Jesienne porządki w ogrodzie. Już październik - czas sadzić rośliny

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 07:00
Pora roku, która kojarzy nam się z kwietnymi ogrodami to wiosna. Jednak, by w maju nasze ogrody rozkwitły o nasadzenia należy zadbać jesienią. O jesiennych porządkach w ogrodach i na balkonach opowie Sebastian Kulis. 
Jesień jest coraz bliżej. Zadbajmy o nasz ogród i rośliny
Jesień jest coraz bliżej. Zadbajmy o nasz ogród i roślinyFoto: Kamil Macniak/shutterstock

Naszym gościem tuż po 8.15 będzie Sebastian Kulis, autor bloga "Roślinne porady". W Czwórce podpowie, które cebuli włożyć do ziemi już jesienią, co siać w lutym a co do ziemi włożyć dopiero w kwietniu? Zdradzi jak zadbać o ogród jesienią i jak przygotować grządki po zimie. No i najważniejsze - co z tymi wszystkimi plonami zrobić.

Naszym gościem będzie też DJ Sept, który opowie o brytyjskiej i europejskiej scenie techno, zaprosi również na cykl imprez Duel. W naszym studiu spotkamy się po 9.15. 

Zajmiemy się też tematem robotów. Okazuje się, że jesteśmy bardziej posłuszni robotom niż chcielibyśmy przyznać. Ludzie są skłonni szkodzić i zadawać ból innemu człowiekowi, nawet gdy nakazuje im to zrobić robot - wykazali naukowcy Uniwersytetu SWPS, powtarzając słynny eksperyment Milgrama. W roli autorytetu wydającego polecenia - zamiast człowieka - obsadzili robota i uzyskali bardzo wysokie poziomy posłuszeństwa. 90 proc. uczestników postępowało zgodnie z wszystkimi wydanymi im instrukcjami.

Jak co wtorek nie zapomnimy też o cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Martyna Matwiejuk zdradzi sekrety kajzerki. Okazuje się, że malutka, krąglutka kajzerka pochodzi z dawnej austro-węgierskiej Galicji. Nazwa bułeczki, mającej cztery nacięcia w kształcie równoramiennego krzyża lub pięć nacięć na wzór pięcioramiennej gwiazdy, została zapożyczona z austriackiej niemczyzny jeszcze w czasach zaborów.

W Czwórce zaprosimy także na serwis kulturalny i sportowy.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (10.10) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj/ans

Czytaj także

Działka w mieście. Jak zdobyć własne ROD-os?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 10:39
Ogromny wpływ na popularność Rodzinnych Ogródków Działkowych miała pandemia. Wtedy szukaliśmy bezpiecznych miejsc, gdzie moglibyśmy przebywać na świeżym powietrzu. Ogródki działkowe cieszą się popularnością i dziś, a coraz częściej widzimy gospodarujących w nich młodych ludzi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompostownik na balkonie. To prostsze niż myślisz

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 12:45
Kompostownik w ogródku nikogo nie dziwi, ale okazuje się, że z powodzeniem nasze organiczne odpadki możemy kompostować też na balkonie czy tarasie, a nawet w domu. Możemy wybrać tradycyjny sposób kompostowania, albo japoński. 
rozwiń zwiń