Polskie Radio
Section05
smog

Strefa czystego transportu powstanie w Warszawie. Wyłączenia obejmą m.in. auta zabytkowe

Rada m.st. Warszawy poparła wprowadzenie w mieście strefy czystego transportu (SCT). To regulacja, która poprawi jakość powietrza, wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkanek i mieszkańców. SCT obejmie centralną część miasta, będzie dotyczyć na początku tylko osób spoza Warszawy. Przewidziano też wyłączenia dla seniorów i aut zabytkowych.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców środowisko Warszawa kierowcy samochody motocykl smog benzyna powietrze

Krytyczne zanieczyszczenie powietrza w New Delhi. Władze zamknęły szkoły, ograniczono pracę na zewnątrz

Połączenie niższych temperatur, wolno wiejącego wiatru i dymu z wypalanych ściernisk w sąsiednich stanach spowodowało gwałtowny wzrost zanieczyszczeń powietrza w stolicy Indii, New Delhi, gdzie wskaźnik przekroczył w piątek 100-krotnie normę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Indie smog ekologia powietrze zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza WHO

"Czyste powietrze" przynosi efekty. Mirowski: coraz mniej dni z przekroczeniami limitów emisji

- Jakość powietrza w Polsce systematycznie się poprawia. Można z całą stanowczością stwierdzić, że jest ono coraz lepsze. Patrząc z roku na rok na to, przez ile dni w roku występują przekroczenia emisji zanieczyszczeń, to jest ich coraz mniej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Paweł Mirowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej smog

Pożary lasów w Kanadzie. Toksyczny dym dotarł do USA, w tym do Nowego Jorku i Waszyngtonu

Chmura dymu i zanieczyszczeń wywołana przez pożary lasów w Kanadzie spowodowała gwałtowne pogorszenie jakości powietrza zarówno w wielu miastach tego kraju, jak i w Stanach Zjednoczonych. We wtorek chmura dotarła do Nowego Jorku, w środę - do Filadelfii i Waszyngtonu, w których odwołano m.in. zajęcia szkolne prowadzone pod gołym niebem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka Kanada smog pożar

Jak smog wpływa na mózgi naszych dzieci?

Prowadzone aktualnie badanie w projekcie naukowym NeuroSmog, który analizuje wpływ smogu na mózgi dorastających dzieci daje twarde dowody na to, że zanieczyszczone powietrze w aspekcie długoterminowym wpływa na rozwój ADHD, choroby Alzheimera i Parkinsona, a najnowsze badania sugerują także negatywny wpływ na zdrowie w trybie natychmiastowym. Realizowany przez Uniwersytet Jagielloński i Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy projekt naukowy NeuroSmog wziął pod uwagę dzieci pochodzące z południowej Polski, gdzie smog występuje często.
Zobacz więcej na temat:  smog zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców Artur Wolski

"Czyste powietrze" w Indiach - nie dla każdego

Indie od dawna borykają się z problemem smogu, powstają więc rozwiązania, które mają ułatwić funkcjonowanie w zanieczyszczonych miastach. Bogatsi Hindusi płacą za dostęp do czystego powietrza, korzystając ze specjalnych urządzeń. W gorszej sytuacji są uboższe warstwy społeczeństwa, których nie stać na technologiczne udogodnienia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Weronika Puszkar Indie smog zanieczyszczenie powietrza zdrowie ludzie

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r. Minister ds. UE: jest szansa na wycofanie się z tych planów

- Jest szansa na wycofanie się UE z planów zakazu rejestracji pojazdów emitujących spaliny od 2035 r. U naszych największych partnerów rośnie świadomość tego, że jest to zbyt daleko idący pomysł - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochód smog ekologia POLSKA Polska w Unii Europejskiej samochody elektryczne dwutlenek węgla Unia Europejska Fit for 55