Powstał film o studiu, w którym nagrywali Queen, Oasis i The Stranglers

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 18:24
Queen, Oasis, The Stranglers czy Iggy Pop co łączy te zespoły? Rockfield Studios, które w 1963 r. założyli Kingsley i Charles Ward na farmie mleczarskiej w Monmouthshire w Walii. Kultowe studio doczekało się filmu o swojej niemal 60-letniej historii.
Audio
  • "Rockfield" - dokument o studiu, w którym powstało "Bohemian Rhapsody" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Queen, 1980
Queen, 1980Foto: PAP/DPA/Joe Bangay/ People In Pictures /

To na tej spokojnej farmie doszło do pierwszej poważnej kłótni braci Gallagher, to tu nagrywały takie zespoły, jak Budgie, Motörhead i Queen - tu powstał uznawany za jeden z najlepszych utworów w historii muzyki popularnej – "Bohemian Rhapsody", co można zobaczyć w ostatnim filmie biograficznym o tym samym tytule z Ramim Malekiem wcielającym się w rolę Freddie'ego Mercury'ego.

Studio zostało założone na początku lat 60. przez dwóch braci. Ich marzeniem było wejście do branży muzycznej. Postanowili więc założyć studio nagraniowe, adaptując pomieszczenia gospodarcze na jednym z farm we wschodniej Walii. Było pierwszym na świecie tzw. studiem mieszkalnym, w którym płytę nagrywało się "do skutku". The Stone Roses na farmie spędzili aż czternaście miesięcy, usiłując zarejestrować materiał na drugi album po wielkim sukcesie debiutu.

Studio zlokalizowane było na zupełnym odludziu. Idea tego miejsca polegała na tym, że oddalenie od "cywilizacji" pozwało na skupieniu się wyłącznie na nagrywaniu muzyki. 

- Nagrywali tam najwięksi artyści - od Black Sabbath, Oasis czy The Stranglers, po Roberta Planta, Simple Minds i Coldplay - mówił dziennikarz muzyczny Maciej Majewski. 

Dokument będzie miał swoją premierę 16 marca na festiwalu South by Southwest (SXSW). 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maciej Majewski (dziennikarz muzyczny - Metal Hammner Polska, Cantara Music, Jazz Soul)

Data emisji: 3.03.2020

Godzina emisji: 7.16

ac

Czytaj także

“We Will Rock You” grupy Queen daje moc

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 17:00
Jeśli brak ci energii, masz jesienną chandrę, wystarczy słuchać rytmicznej muzyki z dużą ilością basu. Albo konkretnych piosenek, m.in. „We will rock you" formacji Queen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia polska jest mylona ze schabowym

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 11:54
Aż 82 procent respondentów w badaniu "Polska na Talerzu 2019" wskazało kuchnię polską jak najczęściej wybieraną. Kuchnia rodzima detronizuje kuchnię włoską i pokazuje swe nowe oblicze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta tygodnia. O.S.T.R. "Gniew"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 13:26
Premiera nowego albumu O.S.T.R. "Gniew" miała miejsce 28 lutego. W przedsprzedaży dostępna była jeszcze specjalna i limitowana wersja 2CD, w osobnej i unikatowej szacie graficznej autorstwa OESU. i 247studio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masło z larw - czy to przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:55
Badania nad tłuszczem z owadów trwają od lat. To może być świetne rozwiązanie dla naszej planety, ale czy dla nas? O to zapytaliśmy dietetyka. 
rozwiń zwiń