Polskie Radio
Section05
rynek pracy

Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych. Trwa nabór wniosków

Trwa nabór wniosków w ramach konkursu "Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych", którego celem jest wsparcie rozwoju oferty uczelni w zakresie uczenia się dorosłych. - Chodzi o to, żeby uczelnie rozszerzyły swoją ofertę o krótki formy wsparcia, m.in. warsztaty, szkolenia, kursy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Marciniak z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła raport fundusze unijne rynek pracy społeczeństwo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Błażej Prośniewski

Eksperci: niskie ceny paliw na stacjach są dowodem umiejętności menedżerskich Grupy Orlen

Cena za 1 litr benzyny na poziomie 6 PLN, to efekt fuzji z Lotosem PKN Orlen, który może kupować więcej ropy taniej i z dużym wyprzedzeniem, a to dla konsumentów same dobre wiadomości - tłumaczyli goście audycji "Rządy Pieniądza": profesor Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana oraz Andrzej Stefaniak, także z SGH i firmy AceMarketU-TV, w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw bezrobocie rynek pracy

35 proc. firm transportowych, logistycznych i motoryzacyjnych chce zatrudniać nowych pracowników [RAPORT]

35 proc. firm z sektora transportu, logistyki i motoryzacji chce zatrudniać od października do końca grudnia br. nowych pracowników, a 17 proc. planuje zmniejszenie liczby etatów - wskazano w raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia".
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców transport logistyka kierowcy samochody motoryzacja rynek pracy

Eksperci: emerytury stażowe są ważne, ale potrzebna jest kampania informacyjna o ich skutkach dla każdego uprawnionego

Z emerytur stażowych na pewno ucieszą się ci, którzy długo pracują, ale powinni też mieć świadomość, że ich świadczenia będą niższe o ok. 40 procent,  a może i więcej. Trzeba też opamiętać, że może odejść z rynku pracy ok. 160 tys. osób, niemal od razu więc konieczne jest informowanie również o tym, że mają wybór czy odejść czy pracować dłużej bo ludzie ci, są potrzebni - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy bezrobocie ZUS emerytura emerytura pomostowa

Anna Dumańska o przeprowadzce z Wielkiej Brytanii do Sandomierza

Po 17 latach na emigracji nie planowaliśmy powrotu do Polski. Czasem pojawiała się w rozmowach możliwość przeniesienia się w cieplejsze regiony Europy ale sprawy tak się poukładały, że pojawiła się i taka opcja, powrotu do kraju. Na początku nieśmiała, zaczęła nabierać realnych kształtów i ram czasowych. Zaczęliśmy przeglądać oferty nieruchomości w Polsce. Miałam bardzo konkretne oczekiwania odnośnie domu, ziemi. I kiedy traciliśmy już nadzieję, że uda się znaleźć coś konkretnego i w granicach naszych zasobów finansowych, wyświetlił się mi w internecie ten właściwy dom. On nas znalazł – wspomina powrót z Wielkiej Brytanii Anna Dumańska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa ekonomia rolnictwo praca rynek pracy Sandomierz Wielka Brytania nieruchomości Małgorzata Frydrych

PR24 "W 2015 r. rynek pracy był zdewastowany". Prof. Zieleniecki o efektach ośmiu lat rządów PO-PSL

- Warto przypominać, jak wyglądała sytuacja osiem lat temu, mieliśmy do czynienia z wieloma problemami społecznymi, w tym z bezrobociem. To także sprawa jakości miejsc pracy, mieliśmy bardzo dużo niepokojących zjawisk na rynku pracy, jak bardzo duża liczba osób wykonujących pracę na podstawie mało cywilizowanych form zatrudnienia, umów cywilnoprawnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Zieleniecki (Uniwersytet Gdański).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Piotr Wąż rynek pracy zatrudnienie bezrobocie praca

Piotr Duda: niech PO z PSL ws. bezrobocia nie robią z Polaków idiotów, to są ludzie, którzy niszczyli rynek pracy

- Niech PO z PSL nie robią z Polaków idiotów - powiedział PAP Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zapytany o to, jak, wedle jego wiedzy, kształtowało się bezrobocie wówczas, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, a jak jego wskaźniki wyglądają teraz. Dodał, że "to byli ludzie, którzy niszczyli polski rynek pracy i polskiego pracownika".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Duda Solidarność NSZZ Platforma Obywatelska PSL bezrobocie rynek pracy opozycja Donald Tusk wiek emerytalny w Polsce pracownik pracownicy

Jakie możliwości zawodowe daje marketing internetowy? Poznaj projekt "Kariera Jutra"

Projekt "Kariera Jutra" ma za zadanie wspierać młode osoby, które szukają zatrudnienia i chciałyby rozpocząć karierę w marketingu internetowym. Dzięki specjalistycznym szkoleniom uczestnicy w krótkim czasie otrzymają niezbędne umiejętności, a dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej mogło zaoferować kandydatom ok. tysiąca płatnych staży. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze unijne fundusze europejskie marketing marketing w internecie młodzież społeczeństwo rynek pracy

Polska w czołówce krajów z najniższym bezrobociem. Minister Maląg: to wynik rozważnych działań rządu

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła - odnosząc się do danych Eurostatu na temat bezrobocia - że Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce krajów z najniższym wskaźnikiem. Dodała, że obecna dobra sytuacja na rynku pracy jest wynikiem rozważnych działań rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bezrobocie rynek pracy praca eurostat Unia Europejska społeczeństwo GOSPODARKA