Kryzys klimatyczny. Filiżanka kawy będzie luksusem?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 14:11
Urząd statystyczny Unii Europejskiej przewiduje, że w niedalekiej przyszłości drastyczny wzrost cen kawy spowoduje, że codzienne spożywanie tego napoju może stać się oznaką luksusu.
Sposobów na przygotowanie kawy jest wiele. Każdy kawosz ma swój ulubiony
Sposobów na przygotowanie kawy jest wiele. Każdy kawosz ma swój ulubionyFoto: Shutterstock

Powodem jest nie tylko inflacja, ale także kryzys klimatyczny. - Cena kawy obarczona jest dodatkowo niekorzystnymi warunkami pogodowymi w Brazylii, będącej największym eksporterem i producentem kawy - mówił Marcin Tischner, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w ProVeg Polska. - Dwa lata temu były to bardzo wysokie temperatury, a w ubiegłym roku - intensywna susza. Kilka miesięcy temu natomiast kraj zalały powodzie - wyliczał. - Dziś susza przyspiesza i wzmaga pożary lasu.

Poza tym należy pamiętać o tym, że kawowiec jest wyjątkowo wrażliwą rośliną. - Wymaga konkretnej temperatury i wilgotności, a jeśli te warunki nie są spełnione, nie mamy co liczyć na wysokie plony - tłumaczył ekspert. - Do tego mamy utrudnienia w logistyce, bo poziom Amazonki w niektórych miejscach jest tak niski, że nie dopływają tam duże statki.

Posłuchaj
03:59 _PR4_AAC 2022_10_27-07-15-59.mp3 Filiżanka kawy - co wpływa na wzrost cen tego napoju? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Arabica i robusta to znane rodzaje kawy, importowane głównie z Brazylii i Wietnamu. - W tym roku plony są najniższe od 2014 roku - mówił Marcin Tischner. Według Eurostatu ceny samej kawy w sierpniu tego roku wzrosły w krajach Unii o 17 proc. w porównaniu z tym okresem w ubiegłym roku. - Wiąże się to z globalnym ociepleniem klimatu, ale także z intensywną wycinką drzew w Brazylii. Dotychczasowy prezydent Brazylii opowiada się za tym kierunkiem wycinki, ale jego oponent, drugi kandydat na prezydenta, chce zmienić kierunek polityki na proekologiczny - podkreślał.

Czytaj także:


Zmieniające się warunki pogodowe mogą zaszkodzić także uprawom w Ameryce Południowej, Azji czy strefie subsaharyjskiej. Dotyczy to przede wszystkim upraw herbaty, kakao, kukurydzy i winogron. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 27.10.2022

Godzina emisji: 7.14

kd/kor

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trend less waste coraz popularniejszy. Kupujemy rzeczy z drugiej ręki?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 12:43
- Wyprodukowanie rzeczy, które potem kupimy jako konsumenci, wymaga określonych nakładów energii, nie jest neutralne środowiskowo, wiąże się z emisją dwutlenku węgla i innych gazów. Dlatego warto kupować rzeczy używane - tłumaczyła Ewelina Lewandowska z firmy Ekowymiar.
rozwiń zwiń