Wypalenie zawodowe młodych pracowników - jak sobie z tym radzić?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 10:15
Wypalenie zawodowe dotyka coraz młodszych pracowników. Wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. zmiana modelu kariery, pandemia i praca zdalna. Sprawdzamy, co jeszcze wpływa na to zjawisko i jak sobie z nim poradzić.
Jak polubić poniedziałki?
Jak polubić poniedziałki?Foto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

- Wypalenie zawodowe to stan, gdy odczuwamy coraz mniejsze zadowolenie z pracy. Obowiązki coraz bardziej nas męczą, czujemy się coraz bardziej zniechęceni oraz wyczerpani zarówno psychicznie, jak i fizycznie - mówi dr Kaja Prystupa-Rządca z Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego.

Brak zaangażowania i sensu

Jak podkreśla gość Czwórki, stykamy się z trzema stadiami wypalenia zawodowego. Pierwsze wiąże się z wyczerpaniem emocjonalnym, któremu towarzyszy poczucie zmęczenia. Następnie przechodzimy w stan depersonalizacji. - Wówczas coraz bardziej możemy odczuwać potrzebę dystansowania się od współpracowników, klientów i wszystkich osób dookoła. Brakuje nam zaangażowania w wykonywanie swoich obowiązków, a praca nie sprawia nam przyjemności - tłumaczy gość Czwórki. - Ostatnie stadium jest, gdy odczuwamy brak poczucia posiadania osobistych osiągnięć i brak posiadania kompetencji do wykonywania swojej pracy. Wtedy pojawia się poczucie, że do niczego się nie nadajemy. Przestajemy kontrolować swoje obowiązki zawodowe. Brakuje motywacji do podjęcia działań i perspektyw. Jest to taki etap, gdzie "nie chce nam się wstać z łóżka", to jest groźne stadium.

Dotychczas wypalenie zawodowe notowano u długoletnich pracowników, a także w grupach zawodowych, które pracują z dużą liczbą osób. Dotyczyło to m.in. nauczycieli i lekarzy. Teraz to się zmienia. - Ta grupa się poszerza. Świadomość, że coś takiego istnieje, sprawia, że jesteśmy bardziej uważni, dajemy sobie przyzwolenie, że coś jest nie tak - zauważa specjalistka. - Coraz częściej też mówi się, że praca to nie tylko obowiązek, ale też ma sprawiać nam przyjemność - dodaje.


Zobacz także:


Nie tylko praca

Ostatnie badania przeprowadzone przez Deloitte pokazują, że wypalenie pojawia się wśród młodych ludzi. Obok długotrwałego stresu ma na to wpływ m.in. niepewność finansowa, zmieniający się świat, a także fakt, że młodzi nie mają tak dużych szans na osiągnięcie sukcesu zawodowego, jaki był udziałem ich rodziców.

- Na taki stan rzeczy wpływają również czynniki, które nie są związane z pracą, ale ogólnym poczuciem, że świat się kończy. Mamy kryzys klimatyczny, wojnę na Ukrainie - to są wszystko elementy, które jeszcze bardziej tworzą stres i presję u młodych ludzi - wyjaśnia rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Doszła też pandemia koronawirusa. Młodzi mają poczucie, że miało być super, a nie jest - zanzacza.


Posłuchaj
09:59 Czwórka/Pierwsze Słyszę - wypalenie zawodowe 08.08.2022.mp3 W audycji rozmawiamy o wypaleniu zawodowym (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Ważna pomoc specjalistów

Walka z wyczerpaniem zawodowym zależy od etapu, na którym jesteśmy. W pierwszym stadium dobrze sobie zrobić odpoczynek od pracy i wziąć przynajmniej dwa tygodnie wolnego. Im dalej, tym trudniej i wtedy warto skorzystać ze wsparcia specjalisty. Dzięki profesjonalistom, ich pomocy i specjalnym technikom możemy zacząć poszukiwać sensu w życiu.

Jak nie dopuścić do wypalenia zawodowego? - Wprowadźmy granice pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne - tłumaczy dr Kaja Prystupa-Rządca. - Jak potwierdzają liczne badania, dobre działanie ma aktywność fizyczna. Jeśli nie uprawiamy sportu, warto wyjść choćby na spacer - to również pomaga wychodzić z trudnych stanów emocjonalnych.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: dr Kaja Prystupa-Rządca (Katedra Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 8.08.2022

Godzina emisji: 08.15

aw/kd

Czytaj także

Wypalenie zawodowe - od 2022 roku nową jednostką chorobową. Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 19:45
Najnowsze badania dotyczące rynku pracy, wykazują, że około 65 procent aktywnych zawodowo Polaków skarży się na symptomy wypalenia zawodowego. Większość z nich to ludzie młodzi w wieku 18-22 lat. Zgodnie z nowymi regulacjami, od 1 stycznia 2022 roku pracownicy będą mogli pójść na L4 z tego tytułu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technostres. Czym jest i jak uniknąć go w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 18:54
- Technostres to zjawisko oznaczające stan, w którym pracownik jest przez cały czas "pod telefonen i mailem" i czuje się obserwowany przez szefów - mówiła w rozmowie z Czwórką psycholog Katarzyna Kucewicz. 
rozwiń zwiń