Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku. Co w programie konferencji?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 12:00
Międzynarodowe Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku to okazja, żeby zajrzeć za kulisy świata produkcji dźwiękowej. O tym, co znajdzie się w programie konferencji, którą współorganizuje Polskie Radio, opowiada Michał Daniluk - prelegent i dziennikarz muzyczny Czwórki.
XIX Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku ISSET odbędzie się w dniach 12 - 14 października 2023 roku. (zdj. ilustracyjne)
XIX Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku ISSET odbędzie się w dniach 12 - 14 października 2023 roku. (zdj. ilustracyjne)Foto: Nejron Photo / Shutterstock.com
  • Sympozja ISSET odbywają się co dwa lata. Tegoroczną odsłonę współorganizuje Polskie Radio, które jest także patronem wydarzenia. 
  • To projekt skierowany przede wszystkim do środowiska naukowego skupionego wokół inżynierii audio i reżyserii dźwięku.
  • W sympozjum udział wezmą m.in. reżyserzy i realizatorzy dźwięku, akustycy, specjaliści od nagłośnienia, pracownicy nauki zajmujący się problematyką reżyserii i inżynierii dźwięku.
  • Jednym z prelegentów będzie dziennikarz muzyczny Czwórki Michał Daniluk, który wygłosi wykład na temat oceny jakości mowy syntezowanej.
  • XIX Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku ISSET odbędzie się w dniach 12-14 października.

Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku - idea

Sympozja ISSET organizowane są co dwa lata przez Sekcję Polską Towarzystwa Inżynierii Audio. Tegoroczną odsłonę wydarzenia przygotowali: Polskie Radio, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Program sympozjum obejmie prezentacje referatów, prezentacje warsztatowe i wycieczki techniczne. - To projekt skierowany przede wszystkim do środowiska naukowego skupionego wokół inżynierii audio i reżyserii dźwięku - opowiada Michał Daniluk, redaktor muzyczny radiowej Czwórki, absolwent Politechniki Warszawskiej i jeden z prelegentów tegorocznej konferencji. - Jest to wydarzenie odległe od targów sprzętu audio, bo skupia się na wskazywaniu kierunków, co w technice dźwiękowej można jeszcze zdziałać i jakie są perspektywy jej rozwoju. Dlatego fani audiofilskich nagrań mogą się tu nie odnaleźć.

Posłuchaj
11:19 CZWÓRKA Pierwsze slysze - daniluk 11.10.2023.mp3 Dziennikarz Czwórki Michał Daniluk o programie XIX Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku, które odbędzie się pod patronatem Polskiego Radia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Sieci neuronowe do rozpoznawania mowy i wykłady o barwie dźwięku

Udział w sympozjach biorą reżyserzy i realizatorzy dźwięku, akustycy, specjaliści od nagłośnienia, pracownicy nauki zajmujący się problematyką reżyserii i inżynierii dźwięku oraz dziedzinami pokrewnymi, studenci, a także pracownicy firm związanych z produkcją i dystrybucją urządzeń elektroakustycznych. - Śledząc listę prelegentów i tematów, które będą omawiane, można zobaczyć, jak wiele nowych pomysłów pojawia się w tej branży - ocenia rozmówca Kamila Jasieńskiego. - W tym roku będzie mowa m.in. o perspektywach rozwoju sieci neuronowych do automatycznego rozpoznawania mowy, szczególnie w języku polskim. Pojawią się też panele dotyczące samej barwy dźwięku - czym jest, od czego zależy i w jaki sposób jest powiązana z wartościami fizycznymi. 

Michał Daniluk prelegentem 

XIX Międzynarodowe Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku ISSET odbędzie się w dniach 12-14 października pod patronatem Polskiego Radia. W trakcie tegorocznej odsłony Michał Daniluk wygłosi wykład na temat oceny jakości mowy syntezowanej. W swojej pracy zestawił wyniki z czterech różnych badań. Syntezatory mowy w języku polskim i mowie naturalnej porównał za pomocą testu MUSHA, testu AB, testu MOS i testu przejrzystości logatomowej. W ten sposób udało mu się zgromadzić dane na temat naturalności, zrozumiałości i jakości każdego syntezatora mowy. - Ma to związek z moją pracą magisterską, w ramach której opracowałem kilka badań. Jednym z nich było badanie wyrazistości logatomowej - opowiada gość audycji. - Logatomy to wyrazy, które nie mają znaczenia językowego. Słuchałem, jak one brzmią na różnych syntezatorach mowy, i oceniałem według skali. Z moich badań wynika, że te urządzenia nieźle sobie radzą, ale myślę, że radiowcy mogą jeszcze spać spokojnie.

Sprawdź też:

Technologia binauralna - co to jest?

W programie sympozjum zaplanowano też warsztaty - m.in. z Jakubem Stadnikiem, Krzysztofem Musialikiem i Andrzejem Lipińskim. - Jednym z najciekawszych punktów tegorocznego programu jest dla mnie słuchowisko radiowe zrealizowane w rzeczywistości binauralnej. Zakładamy słuchawki i nie słyszymy stereo, tylko dźwięki, które docierają do nas z każdej strony - mówi Daniluk. - Można to porównać do rozszerzonej rzeczywistości, tyle że dźwiękowej.


Jak działa dźwięk binauralny? Jak działa dźwięk binauralny?

Binauralna technologia nagrywania dźwięku umożliwia słuchaczowi precyzyjne zlokalizowanie w przestrzeni dźwiękowej nagranych sygnałów akustycznych. Dzięki temu ma on wrażenie przebywania w samym środku miejsca, w którym dokonano nagrania. Dźwięk binauralny zazwyczaj rejestruje się układami złożonymi z dwóch specjalnych mikrofonów. Żeby w pełni doświadczyć tego przeżycia, trzeba użyć słuchawek, bo głośniki rozpraszają binauralną przestrzeń dźwiękową.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Michał Daniluk (absolwent Politechniki Warszawskiej, dziennikarz radiowej Czwórki, prelegent XIX Międzynarodowego Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku ISSET)

Data emisji: 11.10.2023

Godzina emisji: 09.15

kul

Czytaj także

Brzmienia memowe. Roland Cristal w secie didżejskim dla Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 16:00
- We Francji jest całkiem sporo artystów, którzy tworzą muzykę podobną do mojej. Wykorzystujemy kulturę internetu i brzmienia memowe - opowiada francuski didżej i producent Roland Cristal. Artysta specjalnie dla słuchaczy Czwórki przygotował wyjątkowy set.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doktor z TikToka. Naukowiec-influencer, który czuje odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 14:04
Konrad Skotnicki znany jest w sieci jako doktor z TikToka. Ma doktorat z chemii, ogromną ciekawość świata i lubi odpowiadać na najdziwniejsze pytania. Jak znajduje te ciekawostki i po co, wraz z Europejską Agencją Kosmiczną, wysłał w kosmos teleskop o imieniu Euklides?
rozwiń zwiń