Kormorany - jeśli nie pływają, to wspinają się na drzewa

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 12:04
W Polsce żyje ich ok. 30 tys. Kormorany potrafią zaciekle walczyć, podkradając innym ptakom gniazda, świetnie też nurkują, latają na długie dystanse, i - choć ich łacińska nazwa oznacza "morskiego kruka" - znakomicie chodzą po drzewach.
Kormoran
Kormoran Foto: Tao Jiang/Shutterstock.com

kruk pixabay 1200x660.jpg
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

W Polsce występują trzy gatunki kormoranów, z których najbardziej rozpowszechniony jest ten zwyczajny. - Poza tym mamy kormorana czubatego i kormorana małego. Oba te ptaki budzą w naszym kraju sensację, bo stanowią prawdziwą rzadkość - wymieniał dr Łukasz Bożycki, biolog i fotograf przyrody. Jak tłumaczył, kormoran zmienia się w zależności od pory roku. - Latem jest w upierzeniu godowym, wówczas widzimy ptaka, który ma lekko siwą głowę, piękne niebieskie oczy, białą plamę tuż nad nogą, a upierzenie zupełnie czarne. Palce ma spięte błoną. Możemy obserwować go z rozłożonymi skrzydłami, które suszy nad wodą, by móc zyskać zdolność do lotu - tłumaczył ekspert. 

Posłuchaj
08:48 Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia - kormorany 08.01.2021.mp3 Tajemnice kormoranów - jak żyją i czemu podkradają innym gniazda? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

shutterstock jemiołuszka 1200.jpg
Jemiołuszka - piękny ptak z punkową duszą

Kormorany są ptakami stadnymi i zakładają ogromne kolonie - nawet do kilkuset osobników. - Zaczyna się od tego, że gniazda zakładają czaple siwe. Potem niezwykle agresywne kormorany przylatują i zaczynają po prostu przejmować ich tereny - tłumaczył dr Łukasz Bożycki. - Choć nie dadzą sobie rady na przykład z orłem bielikiem, z czaplą wygrywają bez problemu - tłumaczył. Kormorany walczą zaciekle, używając do tego dzioba - ostrego i zakończonego haczykowato. - A także ostrych pazurów. Jeśli porwą z wody rybę, próbują ją połknąć w całości, a jednocześnie wspinają się bardzo sprawnie na drzewo - opowiadał dr Łukasz Bożycki. 

Czytaj także:

Ryby są jedynym przysmakiem kormoranów. Dziennie te ptaki potrafią ich zjeść nawet pół kilograma. Jeśli zima jest zbyt mroźna i stawy zamarzają, dostęp do pożywienia staje się zbyt trudny, więc kormorany opuszczają nasz kraj, udając się w cieplejsze okolice. - Część z nich podejmuje oczywiście decyzje o podróży nad Bałtyk, ale niektóre wylecą z Polski w kierunku Morza Śródziemnego - tłumaczył dr Łukasz Bożycki.   

Czytaj także:

Kormorany w locie rozpoznamy po kształcie, w jaki się układają - ptaki te lecą w charakterystycznym "krzyżu". - Obserwując stado kormoranów widzimy różne "frakcje". Niektóre z ptaków się lubią, inne bywają złośliwe, niektóre ze sobą walczą, a inne sobie pomagają - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 08.01.2021

Godzina emisji: 6.20, 7.22, 8.26

kd

Czytaj także

Mandarynka. Pochodzi z Azji, mieszka w Łazienkach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:30
Mandarynka ma nie tylko pomarańczową skórkę, ale także pióra, dziób i palce połączone błoną pławną. Choć pochodzi z Azji, to na dobre zadomowiła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie i stamtąd wędruje po całym kraju.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czapla - miłośnik ryb, który dla wędkarzy niechcący stał się wrogiem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 16:52
Czaple są stałymi bywalcami płytkich wód stawów bądź jezior. Spotkać je można nawet późną jesienią i zimą. - Choć to ptaki pożyteczne, ze względu na swoją dietę są czasem wręcz prześladowane przez rybaków - mówiła Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń