Na pół czy każdy za siebie? Zetki wiedzą, jak dzielić się rachunkami

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 12:40
"Podzielicie się po równo, czy każdy zapłaci osobno?" - odpowiedź na to pytanie kelnera potrafi wywołać poważne dyskusje. Przedstawiciele pokolenia Z nie mają tego dylematu i przekonują, że płacenie "na pół" nie jest fair.
Kto powinien płacić za rachunek w restauracji? Osoba, która zaprasza, a może każdy za siebie?  (zdj. ilustracyjne)
Kto powinien płacić za rachunek w restauracji? Osoba, która zaprasza, a może każdy za siebie? (zdj. ilustracyjne)Foto: Dejan Dundjerski /Shutterstock.com
  • Dla pokolenia Z pieniądze nie są tematem tabu.
  • Potrafią o nich rozmawiać i nie wstydzą się przyznać, jeśli są w finansowym dołku.
  • Kiedy wychodzą w grupie do restauracji, najczęściej każdy płaci za siebie.
  • Zetki pamiętają też o napiwkach, bo wiedzą, jak ciężka jest praca kelnerek i kelnerów. 

Płać za siebie i nie czuj się winny

Wśród użytkowników TikToka popularne staje się przekonanie, że ludzie nie powinni czuć się winni z powodu płacenia tylko za własne jedzenie. Chodzi też o to, żeby pieniądze nie były już tematem tabu i żebyśmy mieli świadomość, że każdy z nas ma inną sytuację finansową.

- Zetki doskonale wiedzą jakimi zasobami dysponują ich rówieśnicy, z którymi chodzą do restauracji. - To pokolenie czułoby się głupio, gdyby wszyscy płacili po równo, bo zawsze jest ktoś, kto zje więcej albo mniej - wyjaśnia Hanna Orszagh-Szturo z Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. - Mamy do czynienia z ludźmi, którzy są bardzo świadomi zarządzania finansami. Potrafią tak zaplanować budżet, żeby dokładnie wiedzieć, ile mogą wydać w restauracji.

Co zrobić, kiedy nie można podzielić rachunku?

Rozwiązanie "każdy płaci za siebie" jest sprawiedliwe, gorzej jeśli kelner powie, że rachunku nie da się podzielić. - Osoba, która w danym momencie jest w stanie zapłacić za całość, robi to, a potem bierze rachunek i wysyła go pozostałym "biesiadnikom". Wszystko jest czytelne, a dzięki płatnościom bezgotówkowym, łatwe w realizacji - dodaje rozmówczyni Weroniki Puszkar.

Jak w tej sytuacji wygląda dawnie napiwków? Najczęściej są "zrzutkowe", każdy daje tyle, ile uważa za słuszne. Ale daje, bo wie, jak ciężka jest praca kelnerek i kelnerów.

Posłuchaj
03:31 CZWÓRKA Pierwsze slysze - rachunek 09.02.2024.mp3 Kolacja w restauracji i kto powinien za nią zapłacić? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Aplikacje na wyjście na miasto

Za potrzebami Zetek podążają twórcy aplikacji. Są takie, które dzielą rachunki i wysyłają prośby o zapłatę do tych, którzy nie uregulowali rachunku od razu. Jeśli nadal tego nie zrobią, po siedmiu dniach dostają kolejne powiadomienie. Wysyła je aplikacja, więc nie wymaga to od nas dodatkowej aktywności. - To pomocne rozwiązanie, które pozwala zachować płynność finansową - przekonuje Hanna Orszagh-Szturo.

Zobacz także:

Pieniądze to nie tabu

Zetki nie boją się też rozmawiać o pieniądzach. - Ustalenie na początku spotkania, jak dzielimy się rachunkiem, nie jest nietaktowne i nie ma powodu, żeby wstydzić się przyznać "w tej chwili jestem bez kasy, płacę tylko za siebie". Na szczęście pokolenie Z nie ma z tym problemu. Dla nich nie jest to temat tabu - podkreśla ekspertka z Inkubatora UW. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowałaWeronika Puszkar

Data emisji: 09.02.2024 

Godzina emisji: 9.40

kul/pg

Czytaj także

Netykieta, czyli dobre maniery w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 11:40
Tak, jak przy stole dobrze jest wiedzieć do czego służą odpowiednie sztućce, tak w sieci warto znać znaczenie emotikonów. Zasady zachowania w internecie są podobne do tych obowiązujących w świecie rzeczywistym, ale ich konsekwencje bywają trwalsze i bardziej uciążliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w "niedoczasie" - symptom współczesności?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 12:10
Prawie każdy narzeka na brak czasu, pojawiło się nawet określenie "ubóstwo czasowe". - Odczucie braku czasu jest kwestią naszego postrzegania i przekonań - przekonuje psycholog Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska.
rozwiń zwiń