Księga Rekordów Gunnessa - kto może się w niej znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 17:20
- Kategorie rekordów w Księdze Guinnessa są różne, więc każdy ma szansę, żeby się w niej znaleźć - przekonuje Paulina Garczyk z Biura Rekordów. - Czekamy na zgłoszenia osób, które mają hobby, są w czymś dobre, mają umiejętności, którymi chciałyby się pochwalić. 
Rekord Guinnessa w grze na gitarze. Co roku we Wrocławiu gitarzyści grają Hey Joe Jimiego Hendrixa.
Rekord Guinnessa w grze na gitarze. Co roku we Wrocławiu gitarzyści grają "Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Foto: BartlomiejMagierowsk/Shutterstock.com
  • Księga Rekordów Guinnessa miała służyć do zabawiania gości irlandzkich pubów. Dziś jest to jedno jedną z najpoczytniejszych wydawnictw na świecie.
  • Do Guinnessa trafia rocznie ponad 50 tysięcy najróżniejszych zgłoszeń. Oznacza to, że na całym świecie, w ciągu tygodnia wpływa około tysiąca pomysłów.
  • Polacy są rekordzistami m.in. w morsowaniu i w graniu na gitarach.
  • Największym rekordzistą na świecie jest Ashrita Furman, który od 1979 roku ustanowił aż 600 rekordów.

Od broszury dla bywalców pubu do światowego bestsellera

Najwięcej osób "upchniętych" w autobusie, największy plon buraka cukrowego z hektara, najdłuższy maraton czytania "Trylogii" Sienkiewicza i największa porcja racuchów z truskawkami - to tylko część rekordów opisanych w Księga Guinnessa. Pierwsze wydanie Księgi Rekordów Guinnessa zostało opublikowane w 1955 roku w tysiącu egzemplarzy i początkowo miało służyć do zabawiania gości irlandzkich pubów. Wykaz ciekawostek szybko zdobył popularność wśród czytelników i stał się światowym bestsellerem.

Rekord Guinnessa - procedury i formalności

- Droga od bicia rekordu do wpisania go do Księgi jest długa, bo opiera się na długich, logistycznych przygotowaniach, a później na wieloetapowej weryfikacji przeprowadzanej według wytycznych biura z Londynu - opowiada gość Czwórki. - Są to miesiące rozmów, przygotowań i ustalania warunków. Tak też było w przypadku Łukasza Szpunara z Tarnobrzegu, który bił ostatnio rekord w przebywaniu w skrzyni wypełnionej lodem. Jego osiągnięcie to znakomity czas 4 godziny i 2 minuty. W ogóle wygląda na to, że my-Polacy jesteśmy rekordzistami w morsowaniu.  

Posłuchaj
15:41 CZWÓRKA Pierwsze slysze - rekord 27.11.2023.mp3 Kto może znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Skąd wzięła się Księga Rekordów Guinnessa?

Po raz pierwszy Księga Rekordów Guinnessa jako rocznik niezwykłych rekordów ukazała się 27 sierpnia 1955 roku. Jego treść zredagowało dwóch brytyjskich dziennikarzy, a zarazem braci bliźniaków: Norris i Ross McWhiterowie. Ale Księga nie powstałaby, gdyby nie Arthur Guinness, założyciel browaru St. James’s Gate Brewery w Dublinie, w którym w drugiej połowie XVIII wieku zaczął warzyć stout ochrzczony swoim nazwiskiem. Po jego śmierci jeden z pracowników firmy wpadł na pomysł stworzenia księgi rekordów, która została nazwana na cześć flagowego produktu browaru. - Wszystko zaczęło się od zażartego sporu na temat europejskich ptaków łownych. Tak długo dyskutowano o tym, który z nich jest najszybszy (siewka złota czy cietrzew), że postanowiono stworzyć księgę, w której znajdą się wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące człowieka pytania - opowiadał w Polskim Radiu historyk dr Jacek Konik. Jak dotąd największym rekordzistą na świecie jest Ashrita Furman, który od 1979 roku ustanowił aż 600 rekordów.

BEST WORLD RECORDS OF 2022 - Guinness World Records |Guinness World Records

Polscy rekordziści

Obecnie Księga Rekordów Guinnessa jest wydawana co roku w ponad stu krajach. Do tej pory sprzedała się w 100 milionach egzemplarzy, co czyni ją jedną z najpoczytniejszych książek na świecie. Od 1991 roku jest wydawana w Polsce, a Polacy znajdują się w czołówce rekordzistów odnotowanych w księdze. - Wśród rekordów, które zrobiły na mnie wrażenie, był na przykład rekord w chodzeniu po rozżarzonych węglach. Miałam też okazję uczestniczyć w biciu rekordu przez Bartosza Ostałowskiego - kierowcy rajdowego, który stracił w wypadku obie ręce i driftował stopami - wymienia Paulina Garczyk. - Ostatnio weryfikowałam też rekord związany z książkami. Pani Wioletta Sadowska z Tuszyna jest posiadaczką największego w Polsce zbioru książek z autografami. Kolekcjonerka do dnia oficjalnego liczenia, czyli 26 września 2023 roku, zebrała aż 1854 podpisanych egzemplarzy.

Drift 231,66 km/h! Światowy Rekord Guinnessa w najszybszym drifcie w samochodzie prowadzonym stopą | Bartosz Ostałowski

Sprawdź też:

- W ciągu kilku lat, odkąd pracuję w Biurze Rekordów, zwiedziłam mnóstwo większych i mniejszych miast w Polsce, których mieszkańcy bili jakieś rekordy - czasami na miarę naszego kraju, czasami na miarę Księgi Rekordów Guinnessa - tłumaczy rozmówczyni Kuby Jamrozka. -  Poznałam też masę utalentowanych ludzi całkowicie oddanych swoim pasjom. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Jakub Jamrozek

Gość: Paulina Garczyk (Biuro Rekordów)

Data emisji: 27.11.2023

Godzina emisji: 9.15

kul/aw

Czytaj także

Young power! Jak młodzi Polacy zdobywają świat?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 10:00
Dziennikarka Justyna Suchecka spisała 30 opowieści o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych. - To, co łączy te historie, może być trywialne, ale często o tym zapominamy. Że nie warto się poddawać i że konsekwencja zawsze się opłaca - opowiada autorka książki "Young power!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolekcjonerzy zegarków. "W XXI wieku jest ich coraz więcej"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 13:20
Czas byłby abstrakcją, gdyby nie czasomierze. Te zmieniały się przez tysiąclecia - od gnomonów po zegary atomowe. Mateusz Lickindorf na co dzień studiuje medycynę i inżynierię biomedyczną, jest także kolekcjonerem zegarków. 
rozwiń zwiń