Gry RPG. Pasja w realu i online

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 13:45
Gry RPG to spory kawałek życia Tomka "Kiperiusa" Kiliana. Wokół tej pasji stworzył niemałą społeczność internetową "Erpegowy Cyrk". Podczas rozgrywek sam chętnie przyjmuje rolę Mistrza Gry - czy niezbędne są tu jakieś językowe kompetencje?
Do grania w gry RPG wystarczą kartka papieru i kilka kostek
Do grania w gry RPG wystarczą kartka papieru i kilka kostekFoto: shutterstock.com
  • Świat gier fabularnych ma sporo fanów. Tomek "Kiperius" Kilian zebrał ich na profilu "Erpegowy cyrk". 
  • Świat RPG zmienia się, mocno wpłynęła na niego pandemia. Rozgrywki przeniosły się online. 
  • Internet dodaje do gry wiele możliwości, ale w tych grach liczy się przede wszystkim wyobraźnia. 

Tomek "Kiperius" Kilian jest frontmanem Erpegowego Cyrku, największego polskojęzycznego profilu w mediach społecznościowych, który traktuje o grach fabularnych, grach RPG (Role Playing Games). On sam gra od wielu lat, zna przeróżne systemy. 

- Moje doświadczenie pokazuje, że uwielbiane są erpegi, które dają graczom dużo swobody. Przyznaje się do tego większość graczy - mówi Tomek Kilian. - Są też systemy, które mają rozbudowaną mechanikę gry i one też mają swoich fanów. Tam rzuca się kośćmi niemal przy każdej akcji. 

Gry RPG. Pasja w realu i online

Najważniejsza w grach fabularnych jest wyobraźnia. Tego jednego nie zmieniła nawet pandemia. - Czas pandemii wiele zmienił, wiele wymusił. Gracze i mistrzowie gry przenieśli się do sieci - przyznaje gość Czwórki. - Tam mamy wiele narzędzi, które nas wspomagają np. mapy, narzędzia pomagające tworzyć spotkania czy wizualne efekty. Wszystko jednak dzieje się w głowach osób, które siedzą przy stole. 

Trudny czas światowej epidemii już za nami i wielu graczy wróciło do spotkań w realu i gry przy stole. Kiperius przyznaje jednak, że większość jego rozgrywek wciąż toczy się online. - Wszyscy moi znajomi, z którymi gram rozsiani są po Polsce. Ciężko zebrać się przy jednym stole - ocenia. - Przejście na online było ciężkie, ale bardzo nam pomagają kamerki. Nie traci się dużo podczas rozgrywki, a dużo się zyskuje - przede wszystkim łatwiej znaleźć chętnych na rozgrywkę. 


Posłuchaj
11:18 czwórka pierwsze słyszę 21.02.2024 cyrk rpg 8.17.mp3.mp3 O świecie gier RPG opowiada Tomek "Kiperius" Kilian (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Język Mistrza Gry  

Czwórkowy gość najlepiej czuje się w roli Mistrza Gry. To osoba, która projektuje fabułę, przygodę, opisuje świat, odgrywa postronne osoby, które spotykane są przez bohaterów graczy. - Mistrz Gry zajmuje się wszystkim poza postaciami graczy - opisuje Tomek. - Myślę, że szczególne kompetencje językowe nie są tu ważne, ale trzeba wysławiać i wypowiadać się dokładnie, precyzyjnie, by nie wywoływać problemów w komunikacji. Jest gra "Epopeja", to romantyczna gra fabularna, przy której znajomość dawnego słownictwa pewnie by się przydała - przyznaje. 

Gracze i społeczność fanów gier RPG mają swoje żarty i powiedzonka. Tomek "Kiperius" Kilian zdradza, że np. sprytny plan, oznacza, że ktoś chce poprowadzić sesję, rozgrywkę, coś się będzie działo. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMarta Zinkiewicz

Gość: Tomek "Kiperius" Kilan (Erpegowy Cyrk)

Data emisji: 21.02.2024

Godzina emisji: 8.17

pj/kk

Czytaj także

Esperanto. "Język, którego nie można sobie przywłaszczyć"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 12:20
W tym roku mija 136 lat od opublikowania przez Ludwika Zamenhofa podręcznika "Unua libro", zawierającego zasady "języka pokoju”. Dziś esperanto jest językiem uznanym za oficjalny przez Unię Europejską, jest też najczęściej uczonym w chińskich szkołach językiem nieazjatyckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzostwa Świata w Tetrisie. Jak grać, żeby wygrać?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 11:00
Tę grę zna niemal każdy, kto miał do czynienia z grami komputerowymi. Tetris, logiczno-zręcznościowa układanka, ma w Polsce rzesze oddanych fanów. Ma też swoje mistrzostwa - w Polsce i na świecie. 
rozwiń zwiń