Dobra kawa. Jak rozpocząć podróż przez kawowe smaki?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 11:34
Wielu z nas zaczyna poranek od filiżanki kawy, która ma nas obudzić, ale też zapewnić udany dzień. Dziś wybór ulubionej kawy i sposobu jej parzenia wcale nie jest ławy. Paweł Kwiatkowski, autor bloga i podcastu o kawie, podpowiada jak wyruszyć w smaczną, kawową podróż. 
Kawa to napój, po który wielu z nas sięga już o poranku
Kawa to napój, po który wielu z nas sięga już o porankuFoto: stockphoto for you/Shutterstock

Paweł Kwiatkowski ruszając w podróż zabiera ze sobą kilka podstawowych akcesoriów, które zapewnią mu wyśmienity smak kawy, w każdym miejscu, w jakim się znajdzie. Na pytanie o dobrą kawę odpowiada, że to ta, która Tobie smakuje. - Ja zachęcam do poszukiwań - mówi. - Warto sięgnąć po kawy świeżo palone, z lokalnej palarni. Jeśli nie mamy dostępu do takich kaw, to kupując ziarna sprawdzajmy takie dane jak czas palenia i termin palenia. Szukanie swojej, dobrej kawy to duża przygoda, dzięki temu poznajemy kraje i regiony. 

Arabica i robusta

Arabica to gatunek kawy pozyskiwany z kawowców, które uprawiane są wyżej, na terenach mocniej naświetlonych, zaś robusta hodowana jest niżej. Przyjmuje się, że mieszanka arabici i robusty w proporcji 80 do 20 to bezpieczna, smaczna mieszanka. 

- Często pijemy kawy mleczne, a robusta jest taką kawą, która może być bardziej wyrazista w napojach mlecznych stąd często takie mieszanki - wyjaśnia Paweł Kwiatkowski. - Wiele osób, kiedy pije kawę 100 procent arabica wraz z mlekiem, może mieć poczucie, że kawa ginie, nie czuć jej smaku, a dostają smak czekolady czy karmelu. Jeśli jest w mieszance robusta, to lepiej kawa przebija się przez mleko - dodaje. 


Posłuchaj
18:57 czwórka pierwsze słyszę 09.06.2023 kawa 8.12.mp3 Jak znaleźć swoją ulubioną kawę - podpowiada Paweł Kwiatkowski (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Czwórkowy gość podpowiada, że stawiając pierwsze kroki na kawowej drodze warto sięgnąć po kubek zaparzonej kawy z Kenii lub Etiopii. - W nich często odnajdujemy element, który zaskakuje klientów - opowiada. - Kenia zaskoczy już w pierwszym łyku różnorodnością smaków i aromatów. Jest tam słodycz, kwasowość. 

Alternatywne metody parzenia kawy

Palarni i kawiarni dziś jest mnóstwo. Wśród nich coraz częściej pojawiają się te, które kuszą alternatywnymi metodami parzenia kaw. - To kawy przelewowe, czyli kawy bez mleka, czarne, często są parzone na ziarnach, które są jaśniej palone niż te, które są w młynkach do espresso. To jest kawa serwowana w kubku 200-300 ml, dzięki czemu dłużej możemy delektować się ich smakami - tłumaczy gość Jakuba Jamrozka. - W takich miejscach odnajdziemy kawy wysokiej jakości. 

Paweł Kwiatkowski zwraca również uwagę na kompetencje baristów, którzy dziś mogą porównywać się z sommelierami, w niezwykły sposób opowiadać o kawach, zachęcać do ich skosztowania. 

- Wraz z jakością kawy idzie wysoka jakość obsługi klienta. Barista w rozmowie może zapytać klienta jaką kawę preferuje i zaparzy taką, jaką ten lubi - mówi. - Barista pyta o preferencje, sprawdza czy klient jest skłonny zaryzykować, czy chce być zaskoczony np. kawą w klimatach herbacianych lub winnych. 

Ulubiona kawa i nowe technologie 

Nie ma nic dziwnego w tym, że gdy już trafimy na ulubioną kawę, to chcielibyśmy pić ją codziennie. Dziś przeróżne technologie, badania naukowe, przeróżne sposoby parzenia kawy pozwalają nam ten znany smak sobie zapewnić. Bariści dalecy są od krytykowania nowych wynalazków. 

- Dziś technologie są gotowe, by w kapsułce zapewnić nam wysokiej jakości kawę, której smak jest powtarzalny - ocenia Paweł Kwiatkowski. - Coraz częściej w kapsułkach jest kawa wysokiej jakości, choć musimy pamiętać, że to kawa wcześniej zmielona. 

Oprócz walorów smakowych kawa ma również walor społeczny. Przy filiżankach czarnego naparu chętnie spotykamy się ze znajomymi, z rodziną. Ona łączy ludzi. Łączy tych, którzy kawę piją, ale też i baristów i producentów kaw. Bariści są pewną kawową rodziną, spotykają się też na zawodach.  - Dziś mistrzynią świata w zawodach Barista jest Agnieszka Rojewska - mówi gość Czwórki. - W tych konkursach wiele nazwisk się powtarza, tych baristów charakteryzuje ambicja, chęć zdobywania tytułów. Ale chcemy do zawodów też wprowadzać osoby młode, na początku swojej drogi, by było różnorodnie i kolorowo. To się udaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Paweł Kwiatkowski (autor bloga i podcastu o kawie)

Data emisji: 9.06.2023

Godzina emisji: 8.12

pj

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń