu, cały czas mieliśmy niedosyt, czuliśmy, że możemy wykorzystać potencjał i moc naszego serwisu czytelniczego. I tak urodziła się akcja "Czytelnicy dla Ukrainy".

Serwis LubimyCzytać.pl uruchomił zbiórkę pieniędzy, której celem jest zebranie 50 tys. zł na zasilenie konta Polskiej Akcji Humanitarnej. Zbiórka trwa od 23 kwietnia do końca maja, a środki można przekazywać na specjalnej stronie internetowej.

- Chcielibyśmy, żeby to, o czym słyszymy nieprzerwanie od 24 lutego, było fikcją literacką. Niestety tak nie jest, ale możemy napisać razem z czytelnikami nowy rozdział pomagania - mówi organizatorka akcji. - Na razie udało nam się zebrać 7 proc. tej kwoty. Jest wiele książkowych zniżek i promocji, więc to, co uda się wam zaoszczędzić przy dużym czytelniczym zamówieniu, tym razem może postanowicie przelać na naszą zbiórkę.

W ofercie jest około 300 tytułów, w sumie kilka tysięcy książek autorów takich, jak: zdobywca Nagrody Bookera Salman Rushdie, laureat literackiej Nagrody Nobla Jose Saramago, wielokrotnie nominowana do Nagrody Pulitzera Joyce Carol Oates, reżyser, aktor, pisarz i muzyk Woody Allen, angielski autor poczytnych powieści sensacyjnych Jeffrey Archer, mistrz gatunku thriller medyczny Robin Cook, uwielbiany w Polsce Jonathan Carroll i wielu innych.Na stronie można także zapoznać się z akcjami organizowanymi przez polskie wydawnictwa.


Zobacz także:


Posłuchaj
15:27 Czwórka/Stacja Kultura - ukraina 03.05.2022-24.mp3 Olga Sokal z portalu LubimyCzytać.pl opowiada o akcji "Czytelnicy dla Ukrainy" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Olga Sokal (LubimyCzytać.pl)

Data emisji: 02.05.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

W ucieczce przed wojną. Polska to tylko przystanek

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 22:30
Dla wielu uchodźców Polska stanowi tylko pewien etap w ich drodze. Po dwudniowej podróży pociągiem Ksenia i jej 10-letnia córka Sara zatrzymały się na kilka dni w Warszawie. Jednak nie planują tu zostać na dłużej. Jadą do Francji, a w organizację tej podróży zaangażowało się kilkoro Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci z Ukrainy - co z ich dalszą edukacją?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 10:15
Codziennie do Polski przybywają tysiące Ukraińców, w tym także studenci. Sprawdzamy, jak uczelnie przygotowują się na ich przyjęcie.
rozwiń zwiń