Czyścioch i chuligan. O życiu codziennym sikorek

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 10:00
To, zaraz obok wróbka, jeden z najbardziej znanych ptaków. W Polsce mamy kilka rodzajów sikor: bogatkę, modraszkę, sosnówkę, sikorę ubogą czy czubatkę.
Sikorka
SikorkaFoto: Erni/Shutterstock

Posłuchaj
shutterstock_1281029908 owady jedzenie 1200.jpg
Owady na talerzu? "Nowy trend w gastronomii"

Sikorki bogatki są niewielkie, mają żółte brzuszki, charakterystyczne czarne krawaty i czapeczki. Łatwo je rozpoznać choć to bardzo energiczny ptak, który szybko się przemieszcza. Niektóre z sikorek chętnie korzystają z karmników, widać je szczególnie teraz, zimą. Poznamy rytm dnia tego ptaka, ulubione miejsca, w których bywa i sprawdzimy czy najbardziej do jedzenia lubi słoninkę.

Leśny Budzik - Bogatka / Echa Leśne

W audycji podpowiemy także, jak dobrać odpowiedni stolik kawowy/jadalny/nocny? Jak wybrać taki, który będzie spełniał kilka funkcji?

Na naszym stole pojawi się śniadaniowy talerz, a na nim placek tortilla. Sprawdzimy, jak go samemu zrobić, co warto do niego dodać, czy tylko na słono czy także na słodko? 

Zobacz także:

W kuchni meksykańskiej tortilla to rodzaj płaskiego, okrągłego placka o średnicy od 6 do 30 cm, z masy lub mąkikukurydzianej albo pszennej, stosowanego jako pieczywo i baza do innych potraw. Meksykańskie i południowoamerykańskie tortille powstają po zagnieceniu masy kukurydzianej mąki z wodą, uformowaniu cienkich placków i pieczeniu ich na specjalnych patelniach. Obecnie większość dostępnych w handlu tortilli jest wytwarzanych maszynowo. Powinno się je spożywać ciepłe, gdyż po ostygnięciu nabierają konsystencji gumy.

***

Na audycję z cyklu "Najlepszy Dzień Tygodnia" w piątek (05.02) o godz. 6.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria zwierzęta
Czytaj także

Nocne życie dzików. "To inteligentne i waleczne zwierzęta"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 09:45
Dziki wchodzą coraz głębiej do miast. Ponieważ funkcjonują głównie nocą, możemy je spotkać rano, gdy idziemy do szkoły czy pracy. - Nie warto ich wtedy drażnić, bo bywają bardzo waleczne -  tłumaczył Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smak i zapach VR. Czym nas karmi wirtualna rzeczywistość?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 15:00
Dzięki Virtual Reality możemy się przenieść do alternatywnej rzeczywistości. Wystarczą gogle VR i stajemy się bohaterem gry. A gdyby tak użyć tej możliwości technologicznej do wykreowana świata smaków i zapachów?
rozwiń zwiń