Nocne sierpniowe niebo - kiedy obserwować perseidy?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 12:29
W połowie sierpnia w tym roku przypada największa aktywność perseidów. W okresie maksimum można dostrzec nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę.
Nowa mapa zawiera dane ok. 2 mld obiektów z naszej galaktyki
Nowa mapa zawiera dane ok. 2 mld obiektów z naszej galaktykiFoto: Denis Belitsky/ Shutterstock

gwiazdy kosmos obserwacja camping góry 1200.jpg
Jak obserwować gwiazdy latem?

Jak mówił Karol Wójcicki, popularyzator astronomii w sierpniu warto spojrzeć w górę i obserwować nocne niebo. - Choć wciąż jest lato, noce stają się coraz dłuższe. W wielu miejscach w Polsce są też bardzo jasne, ale mimo to widać sporo "spadających gwiazd" i warto ich szukać - podkreślał gość Czwórki. 

Czytaj także:

Posłuchaj
05:45 czwórka ndt perseidy 2021_08_06-08-36-58.mp3 Kiedy i gdzie szukać na niebie "spadających gwiazd"? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

W nocy z 12 na 13 sierpnia ma być ich najwięcej. - Aktywność perseidów zwykle co roku jest na takim samym poziomie. Raz na 12 lat ta aktywność jest większa dzięki Jowiszowi, ale to nie w tym roku. Teraz wyjątkowe będzie to, że czeka nas maksimum "spadających gwiazd" w okolicach nowiu - mówił Karol Wójcicki. - Czyli księżyc nie będzie przeszkadzał nam w ich obserwowaniu. 

Czytaj także:

Jak podkreślał ekspert, zanim zaplanujemy podziwianie "spadających gwiazd", warto sprawdzić prognozę pogody. - Oczywiście teraz nie mamy na nią wpływu, ale jeśli okaże się, że nie będzie w naszym miejscu zamieszkania dobrej aury, warto poszukać miejsca do obserwacji gdzie indziej - podkreślał Karol Wójcicki.

Czytaj także:

Jak znaleźć optymalne miejsce do obserwowania gwiazd? - Sam namawiałem mieszkańców Warszawy, by robili to na nadwiślańskich bulwarach, ale jeśli ktoś ma taką możliwość, warto wybrać się poza miasto i szukać jak najciemniejszych miejsc - mówił Karol Wójcicki. Na taką nocną wyprawę warto zabrać ze sobą gorącą kawę w termosie. - By nie uciąć sobie drzemki, a do tego ciepłe ubranie i koc, by nie zmarznąć - wyliczał gość Czwórki. - Pamiętajmy też o tym, by nie używać często telefonu komórkowego i nie "zaświetlać" sobie oczu dużą ilością sztucznego światła - polecał Karol Wójcicki. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Szymon Jaworski

Gość: Karol Wójcicki (popularyzator astronomii)

Data emisji: 06.08.2021

Godzina emisji: 8.20

kd

Czytaj także

Bagażniki dachowe. Fanaberia, czy niezbędny sprzęt?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 10:00
W programie sprawdzimy m.in., ile kosztuje montaż bagażnika samochodowego w aucie i czy każdy samochód nadaje się do tego, by to zrobić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo latem - wakacyjne ślady zostawione w sieci

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:58
Niezależnie od tego czy spędzamy wakacje blisko czy daleko od domu, częśto chwalimy się w sieci tym, gdzie i z kim odpoczywamy, co jemy, czym podróżujemy. Jak wykorzystują te informacje przestępcy?
rozwiń zwiń