Historyczny Top. Szymon Słodowy "wykręca" zasięgi na przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 07:30
- Historia potrafi być pasjonująca i z całą pewnością zasługuje na to, by ją opowiedzieć w sposób ciekawy - przekonuje Szymon Słodowy. Na swoim kanale Historyczny Top stawia nie na daty, tylko na procesy, a o bohaterach opowiada, nie podając nazwiska, lecz opisując charaktery. 
Szymon Słodowy - twórca kanału Historyczny Top.
Szymon Słodowy - twórca kanału Historyczny Top.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Szymon Słodowy jest twórcą Kanału Historyczny Top. 
  • Prezentuje na nim filmy historyczne, które sam animuje i produkuje. 
  • Najwięcej produkcji poświęconych jest początkom państwowości, bo tu ulubiony temat gościa Czwórki. 
  • Wydawało mi się, że historia jest marginalizowana, tymczasem ta dziedzina generuje olbrzymie zasięgi - mówi Szymon Słodowy.

Historyczny Top - co znajdziemy na kanale?

Kanał Historyczny Top powstał w czerwcu 2020 roku, ale zainteresowanie historią przyszło znacznie wcześniej. - Na wagarowałem, kiedy w planie lekcji była historia - śmieje się gość Czwórki. - Od początku moją misją było tworzenie opowieści o czasach minionych, zaczynając od starożytności, często niesłusznie pomijanej w rankingach najciekawszych epok w dziejach, idąc dalej wraz z interesującymi mnie tematami.

- W moich filmach i podcastach staram się przedstawiać wydarzenia w sposób wyczerpujący, ale jednocześnie przystępny dla każdego odbiorcy. Chcę zaciekawić osoby, które z historią stykają się po raz pierwszy, i zaskoczyć tych, którzy uchodzą za weteranów danego tematu - dodaje.

"Interesuje mnie moment, w którym tworzy się państwo" 

Na kanale Historyczny Top znajduje się dużo filmów o starożytności i o początkach państwa polskiego. - Interesuję się procesami, które doprowadzają do powstania państwa. Mniej zajmują mnie czasy, w których dany kraj już istnieje - przyznaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Jeśli chodzi o nasz kraj, opowieść zaczynam od Polski plemiennej, czyli od tego, co było jeszcze przed tym, jak Mieszko I objął władzę.

Legendarne początki Polski - odc. 1 | Historyczny Top

Animacje realizowane z rozmachem

Filmy, które tworzy Szymon Słodowy, nie przypominają "filmików z YouTube'a". To realizowane z rozmachem animacje, które trwają nawet dwie, trzy godziny. Przygotowanie ich wymaga sporo pracy, która rozpoczyna się od researchu i czytania książek. - O historii można mówić na wiele sposobów. Są tiktokerzy, którzy robią to w 60 sek., i to też jest popularyzacja wiedzy - podkreśla. - Moje produkcje bardziej są opowieściami i wymagają szczegółowej wiedzy wysokiej jakości. Zanim coś opublikuję, muszę mieć pewność co do danych wydarzeń. Historia to jest bardzo obszerna nauka, więc łatwo tu o błędy czy nieścisłości.

Zobacz też:

Książki historyczne nie są nudne

Jak przyznaje, najwięcej czasu spędza na czytaniu o historii, i nie uważa, żeby to były nudne lektury. - Praca historyka przypomina trochę pracę detektywa. Jeśli ma się do tego lekkie pióro, to można stworzyć wciągającą opowieść - mówi twórca Historycznego Topu. - Jak już wejdę w „tunel skupienia”, to zawsze dochodzę do rdzenia. Czytam polskie pozycje, korzystam też z nowych opracowań, które są publikowane w języku angielskim. To pozwala mi stwierdzić, że polskie publikacje historyczne stoją na bardzo wysokim poziomie.  

Przeszłość wykręca zasięgi

Kiedyś wydawało mi się, że historia nigdy nie będzie tak atrakcyjnym hobby, jak na przykład motoryzacja czy sport. Tymczasem popularność, jaką cieszy się mój kanał, pokazuje, że to dziedzina jak każda inna. Historia nie jest marginalizowana, wręcz odwrotnie - generuje olbrzymie zasięgi - podsumowuje Szymon Słodowy.

Posłuchaj
15:14 CZWÓRKA Pierwsze slysze - historyczny top 04.12.2023.mp3 Szymon Słodowy opowiada o swoim kanale Historyczny Top. Co na nim publikuje? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Szymon Słodowy (twórca kanału Historyczny Top)

Data emisji: 04.12.2023

Godzina emisji: 9.16

kul

Czytaj także

Od bloga do książki. Jak pisać o zjawiskach z sieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 11:44
- Cykl życia tekstu w internecie to mniej więcej jeden dzień, a ja popełniłem kilka fajnych i nie chciałem, żeby się zakopały - wyznaje w Czwórce bloger PigOut - Głodny, Zły i Brzydki, który ostatnio wydał książkę "Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturalny Cham". Blog o kulturze bez kolesiostwa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 17:50
Możesz z nim zjeść street food na peronie, targować się podczas zakupów, poznać wielokulturową twarz stolicy, zagrać w bule, ale też - wybrać się do Teatru Wielkiego na przedstawienie baletowe. - Chcę żyć pełnią życia i czerpać z każdego fragmentu rzeczywistości - mówi Filip Pyśniak, autor bloga "Kulturalny Cham".
rozwiń zwiń