"Szkło. Sztuka. Design". Wracają wzory z lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:10
Zachwycające formy, nieskończona ilość wzorów i barw. Niezwykle delikatny i wymagający materiał, jakim jest szkło daje ogromne możliwości twórcze. Unikatowe projekty z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle pożądane. Ich niepowtarzalne wzornictwo rozpala wyobraźnię miłośników designu. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

ekoiści kasia dydo kraków 1200.jpg
Krakusie, zwiedzaj Kraków. Idź na Wawel!

Wyjątkowe, przyciągające uwagę i misterne. Szklane formy poddawane są licznym procesom. To właśnie dzięki nim uzyskują swój niepowtarzalny charakter. Są delikatne i kruche, a ich tworzenie wymaga niezwykłych rzemieślniczych umiejętności. Polscy projektanci szkła eksperymentowali i poszukiwali nowatorskich rozwiązań, przez co dziś ich projekty są tak bardzo pożądane. Szkło to materiał ważny również dla sztuki. Posłużyli się nim wybitni współcześni twórcy tacy jak Ryszard Winiarski i Jerzy Rosołowicz. Ich prace zobaczyć można w DESA Unicum.  

Posłuchaj
02:55 2020_06_16 11_04_59_PR4_Stacja_Kultura.mp3 Polska Szkoła Szkła na licytacji w DESA Unicum (Stacja kultura/Czwórka)

 

Michaela Coel 1200 pap.jpg
Kaja Klimek poleca seriale: "Mogę cię zniszczyć", "Women Make Film", "Ghost In The Shell: SAC_2045"

- Szkło jest niezwykle trudnym materiałem, ale odpowiednio oprasowane daje efekty, jakich nie można osiągnąć w żadnej innej technice - mówił Cezary Lisowski z DESA Unicum. - Na wystawie znajdziemy prace wybitnego powojennego dydaktyka Stanisława Dawskiego. Był twórcą Wrocławskiej Szkoły Szkła i Katedry Szkła na PWSSP we Wrocławiu to tam doszło do wykrystalizowania polskiego stylu w projektowaniu szkła użytkowego. Charakteryzowała go prostota, symetria i harmonijne proporcje, oszczędność szkła i dekoracji - wyliczał.

targi sztuki dostępnej 1200.jpg
Targi Sztuki Dostępnej. Kolekcjonowanie sztuki zacznij online

Na czerwcowej wystawie "Szkło. Sztuka. Design" w DESA Unicum zobaczyć można będzie obiekty autorstwa najważniejszych polskich twórców związanych z tym materiałem. Wśród nich znaleźli się m.in. uczniowie Stanisława Dawskiego: Michał Diament i Zbigniew Horbowy. Obiekty będą licytowane 16 czerwca, część z nich pochodzi z prywatnej kolekcji profesora i choć ten skupiony był na dydaktyce, razem z Aliną Wołowską zaprojektował naczynia, które stanowiły część scenografii do ekranizacji filmowej powieści "Potop".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Cezary Lisowski (DESA Unicum)

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 10:15

ac/kd

Czytaj także

Warszawska Praga - kraina rzemiosła i otwartych studenckich głów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 11:00
Muzeum Warszawskiej Pragi i Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie łączą siły. Powstała cicha i dobra wystawa, osadzona w praskim i rzemieślniczym kontekście. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzea Małopolski online. Mumia, Wawel i ślusarstwo

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:29
1200 zdigitalizowanych obiektów z 42 małopolskich muzeów to zbiory Wirtualnych Muzeów Małopolski, które możemy oglądać z domu. Wśród obiektów są nitki z arrasów, ale też mumia egipskiej kapłanki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co szóste muzeum świata pozostanie zamknięte - na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:12
Pandemia koronawirusa wdarła się w każdą dziedzinę naszego życia, dotknęła wszystkich branż, nie ominęła też rynku sztuki. UNESCO szacuje, że z 95 tys. muzeów na całym świecie aż 90 procent musiało zawiesić działalność. Nie wszystkie otworzą się ponownie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń