Smog w Polsce. Znamy najbardziej zanieczyszczone miasta

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 10:40
- Naszym zdaniem nie ma w Polsce czystych miejscowości, są tylko niezmierzone - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Właśnie opublikowano ranking najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. Na pierwszym miejscu znalazła się Nowa Ruda. 
Zamknij okna, nie biegaj na zewnątrz, załóż maskę i kup do domu oczyszczacz powietrza - to rady ekspertów dla mieszkańców miast z najgorszą jakością powietrza.
Zamknij okna, nie biegaj na zewnątrz, załóż maskę i kup do domu oczyszczacz powietrza - to rady ekspertów dla mieszkańców miast z najgorszą jakością powietrza. Foto: Monika Wisniewska/ Shutterstock
  • Nowa Ruda jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego.
  • Dolnośląskie miasto ponownie znalazło się na szczycie niechlubnego rankingu. 
  • W czołówce są także Nowy Targ, Sucha Beskidzka i Nowy Sącz oraz Żywiec.
  • W rankingu po raz pierwszy pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie, w którym właśnie zainstalowano stację pomiarową.
  • 78 proc. smogu w Polsce pochodzi z naszych domów - szacuje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego - jak powstaje?

Czy to duże miasto, czy małe miasteczko, Polska przoduje w rankingach miejsc z najgorszym powietrzem. Co więcej - ze smogiem z różnych źródeł mamy do czynienia przez cały rok. Jak co roku w listopadzie został opublikowany ranking najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. W badaniu przeprowadzonym przez Polski Alarm Smogowy brano pod uwagę następujące kategorie:

  • najwyższe stężenia pyłów PM10
  • najwyższe stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu
  • największa liczba smogowych dni

- Najwyższe stężenia pyłów zawieszonych oraz benzo[a]pirenu są w województwach: podkarpackim, małopolskim oraz śląskim. I to nie zmienia się od lat - przyznaje rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego.

Nowa Ruda na szczycie podium

Smogowym liderem Polski ponownie została Nowa Ruda. Dolnośląskie miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach.

Posłuchaj
10:30 CZWÓRKA Pierwsze slysze - smog 06.12.2023.mp3 Ranking najbardziej zanieczyszczonych polskich miast - rozmowa z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- To mała miejscowość położona w kotlinie, ze starą zabudową i dużą liczbą kamienic z kotłami na węgiel - wyjaśnia gość Czwórki. - W Nowej Rudzie powoli zachodzą zmiany, ale na razie są na tyle nieznaczące, żeby powietrze nadawało się do oddychania. Ta poprawa jest zbyt wolna. Tuż za nią uplasowały się miejscowości: Nowy Targ, Sucha Beskidzka i Nowy Sącz oraz Żywiec, ale między nimi nie ma znaczących różnic.

"Nie ma w Polsce czystych miejscowości, są tylko niezmierzone"

Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska przeprowadzonych w 2022 roku. Jak podkreśla gość Czwórki, uwzględniono w nim tylko te miejscowości, które mają na swoim terenie stacje pomiarowe. - Na 2500 gmin w Polsce przypada 330 takich stacji. Niektóre miasta mają ich więcej niż jedną, na przykład Kraków. Łatwo policzyć, w ilu miejscach nie można dokonać takich pomiarów - mówi Piotr Siergiej. - To, że Nowa Ruda jest na pierwszym miejscu, wcale nie oznacza, że w innych miejscowościach nie jest gorzej. Tylko my o tym nie wiemy. W tym roku po raz pierwszy w rankingu pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie z województwa warmińsko-mazurskiego, w którym właśnie zainstalowano stację pomiarową. I od razu wskoczyło do pierwszej "10".

Sprawdź także:

- Jak szacuje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami 78 proc. smogu w Polsce pochodzi z naszych domów. - Sami go sobie produkujemy - dodaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Siergiej (rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego)

Data emisji: 06.12.2023

Godzina emisji: 8.15

kul/pj

Czytaj także

Strzelanie do smogu. W Kalwarii Zebrzydowskiej testują nowe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 10:03
Smog doskwiera mieszkańcom polskich miast i miasteczek. Zespół inżynierów z krakowskiej AGH postanowił znaleźć sposób na walkę z nim, tym razem nie skupiając się na przyczynie, a uderzając w efekt. W Kalwarii Zebrzydowskiej strzelają z antysmogowego działa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemysł modowy - jak działa świadomy konsument?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 22:55
Najpierw moda ją fascynowała, a potem zaczęła być źródłem frustracji i poszukiwania sposobu na promowanie jej wersji zrównoważonej. Aleksandra Włodarczyk, zdradza jak działa przemysł modowy, edukuje i chce zmieniać nasze nawyki konsumenckie.  
rozwiń zwiń