Gigant technologiczny i jego chatbot. Usługa Bard trafia do testów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 13:24
Google zapowiada wprowadzenie swojego, opartego na sztucznej inteligencji, chatbota Bard. Na razie usługa wchodzi w fazę testową.  
Już niedługo rozpoczną się testy chatbota Bart
Już niedługo rozpoczną się testy chatbota BartFoto: shutterstock/LookerStudio

Informacje zrozumiałe dla użytkownika

W założeniu Bard ma być swego rodzaju asystentem. Podobnie jak ChatGPT ma być zrozumiały dla przeciętnego użytkownika i szybko odpowiedzieć na dowolne pytanie. A wszystko zaczęło się dwa lata temu, kiedy firma Google zaprezentowała konwersacyjny model językowy nowej generacji LaMDA (Language Model for Dialogue Applications). - Od pewnego czasu pracujemy nad eksperymentalną konwersacyjną usługą sztucznej inteligencji, działającą właśnie na bazie modelu LaMDA. Nazwaliśmy ją Bard - mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.

Docelowo usługa ma się stać częścią wyszukiwarki Google, jednak zanim tak się stanie, musi przejść pozytywnie fazę testów. Testy są niezbędne i mają na celu uzyskanie pewności, że odpowiedzi udzielane przez usługę spełniają wysokie wymagania w zakresie jakości, bezpieczeństwa czy zgodności z faktami. - Bard trafił w ręce zaufanych zewnętrznych testerów, którzy już prowadzą próby - tłumaczy rozmówczyni Martyny Ogonek. - Jednocześnie trwają nasze wewnętrzne testy. Ta faza zapewni nam nie tylko cenne dane, ale też pomoże ulepszyć jakość i szybkość usługi.

Złożone odpowiedzi

Bard jest odpowiedzią na rosnące wymagania użytkowników. Docelowo ma wytłumaczyć w prosty sposób trudne zagadnienia i zamienić suche dane w przydatną wiedzę. - Zakładamy, że wyszukiwarka służy do znalezienia odpowiedzi na konkretne pytania o fakty. Coraz częściej jednak obserwujemy, że użytkownik zadaje pytania, które wymagają głębszej wiedzy i zrozumienia tematu - wyjaśnia przedstawicielka Google. - Pytania są coraz bardziej złożone. Zapoznanie się z interesującą nas tematyką wymaga często dużo wysiłku i czasu, a także spojrzenia na zagadnienie z różnych stron.

Zobacz także: 

W przypadku pytań, które wymagają bardziej złożonej odpowiedzi, z pomocą ma przyjść właśnie sztuczna inteligencja. - Już wkrótce udostępnimy w wyszukiwarce funkcje oparte na sztucznej inteligencji, które potrafią przedstawić skomplikowane informacje z wielu punktów widzenia. Do tego w łatwej do zrozumienia przez wszystkich formie - zapowiada Elżbieta Różalska. - Dzięki nim użytkownicy będą mogli dowiedzieć się więcej na interesujący ich temat i zdobyć szerszą perspektywę.


Posłuchaj
03:28 Czwórka/Pierwsze Słyszę - chatbot Bard 13.02.2023.mp3 Elżbieta Różalska z Google Polska o chatbocie Bard (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 7.30

aw

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - czy zmieni rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 10:05
Prace badaczy zmierzały do stworzenia ogólnej sztucznej inteligencji, która mogłaby robić to, co my, i nas wyręczać. Już teraz wspomaga nas w niektórych obszarach, jednak czy zagraża miejscom pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja komponuje muzykę. To jeszcze nie hity, ale duży postęp

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 08:52
W ostatnim czasie wciąż słyszymy o nowych osiągnięciach sztucznej inteligencji. Tym razem progres widzimy w świecie muzycznym. Powstają pierwsze utwory skomponowane przez AI. 
rozwiń zwiń