Czas woskowijek. Ekologicznie i wielorazowo

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 11:00
Woskowijka to doskonała alternatywa dla folii spożywczej i torebek, w które pakujemy nasze śniadania do szkoły i pracy. Jak ją zrobić samodzielnie? 
Audio
  • Zuzanna i Antonina Frydzyńskie podpowiadają jak zrobić woskowijkę (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Kuba Marcinowicz i Zuzanna i Antonina Frydzyńskie
Kuba Marcinowicz i Zuzanna i Antonina Frydzyńskie Foto: Adam Świetlicki/Czwórka

Woskowijka to bawełniana tkanina pokryta woskiem pszczelim i ewentualnie mieszanką naturalnych olejków. - Woskowijki to wielorazowy zamiennik papieru śniadaniowego, folii spożywczej - wyjaśniają Zuzanna i Antonina Frydzyńskie z Mikroklimatu. - Możemy w nie zawinąć kanapkę do pracy. Dużym ich plusem jest to, że są wielorazowe i dzięki temu ograniczamy śmieci - dodają. 

Tego wynalazku można używać wiele razy nawet jeśli się zabrudzi. W takich wypadkach należy go umyć pod letnią wodą. - Nie używamy ciepłej wody, bo wosk w wysokiej temperaturze się rozpuszcza. Myjemy naturalnym mydłem, ważne, żeby nie był to płyn do mycia naczyń - podkreślają ekspertki. 

Do wykonania woskowych owijek potrzebujemy: materiału bawełnianego, wosku pszczelego startego na tarce, możemy dodawać olejku jojoba, który przedłuży ich trwałość, czy wosku sosnowego, dzięki któremu woskowijka będzie bardziej lepka. Czwórkowi goście podkreślają, że na woskowijkę można przerobić stary tiszert lub ściereczkę kuchenną. Ważne by materiał nie zawierał włókien sztucznych. 

A jak krok po kroku wykonać woskowijkę? Ile należy dodać wosku, by woskowijka nie była zwykłym kawałkiem materiału, lub by wosk się nie kruszył? Ile kosztuje wykonanie takiej alternatywy dla folii czy papieru śniadaniowego? O tym m.in. w nagraniu rozmowy ze studia. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Zuzanna Frydzyńska, Antonina Frydzyńska (Mikroklimat)

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 8.17

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie bez pieniędzy, w zgodzie z naturą. Własny prąd i pożywienie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 12:00
- Po szkole poszedłem do pracy, lubiłem to, co robię, ale czegoś brakowało - mówi Marcin Krzeszewski, który swoje miejsce do życia odnalazł na Pogórzu Dynowskim. - Niszczyłem zdrowie i konsumowałem sporo, trochę na tej Ziemi nabrudziłem. Zacząłem szukać, jak żyć bez pieniędzy, chciałem odnaleźć coś, co wciągnie mnie na całego - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na zegar, a zegar na ścianę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 11:43
Kawałek sklejki, resztka tapety, klej, farba i gotowy mechanizm zegarowy, który kupimy w necie. Jak z tego zrobić zegar i na co zwrócić uwagę podpowiada Kasia Sobol z Kliniki DIY. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zero waste w kuchni. Jak zaoszczędzić 2 tysiące złotych?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 21:50
16 października startuje kampania społeczna #KochajJedzenie towarzysząca największemu festiwalowi kulinarnemu w Polsce Restaurant Week. Jej celem jest ograniczenie marnowania żywności na co dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pozbyć się elektromieści w sposób bezpieczny dla środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 19:23
50 milionów ton elektroodpadów – tyle wyprodukowaliśmy ich w roku 2018. Można to przełożyć na 4,5 tysięcy wież Eiffla. 
rozwiń zwiń