Nocne życie dzików. "To inteligentne i waleczne zwierzęta"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 09:45
Dziki wchodzą coraz głębiej do miast. Ponieważ funkcjonują głównie nocą, możemy je spotkać rano, gdy idziemy do szkoły czy pracy. - Nie warto ich wtedy drażnić, bo bywają bardzo waleczne -  tłumaczył Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych.
Dziki
DzikiFoto: Shutterstock.com/PhotocechCZ

shutterstock czapla 1200.jpg
Czapla - miłośnik ryb, który niechcący stał się wrogiem wędkarzy

Dziki są wszystkożerne. - Podstawą diety dzika są rośliny: pędy drzew i krzewów, korzonki, owoce i nasiona. Przysmakiem są żołędzie, uwielbiają też na przykład młode ziemniaki i kukurydzę. Jednak do tej diety dochodzą także potrawy mięsne, jak larwy owadów czy pisklęta - mówił Maciej Pawłowski. Jak tłumaczył, w poszukiwaniu pokarmu dziki wychodzą często z lasów i zwiedzają miejskie ulice. - Są to najczęściej całe watahy. Lochy, czyli dorosłe samice pojawiają się z warchlakami, czyli swoimi młodymi. Zdarza się jednak, że spotkać możemy pojedyncze osobniki - wymieniał ekspert.

Posłuchaj
09:04 2020_12_04-06-21-07_PR4_Dzik.mp3 Jak wygląda prawdziwe życie dzików? Rozmowa z Maciejem Pawłowskim (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Choć dziki wyglądają sympatycznie, w takich sytuacjach nie należy ich zaczepiać. Mogą być zwinne, szybkie, a jeśli w watasze znajdują się warchlaki - bardzo waleczne. - Jest trochę prawdy w tym, że dziś jest "dziki i zły" i ma "bardzo ostre kły" - mówił ekspert. - To właśnie te kły są najskuteczniejszą bronią dzików. Wyrastają zarówno z żuchwy - nazywane są "szablami", jak i szczęki górnej - wówczas nazywamy je "fajkami" - mówił Maciej Pawłowski. Jak podkreślał, najprawdopodobniej nie uda nam się uciec przed goniącym nas, rozjuszonym dzikiem. - Zwierzęta tez dość szybko biegają, dlatego jeśli chcemy im umknąć, radziłbym zniknąć im z pola widzenia, wspiąć się na jakiś "wyższy poziom", daszek, czy nawet drzewo - mówił ekspert. 

Czytaj także:

Obecność dzika można łatwo dostrzec, bo zwierzęta te, szukając pożywienia, pozostawiają po sobie mnóstwo śladów. - Takie rozkopane przez dziki miejsca nazywamy "buchtowiskami" - wyliczał Maciej Pawłowski. - Dziki to zwierzęta nocne, więc takie ślady zobaczyć można głównie rano. 

Dziki/fot. Shutterstock.com/WildMedia Dziki/fot. Shutterstock.com/WildMedia

Dziki są też niezwykle inteligentne. - Mają bardzo dobrze rozwinięty słuch, doskonały węch. Troszkę gorzej widzą. Jeśli chcemy więc podejść do nich, by zrobić im zdjęcie, powinniśmy robić to pod wiatr. Inaczej dzik natychmiast wyczuje naszą obecność - mówił Maciej Pawłowski. - Dziki spotkać możemy w trudnodostępnych miejscach, na terenach podmokłych. Dziki piją tam wodę, ale oprócz tego tarzają się w niej, zwalczając pasożyty. Ocierają się potem bokami o drzewa - co nazywamy "malowaniem" - zaznaczając w ten sposób teren. Jeśli na drzewach jest żywica, stanowi ona dla dzików dodatkowe zabezpieczenie. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 04.12.2020

Godzina emisji: 6.20, 7.22, 8.26

kd

Czytaj także

Oparzenia, wypadki, a nawet hipotermia - jak pomóc jeżom?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:08
Listopad to czas, w którym jeże wędrują, szukając schronienia na zimę. Dużo częściej narażają się na wypadki i przeróżne choroby: wpadają pod samochody, ulegają hipotermii, albo poparzeniom, odwadniają się. Jak im pomóc w każdej z tych sytuacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fish and chips - jak przyrządzić w domu brytyjską klasykę?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 09:30
Fish and chips, czyli ryba w panierce podawana z frytkami, to jedna z najbardziej znanych brytyjskich potraw. Jak podkreśla mistrzyni kuchni Alicja Strasburger, każdy, kto wybrał się na Wyspy, powinien choć raz jej spróbować. - To kultowe danie - mówiła gość Czwórki. 
rozwiń zwiń