Miedzianka Fest. "Czytanie reportażu na potrzeby krajobrazu"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 13:00
Miedzianka to miasteczko, którego nie ma. Pewnego dnia zaczęło się zapadać, a potem znikło. W 2011 roku reporter Filip Springer opisał jego losy, dzięki czemu miasteczko żyje nie tylko na kartach książki - w ostatni weekend sierpnia odbywa się tam festiwal reportażu.
Audio
  • Filip Springer o reportażu inspirowanym krajobrazem wyobrażonym (Faktofonia/Czwórka)
Filip Springer
Filip SpringerFoto: Selfie ;)

Ota Pavel 1200.jpg
Ota Pavel. Czeski pisarz musi zmyślać

- Pierwszy raz w Miedziance pojawiłem się w 2008 roku. Od tego czasu wiele się tam zmieniło. Przede wszystkim przybyło ludzi, którzy dzięki książce usłyszeli o tym miejscu i na własne oczy chcą przekonać się jak wygląda. Powstał tam również Browar Miedzianka kultywujący tradycję lokalnego browarnictwa, a gmina ufundowała tablice informujące o tym, co w danym miejscu się znajdowało - opowiadał autor książki i pomysłodawca festiwalu literackiego w Miedziance Filip Springer. 

Za sprawą reportażysty Miedzianka to nie tylko tło dla pewnej opowieści. Pod koniec sierpnia w tym miejscu po raz kolejny spotkają się fani reportażu. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem "Krajobraz opowieści". - Jesteśmy szalenie dumni, że na festiwalu pojawi się polska laureatka nagrody Bookera, Martin Pollack, Mariusz Szczygieł i czy Ilona Wiśniewska - wyliczał gość Czwórki. 

Co jeszcze wydarzy się w Miedziance? Jakich gości zapowiedział organizator festiwalu Filip Springer? Czym jest "rysunek dziennikarski"? Nad jakim nowym projektem pracuje reportażysta? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Filip Springer (reportażysta, autor książek)

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 19.15

ac

Czytaj także

Filip Springer: reportaż to świetny sposób na poznawanie świata

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 10:00
Zaczęło się od książki "Miedzianka. Historia znikania", która budziła spore emocje. Potem była m.in. "Źle urodzone". Springer pisze o ludziach i architekturze. W Czwórce opowiadał o swojej pracy i warsztacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Bikont i niedomknięta biografia Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:46
Ogłoszono laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W kategorii reportaż literacki zwyciężyli m.in. Sacha Batthyany, Joanna Czeczott, Marcin Kącki, Marek Łuszczyna czy Olga Gitkiewicz. Nagrodzona została także Anna Bikont za książkę "Sendlerowa w ukryciu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blokowiska - codzienność w krajobrazie Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 09:00
- W swoim pierwszym bloku mieszkałam około 20 lat. Ja tego nie wybierałam, zostałam tam przyniesiona prosto ze szpitala, wtedy wszyscy moi rówieśnicy mieszkali w blokach - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Betonia". - Później unikałam bloków z lat 70., z początkowej epoki Gierka, bo miały niski sufit. Chyba przetestowałam wszystkie formy mieszkalne tego typu - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ota Pavel. Czeski pisarz musi zmyślać

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:00
- Wcześniej napisałem dwie biografie czeskich pisarzy, Vaclava Havla i Bohumila Hrabala, wtedy większość czasu spędziłem w bibliotece, nad książkami - mówi Aleksander Kaczorowski, autor biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią". - W przypadku Pavla było inaczej. Znacznie więcej czasu zajęła mi wędrówka śladami pisarza - dodaje. 
rozwiń zwiń