ZUO i Rurz o swojej ekipie streetartowo-graficiarskiej: Miau Kru to prawdziwy kocioł wiedźmy

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 21:22
Miau Kru to dziewczyńska ekipa streetartowo-graficiarska. ZUO, Rurz, Miss Dorys i Gosia Wadada połączył writing, a później ruszyły dalej. Dziś wszystko, co robią, nazwiemy szeroko rozumianą sztuką miejską. 
Duśka ZUO Wacławik, Aleksandra Olszewska w studiu Czwórki
Duśka ZUO Wacławik, Aleksandra Olszewska w studiu CzwórkiFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • Miau Kru to dziewczyńska ekipa streetartowo-graficiarska. Piszą o sobie: "cztery style, cztery charaktery".
  • Duśka ZUO Wacławik, Aleksandra "Rurz" Olszewska, Miss Dorys i Gosia Wadada. 
  • Wszystkie są writerkami - łączy je graffiti (i pizza). 
  • 22 czerwca zapraszają na minifestiwal DZIEWCZYNY z podwórka!

Miau Kru to dziewczęcy kwartet, który tworzą Duśka ZUO Wacławik, Aleksandra "Rurz" Olszewska, Miss Dorys i Gosia Wadada, które spotkały się razem, tworząc wspólnie graffiti na samochodzie. - Dziś jesteśmy wszechstronną ekipą, ale nasz flagowy temat to graffiti, jesteśmy writerkami - opowiadają ZUO i Rurz w rozmowie z Numerem Razem. - Legenda jest taka, że Miau Kru wykonuje jedynie legalne prace w dozwolonych miejscach. 

Posłuchaj
26:26 czwórka pierwsze słyszę 06.06.2024 miau 8.13.mp3 Miau Kru opowiadają o działalności swojego kwartetu i wydarzeniu DZIEWCZYNY z podwórka! (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

W działalności zespołu dużo jest hip-hopu i hip-hopowej kultury - graffiti, deskorolki. Ale w ekipie jest też miejsce na kulturę soundsystemową, którą uosabia Gosia, czy punkową, której przedstawicielką jest Miss Dorys. - U nas jest prawdziwy kocioł wiedźm. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MIAU (@miaukru)


Dziewczyny działają na różnych frontach. Przyznają, że tym, co je łączy najmocniej, są graffiti i pizza. Wspólnie prowadzą warsztaty dla młodszych i starszych, tworzą wlepki, magnesy, customy puszek i ubrań czy art busting. - Art busting wywodzi się z amerykańskiego ad bustingu, który polega na dorysowywaniu czegoś do plakatów reklamowych. Taki trochę wandalizm - wyjaśnia Duśka Wacławik. - Ja to przeniosłam na polskie malarstwo. Na warsztatach dzieci dostają wysokiej jakości wydruki dzieł polskich malarzy: Matejki, Łempickiej, Boznańskiej, Malczewskiego. Przemycamy w tym wiedzę, na miękko. To nie jest muzealna nuda, ta forma jest o wiele bardziej atrakcyjna. 

Czytaj także:

Rurz na swoim koncie ma też doświadczenie cyrkowe, jest absolwentką szkoły cyrkowej drugiego stopnia, specjalizowała się w hula-hop. 

Miau Kru robią "DZIEWCZYNY z podwórka!"

Miau Kru, dziewczyńska ekipa streetartowo-graficiarska, 22 czerwca, dzień po zakończeniu roku szkolnego, zaprasza na niezwykle ważny dla nich minifestiwal DZIEWCZYNY z podwórka! w Terminalu Kultury Gocław w Warszawie. 

- W Terminalu, gdzie prowadziłyśmy warsztaty, przez kilka miesięcy pokazałyśmy, że robimy fajne rzeczy. I udało się to wydarzenie stworzyć. Wszystkie elementy hip-hopu będą przedstawione przez kobiety: didżejki, writerki, skaterki, raperki - zdradza Rurz. - Na wieczór zaplanowałyśmy koncert sześciu raperek: Gonix, CÓRY, Emceen, Maggy Moroz i Sista Flo. ***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gościnie: Duśka ZUO Wacławik, Aleksandra Olszewska (Miau Kru) 

Data emisji: 06.06.2024

Godzina emisji: 8.13

pj/wmkor

Czytaj także

"Jacanabicie". Łysonżi, Ninjah, Skorup i Jaca jako "drużyna Byków"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 09:30
"Jacanabicie" to wspólny projekt wytrawnego kwartetu hip-hopowego w składzie Łysonżi, Ninjah, Skorup i Jaca. - Zrobiliśmy to na zajawce, bez konkretnego planu. Wszystko wyszło naturalnie i to chyba największy atut naszego "dream teamu" - opowiadają goście Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze miasta dla miłośników sztuki. Pierwsze są Paryż i Londyn

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 14:36
Świetną podpowiedzią dla miłośników sztuki, którzy planują zagraniczną podróż, może być ranking najlepszych europejskich miast właśnie dla nich. Okazuje się, że najlepiej wybrać Paryż albo Londyn, zaraz za nimi plasuje się Praga. 
rozwiń zwiń