Czy Amazonia zamieni się w sawannę?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 09:40
Naukowcy alarmują, że 76 proc. Amazonii straciło zdolność do powrotu do pierwotnego stanu. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, nie będzie można nazywać jej lasem deszczowym.
Badacze podkreślają, że utrata zdolności do regeneracji lasów Amazonii następuje szybciej na obszarach, gdzie ma miejsce działalność człowieka
Badacze podkreślają, że utrata zdolności do regeneracji lasów Amazonii następuje szybciej na obszarach, gdzie ma miejsce działalność człowiekaFoto: Shutterstock/Rich Carey

Naukowcy biją na alarm

Badacze z Uniwersytetu w Exeter przenalizowali dane satelitarne zebrane pomiędzy 1996 a 2016 rokiem, pod kątem zdolności Amazonii do regeneracji m.in. po suszach i pożarach. Na tej podstawie doszli do wniosku, że zbliżamy się do punktu krytycznego. Amazonia może stać się sawanną i według naukowców taki scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny. Wyniki badań brytyjskich naukowców opublikowano na łamach magazynu "Nature Climate Change".

- To jest kolejna publikacja naukowa, która w oparciu o konkretne dane pokazuje, że puszcza amazońska z większym trudem się odtwarza, odbudowuje, niż się spodziewaliśmy - mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. - To oznacza, że jeśli te negatywne tendencje będą trwały, to ją stracimy.


Bioróżnorodność, która może zniknąć

Lasy deszczowe to bioróżnorodność, żyją tam miliony gatunków zwierząt i ptaków. Dewastowanie ich oznacza działanie przeciwko nam samym i zabieranie domu wielu istnieniom. Konsekwencje utraty lasów amazońskich, nie bez powodu nazywanych płucami Ziemi, będą katastrofalne dla całej ludzkości. Amazonia, która pochłania znaczną część dwutlenku węgla naszej planety, w niedługiej przyszłości sama może się stać jego źródłem.

- Cała puszcza amazońska, w organizmach, które ją tworzą, ma zgromadzoną równowartość węgla, który jest emitowany przez 13 lat przez cały przemysł i energetykę na świecie. Proszę sobie wyobrazić, co się stanie w momencie, kiedy wszystkie organizmy wymrą i zaczną emitować ten węgiel, zamiast go przechowywać - tłumaczy rozmówca Martyny Ogonek. - To znaczy, że do tych emisji, które już mamy obecnie, dołączą emisje gazów cieplarnianych z tego regionu i znajdziemy się w bardzo krytycznej sytuacji.

Czytaj także:

Badacze podkreślają, że utrata zdolności do regeneracji lasów Amazonii następuje szybciej na obszarach, gdzie ma miejsce działalność człowieka. To od nas zależy, czy Amazonia z lasu deszczowego przekształci się w sawannę.

Źr. YouTube/Czym grozi zagłada Amazonii


Lasy amazońskie dla przyszłych pokoleń?

- Według tego i innych tekstów naukowych publikowanych w ostatnich latach sytuacja jest poważna. Jeżeli nie zostanie ograniczona działalność człowieka związana z wylesianiem Amazonii i nie zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych, to niestety musimy się liczyć się z tym, że najcenniejsze skarby przyrodnicze, jakie mamy na naszej planecie, jeszcze w tym wieku będą doświadczać poważnych katastrof, które doprowadzą do ich przekształcenia - wyjaśnia aktywista. - Jest jednak dobra wiadomość, bo wiemy, jak tę lawinę zniszczenia zatrzymać. Mamy narzędzia, ale to od rządzących i korporacji zależy, czy będą one wystarczające, żeby uratować to życie dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń.


Posłuchaj
03:41 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Amazonia 14.03.2022.mp3 Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska mówi o raporcie brytyjskich naukowców dotyczącym lasów amazońskich (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 14.03.2021

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Zmiany klimatyczne przyczyną emigracji?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 09:54
Fale ekstremalnych upałów, huragany i powodzie, które się nasilają wraz ze zmianami klimatu, sprawiają, że w niektórych miejscach na świecie trudniej się żyje. Z tego powodu coraz więcej Amerykanów deklaruje zmianę miejsca zamieszkania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Branża muzyczna wdraża działania ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 12:50
Music Climate Pact to nowa inicjatywa ekologiczna, do której przystąpiły największe wytwórnie muzyczne. Co to oznacza?
rozwiń zwiń