Przemysław Gawęda - Architect of the Year 2023. Stadion biathlonowy, osłona skoczni. Kiedy realizacja?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 11:51
Architekt Przemysław Gawęda to laureat prestiżowego, międzynarodowego konkursu Architect of the Year 2023. Na werdykt jury niemały wpływ miały jego projekty Stadionu Biathlonowego i inteligentnego tunelu osłonowego skoczni narciarskiej. 
Projekt Stadionu Biathlonowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Centralnym Ośrodku Sportu  Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.
Projekt Stadionu Biathlonowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.Foto: Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM
  • Przemysław Gawęda został laureatem nagrody Architect of the Year 2023.
  • Polski architekt został doceniony przede wszystkim za projekt Stadionu Biathlonowego, który ma powstać w Beskidzie Śląskim oraz pomysł inteligentnego tunelu osłonowego skoczni narciarskiej Wielka Krokiew w Zakopanem. 
  • Jest duże prawdopodobieństwo, że oba projekty zostaną zrealizowane. 
  • Każdy z nich podporządkowany jest najwyższym światowym standardom i wytycznym. 

Przemysław Gawęda - Architect of the Year 2023

Międzynarodowe jury doceniło prace polskiego architekta Przemysława Gawędy przyznając mu prestiżowy tytuł Architect of the Year 2023. Zwrócono uwagę na projekt Stadionu Biathlonowego, który ma powstać w Beskidzie Śląskim, oraz pomysł inteligentnego tunelu osłonowego skoczni narciarskiej Wielka Krokiew w Zakopanem, który rozwiązuje problem oblodzenia i zasypania śniegiem toru dla skoczków.

Stadion Biathlonowy na Kubalonce - prace nad projektem

Każdy z tych projektów to duże przedsięwzięcie wymagające pracy, wyjazdów, myślenia koncepcyjnego i konieczności dostosowania do przepisów międzynarodowych

- Przede wszystkim do takiego projektu trzeba podejść w sposób pragmatyczny i rzeczowy - mówi Przemysław Gawęda w Czwórce. - Nim zabraliśmy się za kompleks Stadionu Biathlonowego na Kubalonce, odbyliśmy podróże po tego typu obiektach. Skupiliśmy się na Nowym Mieście w Czechach i kilku obiektach we Włoszech. Musieliśmy poznać specyfikę takiego stadionu, porozmawiać z właścicielami tych obiektów, również o ich problemach.  

Niezbędne było też zaznajomienie się z szeregiem wytycznych i międzynarodowych przepisów, by projektowany obiekt był zgodny z obowiązującymi standardami. - Dopiero to wszystko pozwoliło nam rzeczowo przygotować koncept, ideę obiektu - przyznaje architekt. - Zawsze też trzeba brać pod uwagę lokalne warunki, potrzeby naszego inwestora. 


Posłuchaj
12:53 czwórka pierwsze słyszę 13.12.2023 architekt 9.15.mp3 Przemysław Gawęda opowiada o swoich projektach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Stadion biathlonowy to infrastruktura dla sportów zimowych, dla narciarstwa. Pierwszymi jego adresatami są biathloniści, ale też dzieci i młodzież. Przemysław Gawęda podkreśla konieczność dostosowania projektowanego obiektu do potrzeb społeczeństwa. - Kubalonka ma fantastyczne uwarunkowania terenowe, żeby taki obiekt tam powstał - ocenia. - Skupiliśmy się na zapleczu i infrastrukturze stadionu. Uwzględniliśmy funkcje, które wspomagają sport, odnowy biologiczne.

Stadion Biathlonowy na międzynarodowe wydarzenia i mniejsze inicjatywy 

Przemysław Gawęda i jego zespół nie boją się wyzwań. Pracując nad projektem Stadionu Biathlonowego, uwzględnili wytyczne Międzynarodowej Unii Biathlonu dotyczące takich obiektów. - Chodzi o to, by w przyszłości móc zorganizować na tym obiekcie zawody na wysokim poziomie, poziomie międzynarodowym - podkreśla. - Wyzwaniem jest tu infrastruktura i zaplecze dla sędziów, by im zapewnić odpowiednią komunikację - tu wiele elementów musi między sobą dobrze funkcjonować. 

Czytaj także: Drapacze chmur. Architektura przekracza granice. 

Pracowania Reżyserii Architektury Archigeum nie zapomniała również o kibicach i fanach zimowych sportów. Stadion Biathlonowy zapewnia dla nich 2000 miejsc i baza ta może być zwiększona o trybuny mobilne. - Chcieliśmy tę pojemność wypośrodkować. Zależało nam na tym, by obiekt w skali roku nie kosztował zbyt dużo, nie generował kosztów - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. - Takie zawody jak puchar świata odbywają się raz do roku, dlatego zadbaliśmy o to, żeby ten obiekt można było też wykorzystywać na cele kulturalne. 

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku jest zdeterminowany, by obiekt powstał. Nie jest wykluczone, że będziemy się nim cieszyć już na przełomie 2027 i 2028 roku. Z pewnością na to czekają sportowcy. 

Wielofunkcyjny Stadion Biathlonowy na Kubalonce ( Wisła / Istebna )/Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM

Inteligentny tunel dla skoczni narciarskiej

Innym niespotykanym, niezwykłym w skali świata projektem Przemysława Gawędy i Pracowni Reżyserii Architektury Archigeum jest inteligentny osłonowy tunel skoczni narciarskiej Wielka Krokiew w Zakopanem. 

- Zanim podjęliśmy się pracy nad tym projektem, pojechaliśmy do Szwajcarii, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Opowiadaliśmy o naszym pomyśle. Sam dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer powiedział, że tego typu instalacja rozwiązuje 90-95 procent wszystkich problemów, jakie mamy na rozbiegu podczas skoków narciarskich - opowiada gość Czwórki. - Naszym punktem wyjścia do prac było wyeliminowanie zjawiska przetrzymywania zawodnika, gdy następuje zmiana pogody, opad deszczu, śniegu. 

Inteligentny tunel osłonowy - projekt. Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM Inteligentny tunel osłonowy - projekt. Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM

Międzynarodowe zawody skoków narciarskich to zwykle impreza wielogodzinna. Przez czas jej trwania pogoda potrafi zmienić się wielokrotnie, co nie raz obserwowaliśmy. - Te zmiany wpływają na parametry ślizgu na styku tor lodowy - narta. To chcieliśmy wyeliminować - opisuje architekt. - Nasza instalacja pełni również formę osłony samego zawodnika, w momencie, gdy on siada na belce i oczekuje na swój skok. Inteligentny osłonowy tunel skoczni może utrzymać higienę torów najazdowych dla wszystkich zawodników w jednej sesji. 

Tunel osłonowy na rozbiegu skoczni narciarskiej - Wielka Krokiew - Official Animation/Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM

Gość Kamila Jasieńskiego podkreśla, że tunel osłania jedynie rozbieg. Zdradza również, że architekci zadbali też o bezpieczeństwo skoczków. Instytut Lotnictwa w Warszawie na zlecenie pracowni wykonał badania aerodynamiczne. - Eksperci wykluczyli niebezpieczeństwo, że zawodnik po wyjściu z progu zostanie zdmuchnięty - zaznacza. 

Czytaj więcej o skokach narciarskich >>>

Taki inteligentny tunel to innowacja na skalę światową. Sam Walter Hofer nigdzie nie widział realizacji takiego pomysłu. Projekt Pawła Gawędy zyskał wstępną aprobatę Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Dziś wszelkie badania nad tunelem dobiegają końca, a polski architekt ma nadzieję, że prototyp tego rozwiązania powstanie jeszcze w przyszłym roku. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Przemysław Gawęda (architekt)

Data emisji: 13.12.2023

Godzina emisji: 9.15

pj

Czytaj także

Polskie studentki z nagrodą Mikrohome za innowacyjny Dom Przyziemny

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 15:06
Studentki architektury z Warszawy, Alicja Adela Jarochowska i Aleksandra Musiał, zdobyły nagrodę na konkursie Mikrohome. Ich konstrukcja ma 25 metrów kwadratowych, a zbudowana jest z ziemi, drewna i korka ziemniaczanego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osiedle przyszłości. Polscy studenci z międzynarodową nagrodą

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 13:00
Odpowiedź na pytanie: "jak będziemy mieszkać za 50 lat?", świetnie znają studenci Politechniki Wrocławskiej. Główna nagroda w konkursie Intuiture2075 powędrowała w ręce Mai Stankowskiej, Mateusza Baranowskiego i Klaudii Ryś za projekt ekowioski na Dolnym Śląsku. 
rozwiń zwiń