Łukasz Wdowiak i jego twórczość internetowa. Jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 13:50
Łukasz Wdowiak jest twórcą internetowym. Od lat, z powodzeniem publikuje swoje filmiki w sieci. W Czwórce opowiada o swojej pracy, inspiracjach, a także zmianach jakie zaszły w przestrzeni internetowej. 
Łukasz Wdowiak od ośmiu lat publikuje pranki Lukas TV
Łukasz Wdowiak od ośmiu lat publikuje pranki Lukas TVFoto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Łukasz Wdowiak jest twórcą internetowym. Od ośmiu lat publikuje w sieci śmieszne filmiki. 
  • Przez ten czas jego popularność i popularność jego kanału w internecie znaczenie wzrosła. 
  • Jak przyznaje gość Czwórki, w tym czasie także zmienił się świat internetu. Pojawiły się nowe możliwości dotarcia do odbiorców. 


Łukasz Wdowiak - kiedy zaczynał publikować swoje filmiki?

Łukasz Wdowiak pierwsze filmiki w internecie publikował osiem lat temu, wówczas też po raz pierwszy odwiedził studio Czwórki. - Wtedy to w ogóle były pytania czym się zajmujemy, czym chcemy się zajmować i jakie są nasze plany na przyszłość. Chyba nikt z nas wtedy jeszcze nie marzył o tym, że ja będę w tym miejscu, w którym teraz jestem - opowiada gość Czwórki. - Można powiedzieć, że jestem takim etatowym twórcą internetowym. YouTube i ogólnie robienie filmów to jest teraz praca jakby na pełen etat.

Na przestrzeni tych lat oglądalność kanału Łukasza i jego popularność wzrosła. Obecnie ma już prawie 900 tysięcy subów i miliony wyświetleń swoich filmików w sieci.


Czym się zajmuje Łukasz Wdowiak? 

Łukasz czasem się przebiera - za Batmana, dresiarza albo grabarza, czasem inscenizuje jakieś scenki i wkręca w nie przypadkowych przechodniów. Łowi na przykład ryby w fontannie, instaluje biuro w kabinie windy, robi casting do filmu. Łukasz nieustannie prowokuje, zaczepia, zadaje niewygodne pytania, prawi komplementy, rozdaje cukierki i sprawdza nasze reakcje. Rezultaty swoich eksperymentów publikuje na kanale LukasTV.

Źr. Yotube/KTÓRĘDY NA GRUNWALD?

- To nie jest tak, że tylko zajmuje się kręceniem filmów. Oprócz samych filmów jest jeszcze cała ta otoczka, kontakt z widzami, różne spotkania poza filmowe, na ulicach, z fanami - opowiada. - Można powiedzieć, że to teraz jest całe moje życie. To jest bardzo przyjemna rzecz i praca. Bardzo lubię to robić. Jednak czasem, gdy jestem na ulicy lub chcę coś załatwić, ludzie myślą, że ja jestem w tej roli znanej z internetu. To czasem prowokuje różne sytuacje. Wielu oczekuje zabawiania ich, ale niektórzy rozumieją, że też można być innym na co dzień niż na filmach.

Rozwój internetu i nowe możliwości

Jak przyznaje gość Czwórki, to co robi pochłania go całkowicie. Rozwój internetu i pojawiające się nowe platformy są wyzwaniem, ale także nowym źródłem inspiracji i działań.  

- Początkowo miałem takie uczucie, że tu i tu trzeba wstawać teraz filmiki, bo wszyscy tam przechodzą. Wydawało się tego za dużo, ale z czasem polubiłem też te platformy i teraz widzę, że to są inne możliwości - tłumaczy Wdowiak. - Też można dotrzeć do innych ludzi, bo np. na TikToku mamy głównie młodych ludzi i krótsze treści, więc ta grupa odbiorców jest inna niż na Facebooku, gdzie mamy nieco starszych użytkowników. W zasadzie to powinno się robić tak, że w jednej ręce trzymasz kamerę i idziesz, nagrywasz vloga, a w drugiej ręce trzymasz telefon, żeby pionowo nagrać i wstawić np. na relację na Instagrama. To się tak dość mocno rozwinęło i zmieniło. Kiedyś mówiło się o nas youtuberzy, teraz bardziej jesteśmy twórcami internetowymi.

Posłuchaj

18:13 CZWORKA/Pierwsze słyszę - Łukasz Wdowiak Lukas TV_16.11.2023.mp3 Łukasz Wdowiak opowiada o swoim kanale LukasTV (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Łukasz Wdowiak (autor kanału LukasTV)

Data emisji: 16.11.2023

Godzina emisji: 09.15

aw/pj

Czytaj także

Jak bohater memów podbił świat internetu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 09:22
"Dziwny pan ze stocka", "człowiek mem" to jedna z najpopularniejszych osób w internetowym świecie. Od 12 lat zdjęcia węgierskiego elektryka podbijają świat memów, a teraz powstał serial opowiadający jego historię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń