Ładowanie samochodów elektrycznych - czy czekają nas kolejki?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 11:30
Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie prawie trzy razy szybciej niż budowa sieci do ich ładowania. 
Ładowanie samochodu elektrycznego
Ładowanie samochodu elektrycznegoFoto: shutterstock/Kalinovsky

Coraz więcej samochodów elektrycznych jeździ po naszych drogach. Nie idzie to jednak w parze z większą dostępnością punktów ich ładowania. - W ciągu ostatnich sześciu lat sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie zwiększyła się 17-krotnie, podczas gdy liczba stacji ładowania samochodów - jedynie sześciokrotnie - mówi Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. - W Polsce uruchomienie takich stacji zajmuje od 11 miesięcy do nawet trzech lat.


Nie tylko Polska

Jeśli sprzedaż aut elektrycznych będzie rosła w takim tempie jak do tej pory, do ładowarek mogą ustawiać się kolejki. Jak zaznacza rozmówca Jędrzeja Rosiewicza, problem nie dotyczy tylko naszego kraju, borykają się z nim także inne kraje europejskie, chociaż w naszym regionie jest on najdotkliwszy. - W zeszłym roku w Europie blisko 500 tys. ładowarek musiało obsłużyć prawie 2 mln samochodów - zauważa. - Największa liczba miejsc do ładowania elektryków jest w takich krajach jak Francja, Belgia, Niderlandy, Niemcy czy Norwegia.

Dzisiaj w Polsce jest dostępnych 5 tys. punktów ładowania, w czołówce miast znajdują się Warszawa, Katowice. Gdańsk, Poznań i Kraków. Specjalista przewiduje, że do roku 2025 liczba takich miejsc w Polsce powinna zwiększyć się do 40 tys.


Zwiększenie produkcji elektryków

Globalny trend związany z dekarbonizacją, a także regulacjami wprowadzonymi przez Unię Europejską powoduje, że najwięksi gracze przestawiają produkcję na pojazdy elektryczne. Duża część koncernów zapowiada, że po 2030 roku w ich ofercie będą tylko pojazdy bezemisyjne.

Zobacz także:

- Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych dwóch latach osiągniemy poziom 15 proc. udziału elektryków, a to oznacza, że będziemy na poziomie rejestracji ok. 50 tys. takich samochodów rocznie - tłumaczy Maciej Mazur. - Zakładamy, że od 2025 roku udział tych samochodów w rejestracjach nowych aut może wynieść powyżej 100 tys., czyli będzie stanowić około 25 proc. wszystkich rejestracji. Nie możemy więc sobie pozwolić na to, żeby tworzyły się kolejki i żeby uruchamianie stacji trwało tak długo.


Posłuchaj
04:17 Czwórka/Pierwsze Słyszę - samochody elektryczne 22.03.2023.mp3 Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych o samochodach elektrycznych (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Jędrzej Rosiewicz 

Data emisji: 22.03.203

Godzina emisji: 8.15 

aw


Czytaj także

Tesla uruchomi sieć ładowarek dla wszystkich elektrycznych aut?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 11:00
W Holandii użytkownicy wszystkich elektrycznych samochodów otrzymali możliwość korzystania z "superładowarek" Tesli. Czy amerykański producent zdecyduje się na taki krok na całym świecie? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za 12 lat co drugi sprzedawany nowy samochód będzie elektryczny

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 11:00
Wraz z globalnym dążeniem do zerowej emisji dwutlenku węgla gwałtownie rośnie popularność pojazdów elektrycznych. Do 2035 roku pojazdy elektryczne będą stanowiły około połowy sprzedaży nowych samochodów na świecie – wynika z badań Goldman Sachs Research.
rozwiń zwiń