Wybierz swoją ścieżkę kariery. Alternatyw jest mnóstwo!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 17:50
Wybór ścieżki kariery to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje każdy młody człowiek. Niezależnie od tego, czy chodzi o szkołę po podstawówce, studia, czy pracę, nie jest to łatwe zadanie. Może w nim pomóc bezpłatna Mapa Karier, w której znajdziemy nie tylko informacje o popularnych zawodach, ale też oryginalne i ciekawe propozycje.
Mapa Karier może pomóc wyznaczyć ścieżkę rozwoju zawodowego.
Mapa Karier może pomóc wyznaczyć ścieżkę rozwoju zawodowego.Foto: shutterstock/wavebreakmedia
  • Klaudia Stano i Iga Szabat stworzyły Mapę Karier, która ma pomóc młodym wkroczyć w przyszłość. 
  • Na portalu Mapa Karier poznamy blisko 800 różnych zawodów, ścieżek kariery, i możliwości dojścia do nich.
  • Współtwórczynie Mapy stawiają na inspirowanie młodych. Pokazują alternatywy, odpowiedzi na trudne pytania. 

Mapa Karier. Wybierz swoją ścieżkę kariery

Mapa Karier to strona internetowa, która ma pomóc młodym ludziom wybrać ścieżkę kariery. Znajdziemy tam mnóstwo propozycji, już uwzględniono blisko 800 różnych ścieżek zawodowych. Wybór studiów i pracy to jedna najważniejszych decyzji w życiu, którą jednak podejmujemy dość wcześnie. Klaudia Stano i Iga Szabat, współtwórczynie Mapy Karier, przekonują, że wcale nie musi być to wybór na całe życie. 

- Żeby dobrze wybrać, to trzeba mieć z czego wybierać - mówi Klaudia Stano. - Naszym zdaniem to jest duży problem. Gdy młodzi ludzie stają przed wyborem szkoły ponadpodstawowej, studiów czy pracy, często nie wiedzą, co jest dostępne na rynku. Dlatego stworzyłyśmy Mapę Karier, a hasło jej przyświecające brzmi: "Dzisiaj odkrywaj, jutro wybieraj". 

Goście Czwórki w swoim projekcie skupiają się na aspekcie odkrywania. - Dziś pokazujemy ponad 700 ścieżek kariery, a będzie ich przybywać. Chcemy pokazać różnorodność rynku pracy - podkreślają. - Dobrym przykładem może być branża IT, praca w niej to nie tylko zawód programisty, ale jest wiele innych pokrewnych ścieżek. 

Zawodowe inspiracje

Wielu z nas pamięta trudny moment, gdy sami byliśmy nieco zmuszeni, by podjąć kroki dotyczące naszej przyszłości. Doskonale pamiętają go twórczynie Mapy Karier, dlatego chcą pozwolić młodym na to, by mogli na pytanie o przyszłość odpowiedzieć: "nie wiem", i poszukać swojej drogi

- Nasza Mapa Karier, baza zawodów nie jest po to, by przygnieść możliwościami wyborów, a po to, by inspirować. Chcemy, żeby młodzi zrozumieli, że ze ścieżki, którą wybrali, zawsze mogą zawrócić albo skręcić gdzieś. To nie jest tak, że wybierają raz na zawsze - mówi Iga Szabat. - Alternatyw jest mnóstwo. Są wąskie specjalizacje, ale i bardzo szerokie. Zawody przenikają się. Prace zmienia się często. 

Klaudia Stano zaznacza, że w Mapie Karier starają się unikać słowa "zawody", a mówią o ścieżkach kariery, a przede wszystkim ścieżkach kompetencji, które składają się z różnych klocków, a te można układać. To zupełnie inne podejście niż zawodowa droga naszych rodziców czy dziadków. - To podejście chcemy przekazywać młodym, a także ich nauczycielom - podkreśla.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mapa Karier (@mapa.karier)

Filtr preferencji - jaką ścieżkę wybrać?

Zdarza się, że młoda osoba kompletnie nie wie, w którym kierunku chce podążać. Na stronie Mapy Karier może skorzystać z filtra preferencji. - To jest test wielokrotnego wyboru, gdzie można sobie wyfiltrować pewne ścieżki kariery. Odpowiadamy na bardzo proste pytania, np. czy lubisz muzykę, czy lubisz kontakt z ludźmi - opisują goście Czwórki. - Chodzi o to, by wyfiltrować kilka ścieżek kariery. Nimi można się zainspirować, zobaczyć, jak różne branże się przecinają, i wybrać z tego coś dla siebie. 


Posłuchaj
13:58 czwórka pierwsze słyszę 21.11.2023 mapa karier.mp3 O Mapie Karier i możliwościach młodych opowiadają Klaudia Stano i Iga Szabat, współtwórczynie Mapy Karier (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Osoby tworzące Mapę Karier od kilku lat przeglądają bazy ofert pracy, monitorują popularne serwisy, korzystają z klasyfikacji zawodów i specjalności, która funkcjonuje w Polsce, a także są na bieżąco z najświeższymi raportami dotyczącymi rynku pracy. Chętnie czytają też o sztucznej inteligencji i jej wpływie na branżę. - AI na pewno wpływa na rynek pracy - ocenia Iga Szabat. - Jednak my jesteśmy daleko od panikowania, że zabierze nam pracę. Warto patrzeć na to jak na szansę, szansę nauki czegoś nowego. To jeszcze nie jest ten moment, że AI przewróci wszystko do góry nogami - uspokaja. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mapa Karier (@mapa.karier)

Zawody, których nie znasz

W bazie ścieżek karier znajdziemy też zawody nowe i nieoczywiste. Kinga Stano wśród nich wymienia:

  • moderatora treści internatowych - to osoba, która m.in. odfiltrowują fake newsy w sieci,
  • biologa starzenia, 
  • UX designera - osobę, która dba o to, żebyśmy mieli dobre doświadczenia w użytkowaniu strony. 

W bazie są również zawody, które jeszcze nie istnieją, ale nie jest wykluczone, że wkrótce będą potrzebne np. przewodnik turystyczny intergalaktyczny. - To brzmi abstrakcyjnie, ale pozwala się zainspirować, pomyśleć o tym, jak świat będzie się zmieniał - podkreślają goście Kamila Jasieńskiego i zwracają uwagę, że zawodami przyszłości będą też te dobrze znane dziś, jak specjaliści czy fachowcy w określonych dziedzinach. - My zawsze też pokazujemy kilka możliwości dojścia do danego zawodu:

  • jedna z nich prowadzi przez studia, 
  • inna przez szkołę branżową czy technikum, 
  • jeszcze inna przez pozaformalne kursy. 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mapa Karier (@mapa.karier)

Nie tylko dla młodych, ale by ich wspierać

Mapa Karier to przede wszystkim strona mająca zainspirować młodych, dostarczyć im wiedzy, pozwolić docenić siebie i swoje umiejętności. Skorzystać też mogą z niej rodzice i nauczyciele. Ci, w odpowiednich zakładkach, znajdą gotowe scenariusze lekcji, podpowiedzi jak rozmawiać z młodymi ludźmi o karierze czy jak nie przekazywać im szkodliwych stereotypów i opinii. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Klaudia Stano i Iga Szabat (współtwórczynie Mapy Karier)

Data emisji: 21.11.2023

Godzina emisji: 08.12

pj

Czytaj także

Jak zdobyć pracę marzeń? Platforma i AI pomogą w wyborze zawodu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 11:00
Powstała specjalna platforma, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do rekomendacji ścieżek kariery i szukania pracy. - Dużo mówi się dzisiaj o sukcesie finansowym, o znalezieniu jak najlepszej pracy, ale tak naprawdę nie ma wskazówek, jak to zrobić - mówią jej twórcy. 
rozwiń zwiń