Tęczowa debata w Czwórce. Bezpiecznie, przyjaźnie o społeczności LGBTQ+

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 16:40
Hejt, z jakim społeczność LGBTQ+ spotyka się m.in. w sieci, to najlepszy dowód na to, że trzeba rozmawiać, informować, pokazywać fakty. Czwórka zaprasza na sobotnią debatę "Hej! My też tu jesteśmy!", w której oddamy głos osobom aktywistycznym, eksperckim i tym, które widzą świat w wielu kolorach.
Miesiąc Dumy - porozmawiajmy. Tęczowa Debata w Czwórce
Miesiąc Dumy - porozmawiajmy. Tęczowa Debata w CzwórceFoto: Shutterstock/Tint Media
  • W sobotę, 22 czerwca, o 19.00 Czwórka zaprasza na debatę "Hej! My też tu jesteśmy!". 
  • W czerwcu - Miesiącu Dumy - oddajemy głos osobom aktywistycznym, eksperckim i tym, które widzą świat w wielu kolorach. 
  • Hejt, z jakim społeczność LGBTQ+ spotyka się w sieci, to jeden z dowodów na to, że wciąż trzeba rozmawiać

Czerwiec to miesiąc dumy osób ze społeczności LGBTQ+. Jest najlepszym czasem, by właśnie jej przedstawicielom i przedstawicielkom oddać głos i miejsce na naszej antenie. 

Czwarty rok z rzędu Polska zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w ogólnoeuropejskim rankingu badającym poziom równouprawnienia osób LGBT+, ILGA-Europe 2023. Raport analizuje przepisy i politykę dotyczącą lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych (LGBTQ+) w krajach europejskich.

Przykry dowód tego otrzymaliśmy w komentarzach w mediach społecznościowych, w których osoby komentujące nie stroniły od mowy nienawiści. 

Tęczowa Debata - jej tematem jest "Widzialność"

- Gdy zapraszaliśmy na Tęczową Debatę, mówiliśmy, że chodzi o różnorodność, o inne punkty widzenia, o to, że jesteśmy razem w tym świecie, w którym jest miejsce dla wszystkich - przypomina Ula Kaczyńska, dziennikarka Czwórki, współprowadząca debatę. - Tu kontekstem też jest czerwiec - Miesiąc Dumy - dodaje Michał Piwowarek, dziennikarz Czwórki, współprowadzący sobotnie wydarzenie. 

Ula Kaczyńska przyznaje, że po przeczytaniu niełatwych komentarzy w mediach społecznościowych pomyślała, że są one najlepszą odpowiedzią na to, dlaczego ta debata jest potrzebna. - Nadal nie mogę uwierzyć w to, że wciąż temat LGBTQ+ budzi duże emocje i te emocje prezentowane są tak przemocowym, homofobicznym językiem. 

Michał Piwowarek jest dobrej myśli. Wierzy, że Czwórkowa debata ma sens, i ma nadzieję, że będzie kolejnym elementem, który może coś zmienić. - Język rozmowy z jednej strony jest trudny, negatywny, nieprzyjemny, z drugiej nie widzimy narracji na tym poziomie - zauważa. - To świadczy trochę o tym, jak wygląda ta rzeczywistość. Najbardziej ciekawi mnie to, czy gdybyśmy spotkali się z komentującymi twarzą w twarz, to czy też tak by się toczyła ta dyskusja...

Posłuchaj
08:20 czwórka pierwsze słyszę 20.06.2024 debata 8.06.mp3 Na Tęczową Debatę w Czwórce zapraszają Ula Kaczyńska i Michał Piwowarek (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Nie wiesz? Zadaj pytanie 

Tematem debaty "Hej! My też tu jesteśmy!" jest widoczność społeczności LGBTQ+, a także jej udział w życiu społecznym, w kształtowaniu relacji między ludźmi i próba opowiedzenia o świecie. 
- Jeśli czegoś nie wiem - to pytam, jeśli coś interesuje mnie bardziej - to pytam ekspertów i ekspertki, osoby zajmujące się tym tematem od strony naukowej, społecznej - mówi Ula Kaczyńska. - I do tej debaty zaprosiliśmy właśnie takich gości. To im chcemy zadać ważne pytania, a wśród nich np. jak zrobić coming out, jak osoby LGBTQ+ czują się w naszym społeczeństwie. To istotne kwestie, które łączą się też z tematem poprzedniej naszej, Czwórkowej debaty, która dotyczyła zdrowia psychicznego. 

Czytaj także:

Michał Piwowarek zauważa dwa tory myślenia o społeczności LGBTQ+. 

- Mówi się o grupie kolorowych ptaków, często nazywa "przebierańcami, którzy biegają w paradach". To wizerunek, wokół którego narastają liczne nieprzychylne komentarze, ale jest też druga strona medalu - lekarze, dziennikarze, prawnicy, przedstawiciele wszystkich zawodów - podkreśla. - Nikomu nie życzę nieszczęścia, korzystania z natychmiastowej pomocy lekarskiej czy stomatologicznej. Co jednak, gdy w takiej sytuacji trafimy do medyka geja?

LGBTQ+ i wielki biznes

Dziennikarze Czwórki szczególną uwagę zwracają na społeczny kontekst debaty, ale wśród tematów rozmowy nie zabraknie też tych biznesowych. - Dziś wielkie korporacje chcą się nieco ogrzać w blasku tęczowej flagi LGBTQ+. W ten świat wkroczył biznes, pieniądze. Widać tu pewien paradoks - na społeczności, która nie jest wciąż powszechnie akceptowana, można zbić fortunę... - zauważają dziennikarze. - Wiele osób hejtuje, a jeszcze więcej na tym zarabia. Zajmiemy się tym tematem i problemem rainbow washingu. 

Więcej tematów Tęczowej Debaty >>>

Ula Kaczyńska dodaje też: - Nie będziemy pytać, czy warto używać np. neutralnych płciowo zaimków. My zapytamy, jak to robić.

Zobacz także:

DEBATY W CZWÓRCE

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Ula Kaczyńska i Michał Piwowarek (dziennikarze Czwórki)

Data emisji: 20.06.2024

Godzina emisji: 8.07

pj/wmkor

Czytaj także

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Szkoły z mniejszych miast wchodzą do czołówki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 09:52
Ogłoszono wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwsza dziesiątka to szkoły najbardziej przyjazne, otwarte i bezpieczne dla wszystkich. Pierwsze miejsce zajęło 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" z Warszawy. Cieszy fakt, że w czołówce rankingu jest coraz więcej szkół z mniejszych miast. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misia Joachim: mój drag to opowieści o dziecięcych fantazjach i dorosłych koszmarach

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2024 10:46
- Drag jest formą sztuki, która opowiada o tym, co w tym momencie jest ważne i nie ma granic - mówi Misia Joachim, gościni audycji Uli Kaczyńskiej "Queer of the night". - Jest też buntem przeciwko normie - dodaje i przyznaje, że ma skłaniać do myślenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miesiąc Dumy LGBTQ+. "Święto bycia sobą"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 15:30
Audycją "Dumni i głośni" Czwórka inauguruje Miesiąc Dumy w Polsce. Przed nami trzy godziny inspirujących rozmów i wyjątkowych historii, które celebrują różnorodność i promują równość.
rozwiń zwiń