Dobrze nakręcony GrubSon. Za kulisami teledysku "Śląski Rejwach"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 10:45
"Śląski Rejwach" - najnowszy klip GrubSona - był kręcony na Śląsku. To muzyczna inicjatywa w celu uczczenia 100. rocznicy powstań śląskich, która powstała z myślą o kultywowaniu lokalnej tradycji oraz historii. Utwór powstał we współpracy z DJ-em Epromem w ramach projektu Druga Strona Ulicy.
GrubSon
GrubSonFoto: Marta Kacprzak/mat. promocyjne

- Nie chcieliśmy, żeby to było za bardzo fabularne. Dużo informacji było zawartych w samym tekście, więc bardziej nam chodziło o obraz - opowiada GrubSon. - Łączenie starego z nowym to pomysł reżysera, który nam się spodobał.

Posłuchaj
11:44 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia - GrubSon dobrze 22.10.2021.mp3 GrubSon opowiada Jak powstawał klip "Śląski Rejwach" (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Czasu na nakręcenie klipu nie było za wiele, więc w teledysku pokazano wybrane, charakterystyczne miejsca. Klip zaczyna się od Nikiszowca. - To bardzo stare osiedle z zabytkowymi kamienicami, gdzie kręcono "Sól ziemi czarnej". Miejsce wygląda przepięknie - zauważa raper. - Będąc tam ma się wrażenie, że czas się zatrzymał, a jego klimat przenosi nas w przeszłość. Polecam je odwiedzić.

grubson 1200.JPG
GrubSon przesłuchuje Corso. Teoria "potwornego szczęścia"

GRUBSON x DJ EPROM - Śląski Rejwach / GRUBSON OFFICIAL

W teledysku pojawia się również pomnik Powstańców Śląskich i długi blok z centrum Katowic. - Przełamaliśmy obrazek familoków i oldskulowych miejscówek z nowoczesnością, jaką jest na pewno ogród japoński - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - Chodziło także o pokazanie, że w Katowicach mieszkają różni ludzie i różne kultury. Fajnie było za pomocą ujęć przedstawić, jak się rozwinął Śląsk w przeciągu tych stu lat.

Klip wzbogacają także archiwalne zdjęcia powstańców i samego miasta. - Nie jest to kawałek typowo historyczny, ale nawiązuje do niej i wspomina ją z szacunkiem - podkreśla GrubSon. - I to jest piękne, że nie tylko tekst, ale obrazek mówi dużo.

Posłuchaj także:

Jeśli mowa o Śląsku, to nie mogło zabraknąć górnika. Jego pojawieniu się, w tle, towarzyszy fragment z filmu "Angelus". Ulubioną sceną artysty jest ta z dziećmi grającymi w piłkę. - To nie było zaplanowane, wypatrzyłem dzieciaki, jak biegały za piłką i tak trafiły do teledysku. Aż mi się łezka zakręciła w oku, bo przypomniały mi się czasy, gdy ja tak biegałem. Wtedy wszystko było niewinne i nie miało się poczucia czasu - zdradza raper. - Ujęcia, kiedy oni się cieszą i piją oranżadę są super. Są szczere, widać tam radość i miłość. Niewinność bije od tych chłopaków. Dzięki powstańcom dzisiaj dzieciaki mają rację bytu, mogą żyć, bawić się i cieszyć się wolnością.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Gosia Jakubowska Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek 

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 6.18

aw/kul

Czytaj także

Cukier od kulis. Jak powstał klip do "12 małp"?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 11:00
Zespół Cukier jest synonimem współczesnego eklektyzmu w muzyce. Na ich najnowszej płycie "CK Anderson" znalazł się utwór "12 map" z intrygującym teledyskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vanessa Beecroft. Współpracowała z Kanye Westem, stworzyła "Księgę jedzenia"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 17:00
Vanessę Beecroft fascynuje ludzkie ciało. W swoich pracach zastanawia się, na ile każdy z nas jest wyjątkowy, a na ile… typowy. Wizje artystyczne performerki docenił także świat mody oraz amerykański raper Kanye West.
rozwiń zwiń