Jak "Koteria" kotom pomagała

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 14:20
Kotka w ciągu kilku lat może wydać na świat mnóstwo małych. Żeby temu zapobiec ośrodek "Koteria" oferował opiekunom tych zwierząt darmową sterylizację. Tak było do niedawna. Teraz brakuje pieniędzy.
Audio
  • "Koteria" - reportaż przygotowany przez Alicję Grembowicz. Posłuchaj jak pomóc bezdomnym kotom

Pozostawione same sobie zwierzęta, podobnie jak ludzie, czują się samotne, odrzucone i przestraszone. Na dodatek niektóre gatunki bardzo szybko się rozmnażają. Dotyczy to zwłaszcza żyjących na wolności kotów. W tej chwili jedyną skuteczną a zarazem humanitarną metodą zmniejszenia populacji dzikich kotów jest ich sterylizacja i kastracja. Dzięki temu zdecydowanie zwiększa się dobrobyt tych zwierząt, następuje zahamowanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i w efekcie wydłuża się kocie życie.
 - Ośrodek "Koteria" otworzyliśmy z myślą o tym, żeby wszystkim opiekunom kotów wolnożyjących świadczyć usługi sterylizacji ich podopiecznych. Za darmo, w każdej chwili i przez cały rok - deklaruje Anna Wypych z Fundacji "Argos". - I tak nam się udawało przez prawie trzy lata. Jednak w tym roku drastycznie zmniejszyły się dotacje z urzędu miasta i stanęliśmy przed dylematem: albo zamykamy ośrodek i czekamy do następnej dotacji, czyli do wiosny, albo musimy zacząć jakoś zarabiać.
W tej chwili ośrodek dla kotów miejskich "Koteria" oferuje także usługi dla właścicieli kotów udomowionych, którzy chcieliby poddać swoje zwierzęta zabiegom chirurgicznym, a nie zawsze ich stać na skorzystanie z prywatnych klinik weterynaryjnych. Fundacja "Argos" cały czas czeka też na darczyńców.
O pomocy bezdomnym zwierzętom, o sposobach wspierania "Koterii" i o tym, jak stać się lepszym człowiekiem dowiesz się słuchając reportażu Alicji Grembowicz z audycji "Na cztery ręce".

Sprawdź też inne materiały przygotowane przez Studio Reportazu i Dokumentu Polskiego Radia. Polecamy! 

kul

 

Czytaj także

Zamieszkać w raju

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 12:00
Birma, Syberia, Tajlandia, Macedonia, Poznań, Moskwa czy Waszyngton? "Tam mieszkam" - to cykl wywiadów z Polakami mieszkającymi w różnych częściach Polski, Europy i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chodzenie po Bieszczadach to nie alpinizm"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 08:00
Członkowie Polskiego Klubu Alpejskiego opowiadali w Czwórce jak się przygotować do zdobycia najwyższych szczytów świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachować tamten "klymat"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 15:00
Czy zwykła pamięć o tym, co minęło to już patriotyzm? A może wstydzimy się swoich lokalnych przyzwyczajeń, strojów, albo gwary?
rozwiń zwiń