Ocieplenie klimatu. Raport State of Climate 2023 - trudno być optymistą

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 13:59
Raport State of Climate, dotyczący całego świata, wskazuje w jakim tempie wprowadzane są zmiany na rzecz klimatu. Niestety z 42 przeanalizowanych obszarów, tylko w jednym jest dobrze. Pozostałe wymagają podjęcia natychmiastowych działań i przyspieszenia ich. 
Raport State of Climate 2023 wyszczególnia 42 wskaźniki - tylko jeden z nich wykazuje wyniki umożliwiające osiągnięcie celów porozumienia paryskiego dla roku 2030.
Raport State of Climate 2023 wyszczególnia 42 wskaźniki - tylko jeden z nich wykazuje wyniki umożliwiające osiągnięcie celów porozumienia paryskiego dla roku 2030.Foto: shutterstock.com
  • W listopadzie opublikowano raport State of Climate 2023. Eksperci wskazują, że zmiany zachodzą zbyt wolno. 
  • Przeanalizowano 42 wskaźniki. Niestety tylko jeden z nich wykazuje wyniki umożliwiające osiągnięcie celów porozumienia paryskiego dla roku 2030. 
  • Wylesianie, troska o namorzyny, odchodzenie od węgla, zmiany w obszarze transportu publicznego - wymagają natychmiastowych, radykalnych zmian. 
  • Wyniki raportu State od Climate 2023 będą omawiane na szczycie COP, który rozpoczyna się 30 listopada w Dubaju. 

Raport State of Climate 2023

Postępy w działaniach na rzecz klimatu są niewystarczające. Zachodzą zbyt wolno - taki wniosek płynie z opublikowanego w listopadzie raportu State of Climate 2023. Spośród 42 wymienionych wskaźników tylko jeden - udział pojazdów elektrycznych globalnie sprzedawanych samochodów – wykazuje wyniki umożliwiające osiągnięcie celów porozumienia paryskiego dla roku 2030. 3/4 wskaźników uległa poprawie, ale niewystarczającej. Sześć obszarów zmierza w złym kierunku, w tym wylesianie. 

Temperatura powietrza a globalne ocieplenie

- Chcemy zatrzymać postępujące globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do średniej dla epoki przedprzemysłowej. Ten wskaźnik uznano za poziom ocieplenia względnie bezpieczny dla ludzi. Im wyżej tej temperatury, tym rośnie ryzyko przekroczenia tzw. punktów krytycznych zmiany klimatu. Jeśli one zostaną przekroczone, to wszystko runie jak domek z kart - mówi Tomasz Borejza, dziennikarz naukowy, autor książki "Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski". 

Czwórkowy gość wskazuje, że dziś mamy do czynienia z poziomem, który jest o 1,1 stopnia Celsjusza wyższy niż średnia w epoce przedprzemysłowej. Niestety bieżący rok, 2023, przyniósł miesiące, w których przekroczyliśmy 1,5 stopnia. - Zmiana klimatu nie postępuje liniowo, jak często jest to postrzegane. 0,2 stopnia to pozornie nie jest dramatyczna różnica, ale może zaważyć na tym, że lodowce Antarktydy stopią się, a wtedy zmiany radykalnie przyspieszą - dodaje. 

Czerwone lampki raportu 

Temperatura powietrza to jednak tylko jeden z obszarów, w których musimy działać. Wśród wszystkich 42 wskaźników tylko w jednym obszarze odnotowano pozytywne zmiany. 


Posłuchaj
10:31 czwórka pierwsze słyszę 30.11.2023 raport 9.18.mp3 Wyniki raportu State of Climate 2023 komentuje Tomasz Borejza (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- W tym raporcie czerwone lampki świecą się niemal wszędzie. On pokazuje raczej stan tego, w jaki sposób sobie radzimy, co powinno być zrobione, a jak jest. W niektórych obszarach wygląda to bardzo dramatycznie - ocenia ekspert. - Patrząc na to, w jakim tempie tracimy namorzyny (formacje ziemno-wodne powstające na przybrzeżnych płyciznach morskich, występujące niemal w całej strefie międzyzwrotnikowej) wyznaczono poziom strat na maksymalnie 4900 hektarów rocznie. Aktualnie jest to 32 tysiące hektarów. 

Dramatycznie wygląda też sytuacja w przypadku wylesiania, które wzrosło z 5 milionów 400 tysięcy hektarów w 2021 roku, do 5 milionów 800 tysięcy hektarów w 2022 roku. 

- Jesteśmy bardzo daleko od osiągniecia celu także w obszarach transportu publicznego, ścieżek rowerowych. Tempo odchodzenia od węgla powinno być 7 razy większe niż jest aktualnie - wymienia specjalista. W tej sytuacji trudno być optymistą. 

Raport State of Climate 2023 będzie omawiany podczas rozpoczynającego się 30 listopada szczytu klimatycznego w Dubaju COP 28. Niestety zabraknie tam największych światowych graczy - przedstawicieli Chin czy USA. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Borejza (dziennikarz naukowy, autor książki "Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski")

Data emisji: 30.11.2023

Godzina emisji: 9.18

pj

Czytaj także

Jak zmieni się deszcz? Czekają nas opady nawalne i susze?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 18:00
Eksperci Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego przygotowali raport "Zmiany temperatury i opadu na obszarze Polski w warunkach przyszłego klimatu do 2100 roku". Wg nich wszystko wskazuje na to, że liczba opadów się nie zmieni, ale zmieni się ich jakość. Do tego powinniśmy przygotowywać się już dziś. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 11:00
Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gospodarka obiegu zamkniętego. W Polsce działa mnóstwo takich rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 11:24
Naukowcy Politechniki Warszawskiej do ogrzania budynków kampusu uczelnianego chcą wykorzystać ciepło… ze ścieków. To działanie w ramach gospodarki obiegu zamkniętego, jak się okazuje nie jedyne w Polsce. 
rozwiń zwiń