Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 11:00
Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
Książka Tomasz Borejzy jest oparta o koncepcję granic planetarnych takich jak zamiany klimatu, utrata bioróżnorodności, wylesianie czy zakwaszanie oceanów. (zdj. ilustracyjne)
Książka Tomasz Borejzy jest oparta o koncepcję granic planetarnych takich jak zamiany klimatu, utrata bioróżnorodności, wylesianie czy zakwaszanie oceanów. (zdj. ilustracyjne)Foto: Marti Bug Catcher/Shutterstock
  • Tomasz Borejza jest dziennikarzem naukowym, publicystą i członkiem European Federation For Science Journalism.
  • W książce "Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski" rozmawia z naukowcami na temat kryzysu klimatycznego i jego bezpośredniego wpływu na Polskę i Polaków.
  • Publikacja jest oparta o koncepcję granic planetarnych takich jak zamiany klimatu, utrata bioróżnorodności, wylesianie czy zakwaszanie oceanów.
  • Część z tych przestrzeni znajduje się w strefie podwyższonego ryzyka, pięć z nich całkowicie już przekroczyliśmy. 
  • To nie znaczy, że coś runie jutro, albo za 10 lat. Ale kiedyś to się stanie i może „posypać się” jak klocki domina - mówi Tomasz Borejza. 

"Kiedy świat runie, poskłąda się jak domino"

Książka jest oparta o koncepcję granic planetarnych. Naukowcy skupieni wokół szwedzkiego Centrum Odporności Ziemi postanowili "policzyć", jak mają się kluczowe ekosystemy. Wydzielili dziewięć kluczowych przestrzeni - w tym wodę, powietrze i zmianę klimatu. - Okazało się, że w części tych obszarów już jest ryzykownie, a w pięciu z nich już przekroczyliśmy bezpieczną granicę działania planety - wyjaśnia dziennikarz i publicysta. - To nie znaczy, że coś runie jutro, albo za 10 lat. Ale kiedyś to się stanie i może "posypać się" jak klocki domina.

Posłuchaj
21:09 CZWÓRKA Pierwsze slysze - borejza 15.08.2023.mp3 Tomasz Borejza o książce "Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski" (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Wymieranie gatunków przekroczyło skalę, nawozy sztuczne "świecą się" na czerwono

Zmiana klimatu jest w przestrzeni żółtej, czyli podwyższonego ryzyka. Natomiast czerwień wychodzi poza rysunek w obrębie wymierania gatunków i tego, w jak szybkim tempie je tracimy. - Mamy ogromny problem z nawozami sztucznymi, które zaburzają obieg pierwiastków w przyrodzie. Efektem tego są na przykład sinice w Bałtyku - tłumaczy Borejza. - Gigantyczny problem jest też ze śmieciami. I nie chodzi tu tylko o plastikowe słomki i opakowania, które wyrzucamy w tysiącach ton, ale także o antybiotyki, które trafiają do obiegu planety i przedostają się do wody i do żywności.


zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Czyste powietrze a zmiany klimatu

Z badań wynika, że z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera rocznie 7 mln. osób, ale jak przekonuje rozmówca Kamila Jasieńskiego w tej kwestii jest jedna optymistyczna rzecz. - Kiedy przestajesz zanieczyszczać powietrze, jest po sprawie, bo ono staje się czyste. Zupełnie inaczej wygląda sprawa ze zmianą klimatu: kiedy wyemitowałeś dwutlenek węgla to on dalej ogrzewa planetę - dodaje.

Sprawdź też:

Tegoroczne lato pełne było pogodowych anomalii. W lipcu na południu Europy zanotowano rekordowo wysokie temperatury. Gorąco było także tam, gdzie zwykle jest raczej chłodno. W kanadyjskiej Arktyce temperatury w tym roku przekraczały 37 stopni Celsjusza, a  w Ameryce Południowej, gdzie właśnie panuje zima,  zarejestrowano temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. - Moi rozmówcy są przekonani, że człowiek jest w stanie doprowadzić do zagłady własnego gatunku. Ale biolodzy, których przepytywałem, znajdują w tym pocieszenie. Jako ludzie zajmujący ekosystem, wiedzą, że gatunki przychodzą i odchodzą, I podkreślają, że im nadzieję daje to, że wiedzą, że kiedy my znikniemy, ekosystem i tak sobie poradzi. I że to jest najlepsze pocieszenie, które są w stanie zaoferować - dodaje Tomasz Borejza.

Pożary doprowadzają do rekordowych emisji CO2. Pożary doprowadzają do rekordowych emisji CO2.

"Wizja lepszego świata jest realna"

Profesor Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego prosi swoich uczniów i studentów, żeby napisali, jak chcieliby, żeby wyglądał ich świat w przyszłości. Przyznał mi się, że ta wizja bardzo go przygnębia. Ale nie dlatego, że pokazuje nierealny świat. Bo wizja jest realna, a mimo to takiego świata nie ma- podsumowuje gość Czwórki. - Jest trochę bardziej zielona, rozsądniej zorganizowana, z głębszą refleksją i dłuższą perspektywą czasu, kiedy podejmujemy jakieś decyzje

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Robert Borejza (dziennikarz naukowy, autor książki "Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski")

Data emisji: 15.08.2023

Godzina emisji: 09.20

kul

Czytaj także

Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:26
Klimatarianizm to coraz bardziej popularna dieta, której celem jest zatrzymanie zmian klimatycznych. Jej zwolennicy wybierają m.in. produkty lokalne, bo liczy się w niej przede wszystkim to, jaki ślad węglowy pozostawia produkt, który kupujemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nawyki konsumenckie Polaków. "Oszczędzamy planetę i pieniądze"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 09:40
W środowisku rozkłada się od 100 do 400 lat, my korzystamy z z niej  średnio przez około 25 minut. Tyle potrzebujemy, żeby wrócić do domu, rozpakować zakupy i "foliówkę" wyrzucić  do kosza na śmieci. I chociaż teoretycznie można poddać taką reklamówkę recyklingowi to w praktyce często nie jest to opłacalne. Na szczęście okazuje się, że sprzedaż foliowych torebek w Polsce spada.  
rozwiń zwiń