27 maja - Międzynarodowy Dzień Sąsiada. Jak świętować?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 13:02
Mamy różne doświadczenia z sąsiadami - i te dobre, i te nie najlepsze. Jak przekonuje Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz z Urzędu m.st. Warszawy, warto zadbać o relacje międzysąsiedzkie nie tylko 27 maja, w Dniu Sąsiada, ale także na co dzień.
Warto dbać o relacje sąsiedzkie nie tylko od święta
Warto dbać o relacje sąsiedzkie nie tylko od świętaFoto: shutterstock/Monkey Business Images

Obchody Dnia Sąsiada nie mają swojej stałej daty, umownie jest nią ostatni piątek maja. W tym roku ten dzień przypada 27 maja. Wszyscy doskonale wiemy, że sąsiedzi bywają różni. Potrafią być wścibscy, nieprzyjemni, ale także uczynni i mili - tacy, z którymi można się zaprzyjaźnić. Wiele zależy od miejsca, w którym mieszkamy, a także od tego, jacy sami jesteśmy dla naszych sąsiadów.

Poznajmy się

- Zachęcamy do świętowania w maju i czerwcu. Święto jest pretekstem do niezobowiązującego spotkania i czerpania radości z przebywania wśród innych - mówi Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. - Jest to też okazja do tego, żeby poznać lepiej swoich sąsiadów.

Czasami trudno nawiązywać relacje sąsiedzkie, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie jesteśmy anonimowi. - W Warszawie każdego roku pojawiają się nowi mieszkańcy. Jest duża rotacja, a ludzie często się przeprowadzają. Te relacje i chęć do poznawania naszych sąsiadów są więc różne - zauważa gość Czwórki.


Pandemia i relacje

Rolę sąsiadów doceniliśmy w czasie pandemii, kiedy wspólnie się wspieraliśmy. - W sytuacjach kryzysowych, kiedy nie możemy się ruszyć za daleko i jesteśmy uwięzieni np. podczas izolacji we własnym mieszkaniu, okazuje się, że sąsiedzi mogą być bardzo pomocni - tłumaczy Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz. - Mogą nam wyprowadzić psa lub zrobić zakupy, to jest duża wartość. Paradoksalnie te relacje ostatnio odżyły, a Dzień Sąsiada jest doskonałą okazją, żeby sobie za ten dzień podziękować - dodaje.


Źr. Facebook/Grupa w Działaniu


Warto o relacje sąsiedzkie zadbać, a dobrą do tego okazją jest wizyta u sąsiadów z ciastem. Można także podejmować wspólne inicjatywy. Jeśli nie mamy takiego miejsca na osiedlu czy w pobliżu, poszukajmy miejsc aktywności lokalnych, gdzie spotkania można zorganizować za darmo.


Posłuchaj
13:34 Czwórka/NDT sąsiedzi 27.05.2022.mp3 O budowaniu relacji międzysąsiedzkich opowiada Zuzanna Włodarczyk- Wojtowicz z Urzędu m.st. Warszawy (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Można też dołączyć do inicjatyw organizowanych przez różnego rodzaju instytucje. Na terenie Warszawy w maju i czerwcu będzie odbywać się wiele ogólnosąsiedzkich akcji. Można je także organizować lokalnie. - Zachęcamy do wspólnego świętowania, to mogą być sąsiedzkie garażówki, "wymianki", piknik przy wspólnym stole, wspólne sadzenie kwiatów - wylicza gość audycji. - Zróbmy to, co czujemy, że zainteresowałoby naszych sąsiadów. To nie musi być duża impreza, to może być kameralne sąsiedzkie spotkanie.


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Gość: Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz (Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 8.15

aw/kul


Czytaj także

Siła oddechu - czy doceniasz ją na co dzień?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 11:15
Oddech towarzyszy nam od urodzenia. Jest z nami każdego dnia, w każdej minucie i sekundzie. Na co dzień nie zwracamy na niego uwagi - jednak oddech ma olbrzymi wpływ na jakość naszego życia. Czy wiemy, jak oddychać prawidłowo? To można sprawdzić podczas II Festiwalu Oddechu, który odbywa się w ten weekend w warszawskiej Elektrowni Powiśle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najprzyjaźniejsze kraje - Portugalia wygrywa w Europie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 11:20
Expat Insider 2021 to ranking, który prezentuje najbardziej przyjazne kraje na świecie. Sprawdzamy, gdzie według ankietowanych najlepiej zamieszkać.
rozwiń zwiń