Komiksowy konkurs. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier rozda nagrody

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 13:38
Od trzech lat Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier zaprasza do konkursu na publikację komiksową. Ciekawostką jest, że podium konkursu w 2023 zajęły tylko panie, one umacniają swoją pozycję na polskiej komiksowej scenie. 
Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier co roku rośnie w siłę.
Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier co roku rośnie w siłę. Foto: mat.organizatora/Dariusz Kulesza
  • Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce. 
  • Organizatorzy wydarzenia zapraszają do konkursu na publikację komiksową. 
  • Należy wysłać im 8-12 komiksowych plansz i streszczenie scenariusza opowieści. Jury oceni, komu należy się Grand Prix i każda z trzech kolejnych nagród. 
  • Pierwszą odsłonę konkursu wygrała Katarzyna Witerscheim za pracę "Heksa" (2022). W tym roku komiks zostanie wydany.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Do 1998 roku funkcjonował jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. MFKiG to przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. Impreza cały czas się zmienia i rozwija. 

Komiksowy konkurs

Już trzeci raz Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi zaprasza do konkursu na publikację komiksową. - Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich, którzy interesują się komiksem i w tym konkursie chcą wziąć udział - do profesjonalistów i takich osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komiksem - mówi Piotr Kasiński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. - Regulamin dopuszcza wszystkich, którzy chcą swoją pracę do nas zgłosić. 

Czytaj także:

Organizatorzy konkursu nie czekają oczywiście na gotowe komiksy. Należy do nich przesłać od 8 do 12 gotowych plansz komiksowych w wersji elektronicznej oraz streszczenie fabuły całego komiksu. - W takiej formie prace trafiają do jurorów - wyjaśnia gość Czwórki. 

W regulaminie konkursu przewidziane są cztery nagrody. Główna to Grand Prix, a obok niego trzy kolejne, które łączą się z nagrodami finansowymi. 

- Przyjęliśmy taką zasadę, że proponujemy zwycięzcy/zwyciężczyni, zdobywcy Grand Prix, wydanie pełnego komiksu. W tym roku pierwszy taki komiks właśnie się ukaże - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. 


Posłuchaj
04:54 czwórka pierwsze słyszę 29.03.2024 festiwal komiksu 8.39.mp3 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi zaprasza do konkursu na komiks (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Grand Prix i wydanie komiksu

Pierwszą odsłonę konkursu wygrała Katarzyna Witerscheim za pracę "Heksa" (2022). To właśnie jej zeszyt zostanie wydany w tym roku. W 2023 roku Grand Prix zdobyła Katarzyna Klas za "Botanicę" (2023). 

- Stworzenie komiksu nie jest proste i krótkotrwałe. Półtora roku - dwa lata to dobry czas dla takiego przedsięwzięcia - ocenia Piotr Kasiński. - My tu nie narzucamy wiele, mamy możliwość umówienia się z autorem, że komiks wydamy, ale twórcy też mają wolną rękę i mogą dogadywać się z wydawcami. Tak też się dzieje. Cieszymy się, że wyróżnione przez nas komiksy ukazują się na rynku. 

Czytaj także:

W każdym roku do konkursu zgłasza się około 60-70 artystów. W tym roku organizatorzy na zgłoszenia czekają do 31 lipca. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Kasiński (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier)

Data emisji: 29.03.2024

Godzina emisji: 8.39

pj/wmkor

Czytaj także

Jacek Świdziński i "Festiwal". Pierwszy komiks z Paszportem Polityki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 11:40
Festiwal Młodzieży, który odbył się w Polsce w 1955 roku, czyli tuż przed "odwilżą", był wyjątkowym wydarzeniem w historii PRL. - Postanowiłem ugryźć ten temat z wielu stron i opowiedzieć o odczuwaniu świata na moment przed eksplozją - mówi Jacek Świdziński, autor komiksu i laureat Paszportów Polityki 2023 w kategorii Książka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kanał Fantastyczny. Nowa przestrzeń dla geeków i nerdów w każdym wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 14:50
Kanał Fantastyczny to nowe miejsce w sieci dla geeków, nerdów i fanów fantastyki. - Stawiamy na fantastykę analogową, drukowane książki i komiksy oraz na gry we wszystkich ich postaciach - zapowiada Tomasz Kołodziejczak, współtwórca projektu. 
rozwiń zwiń