Maturalny Nobel. Uczennice i uczniowe zmieniają świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 09:40
Maturalny Nobel to nagroda stypendialna dla uczennic i uczniów ostatniej klasy szkół średnich, chcących zmieniać świat na lepsze. Właśnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej odsłony. Marcelina Maciąg została wyróżniona za projekt "Niebieskich skrzyneczek", które będą dla uczniów wsparciem w dbaniu o zdrowie psychiczne.
Marcelina Maciąg z Maturalnym Noblem.
Marcelina Maciąg z Maturalnym Noblem.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Maturalny Nobel to nagroda dla osób, które chcą zmieniać świat na lepsze.
  • Mogą ją otrzymać uczennice i uczniowie ostatniej klasy szkół średnich. 
  • Nagrodę ustanowił zespół Maturalni.com.
  • W tym roku jedną z laureatek została 17-letnia Marcelina Maciąg.
  • Maturalnego Nobla otrzymała za projekt Youth Kindness Revolution.

Maturalny Nobel - kto ma szansę otrzymać to wyróżnienie?

Maturalny Nobel to nagroda dla uczennic i uczniów, którzy chcą zmieniać świat na lepsze. Wielu z nich organizuje różne akcje, angażuje się w działalność naukową, społeczną, ekologiczną albo edukacyjną. O ich działaniach wie jednak jedynie najbliższe środowisko. Zespół Maturalni.com postanowił tę aktywność uhonorować i wypromować. Marcelina Maciąg została doceniona za projekt Youth Kindness Revolution.

Życzliwość - klucz do lepszego jutra

- W dzisiejszych czasach, kiedy świat stawia przed nami kolejne wyzwania takie jak wojna, pandemia czy recesja, wierzę, że to, co może nas połączyć, to życzliwość. Dlatego aktywizuję młodzież, żeby zmieniała świat na lepsze - mówi Marcelina Maciąg. Flagowym projektem laureatki jest Youth Kindness Revolution, który promuje życzliwość. Powstał w odpowiedzi na mowę nienawiści.

"Niebieskie skrzyneczki" przeciwko hejtowi

- We współczesnej szkole hejt jest na porządku dziennym. Z mową nienawiści uczniowie spotykają się także w sieci. Postanowiłam się temu przeciwstawić - mówi gościni Czwórki. - Mój projekt skupia się na trzech nurtach. W polityczno-legislacyjnym będę walczyć o stworzenie prawa zabraniającego anonimowego hejtu w internecie, ale wymyśliłam też "Niebieskie skrzyneczki", których premiera odbędzie się 12 kwietnia - zapowiada.

Posłuchaj
13:59 CZWÓRKA Pierwsze slysze - uczniowski nobel 01.03.2024.mp3 Marcelina Maciąg z Maturalnym Noblem - co to wyróżnienie oznacza dla 17-letniej licealistki? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Już wkrótce w szkołach na Mazowszu pojawią się drewniane skrzyneczki na kluczyk, do których uczennice i uczniowie będą mogli wrzucać swoje przemyślenia i prośby o pomoc. Informacje mogą też zostawiać osoby, które widzą, że komuś dzieje się krzywda - wyjaśnia rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Dostęp do tych wiadomości będą mieli tylko szkolni psycholodzy, co zdecydowanie powinno im ułatwić pracę.  

Marcelina Maciąg - Tak zmieniam świat! - Maturalny Nobel | Maturalni

"Grę w życie przechodzę na najwyższym poziomie"

Marcelina ma 17 lat i działa w trzech organizacjach młodzieżowych: w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Parlamencie Młodych Rzeczpospolitej Polskiej oraz w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem przy Kancelarii Prezesa rady Ministrów. Łącznie w ciągu 2023 roku przepracowała tam 150 godzin.

- W Sejmiku prowadzę dziewięć komisji i kieruję pracą 51 młodych radnych, z którymi tworzę projekty na rzecz młodzieży. Zorganizowaliśmy m.in. pierwszą Konferencję Młodzieżowych Rad Mazowsza i przygotowaliśmy Listę Dobrych Praktyk - wymienia gościni Czwórki. I dodaje, że jej zaangażowanie społeczne ma realne przełożenie. -  To 99 podjętych uchwał, które przyczyniły się do lepszej przyszłości młodzieży w moim regionie, i trzy wydane ebooki - podkreśla. - Do tego brałam udział w okrągłym stole o zdrowiu psychicznym, który odbył się w ambasadzie USA, i zorganizowałam międzypokoleniowe warsztaty dla matek i córek. 

W trosce o zdrowie psychiczne rówieśników

- Ostatnio objęłam także funkcję przewodniczącej zespołu ds. zdrowia psychicznego w Radzie przy KPRM, co mnie niezwykle cieszy, bo teraz będę mogła wspierać młodych ludzi nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce - opowiada "noblistka". - Łączenie dwóch światów: szkoły i pracy, jest wyzwaniem, ale to moja pasja, więc wszystko, co robię, sprawia mi przyjemność i daje satysfakcję. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Marcelina Maciąg (laureatka nagrody Maturalny Nobel)

Data emisji: 01.03.2024 

Godzina emisji: 8.40

kul/wmkor

Czytaj także

PISA 2022 - badanie umiejętności uczniów. Polscy piętnastolatkowie radzą sobie nieźle

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 16:51
Umiejętności polskich piętnastolatków są powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z UE oraz krajów OECD - wynika z najnowszego badania PISA 2022. To dobra informacja dla szkół, ale jest też aspekt, który niepokoi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka do matury może być nowoczesna i atrakcyjna

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 12:00
Do matury zostało już niewiele czasu. Młodzi ludzie, którzy wierzą, że edukacja jest podstawą dobrej przyszłości od lat tworzą serwis Maturalni.com. To skarbnica wiedzy, inspiracji, sposobów na szybkie przyswojenie podstawy programowej przed egzaminem dojrzałości. 
rozwiń zwiń