Stworzył syntezator mowy Ivona. Jego nowy projekt ma poprawiać zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 09:06
Łukasz Osowski był współtwórcą syntezatora mowy Ivona, a teraz wraz z zespołem badaczy uruchomił aplikację Vika Life, która przyczynia się do poprawy naszego zdrowia poprzez szczegółowe kontrolowanie stylu życia. 
Z pomiarów parametrów organizmów sportowców wynika, że ich serca starzeją się wolniej niż przeciętnego Kowalskiego
Z pomiarów parametrów organizmów sportowców wynika, że ich serca starzeją się wolniej niż "przeciętnego Kowalskiego"Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Vika Life pozwala oszacować długość życia na podstawie informacji o przebytych chorobach, sposobie odżywiania się i aktywności fizycznej. Okazuje się, że dwudziestopięciolatek może być biologicznym czterdziestolatkiem. Jak to wygląda w praktyce? - Vika liczy stan organizmu i odporność na choroby. W moim przypadku organizm zachowuje się, jakbym miał 33 lata, a nie biologiczne 44 - tłumaczył współtwórca apki. Jej drugą funkcją jest uświadamianie użytkowników, jak wprowadzać do swojego życia zdrowe nawyki i odmładzać swoje ciało. 

Zanim aplikacja oceni nasz stan zdrowia, musimy podać szereg szczegółowych informacji, m.in. o tym, co jemy, jak często się odżywiamy, jak długo śpimy i jaki jest poziom naszej aktywności fizycznej. - Wiemy już, że po pandemii wyniki zdrowia Polaków i ich styl życia znacznie się pogorszyły. To widać także po danych statystycznych GUS: oczekiwany czas życia naszych rodaków spadł o prawie dwa lata - mówił Łukasz Osowski. - Do tego przyczynił się siedzący tryb życia, fatalne odżywianie, czyli jedzenie rzadko i spożywanie przetworzonej żywności, a także niemalże brak aktywności fizycznej - wyliczał. 

Sprawdź także:

Jak tłumaczył gość Czwórki, dzięki jego aplikacji możemy przystąpić do planu "ścieżek zdrowia" i poprawiać swoją kondycję. - To spersonalizowany plan, w ramach którego dostajemy zadania, wyzwania, mamy kolejne przygody. Widzimy na żywo, jak zmienia się nasz wiek biologiczny - mówił gość Czwórki. - Przeciętny Polak najwięcej może zyskać dzięki zwiększeniu ilości aktywności fizycznej, warto zadbać też o zdrowe odżywianie i wystarczającej jakości i długości sen. 

Posłuchaj
10:59 czwórka vika_PR4_AAC 2022_12_01-08-16-03.mp3 Łukasz Osowski o aplikacji Vika Life (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Nad aplikacją pracował zespół lekarzy, badaczy, programistów, designerów, trenerów i dietetyków. - Dysponowaliśmy badaniami na temat historii życia i zdrowia ponad 550 tysięcy ludzi. Dzięki temu mogliśmy zauważyć zmiany, jakie przeprowadzali, i proponować skuteczne metody na poprawę zdrowia i kondycji innych - mówił. Vika jest kompatybilna z urządzeniami mierzącymi nasze tętno czy wydajność produkcji innych firm. - To po prostu kolejny krok dla użytkowników fitness trackerów - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Łukasz Osowski

Data emisji: 01.12.2022

Godzina emisji: 08.15

kd/kor

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń