"Błoto słodsze niż miód". Nazwać to, co nie było nazwane

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 12:18
- Wydawało mi się, że tę książkę da się napisać w sześć miesięcy. To było naiwne. Dotarcie do bohaterów i znalezienie historii, których poszukiwałam zajęło mi cztery lata - mówiła autorka książki "Błoto słodsze niż miód", Małgorzata Rejmer.
Audio
  • „Błoto słodsze niż miód”. Małgorzata Rejmer opowiada o systemie komunistycznym w Albanii (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Okładka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii" Okładka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii"

- Pierwszą barierą, jaką napotkałam na swojej drodze była bariera języka. Posługując się wyłącznie angielskim nie byłam w stanie dotrzeć do ludzi. Z biegiem czasu Albańczycy zaczęli się do mnie przekonywać. Praca nad książką i relacje z bohaterami stały się bardziej intensywne. Pojawiło się coś w rodzaju głębokiego spotkania z drugim człowiekiem - opowiadała.

- Każdy z moich rozmówców nieco inaczej radzi sobie z traumą. Jedna z moich bohaterek mówi o przeszłości swobodnie, niemalże z brawurą, inni wspominali ze łzami w oczach, niektórym udało się otworzyć po raz pierwszy. Byli na rożnym etapie konfrontowania się z rzeczywistością - mówiła. 

Reportaż o losach Albańczyków w komunistycznym systemie zarządzanym przez Envera Hodżę został w tym roku nagrodzony Paszportem "Polityki" w kategorii "literatura". O tym, kim są bohaterowie, jakie historie opowiadają, a także o tym, czego będzie dotyczyła jej kolejna książka w Czwórce opowiadała autorka "Błota słodszego niż miód" Małgorzata Rejmer.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Małgorzata Rejmer (pisarka, reportażystka, autorka m.in. nagrodzonego zbioru reportażu "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii")

Data emisji: 13.01.2018

Godzina emisji: 16.12

ac/kd

Czytaj także

Digital Stories Lab. Słowo i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 16:47
Opowiadanie historii, w tym historii non-fiction, przenosi się częściowo do sieci. Twórcy dowiedzą się jak nakręcić film w technologii 360 stopni, dokumentaliści - jak opowiedzieć swoje historie przy pomocy chatbotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Między blokami". Anna Liminowicz z nagrodą im. Krzysztofa Millera

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 13:59
- Na co dzień funkcjonujemy w mediach społecznościowych. Wpuszczamy innych do swojego życia, ale to tak naprawdę pozorna otwartość, kreacja. Pokazujemy tylko tyle, ile chcemy o sobie opowiedzieć - mówiła Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury pierwszej edycji Nagrody im. Krzysztofa Millera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Panek: reportaż radiowy musi mieć odpowiednią plastyczność

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 13:55
"Krajobrazy" to nowa seria, która czerpie z tradycji słuchowisk i reportażu radiowego. Dziennikarz Polskiego Radia Bartosz Panek przedstawia w nich obraz  historycznych dzielnic Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego i Gdańska. 
rozwiń zwiń