"Samotny jak Szwed?" - jak żyją ludzie Północy?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 10:00
- Szwedzi to najbardziej samotni ludzie na świecie - twierdzi Katarzyna Tubylewicz, autorka książki "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami".
Szwecja, zdjęcie ilustracyjne
Szwecja, zdjęcie ilustracyjneFoto: Klaus Reiser/Pixabay

Wiking 1200.jpg
Kim byli wikingowie? Co robili na Rusi?

Na jej książkę "Samotny jak Szwed?" składają się głównie dialogi z osobami, które autorka spotkała na swojej drodze. - To zbiór przede wszystkim szalenie intymnych i bardzo głębokich rozmów z ludźmi, którzy mówią o różnych rodzajach samotności. To pozytywne aspekty bycia z samym sobą - tłumaczyła gość Czwórki. - Jednocześnie jest tu sporo tekstów eseistycznych i moich osobistych przemyśleń.

Posłuchaj
54:07 Czwórka/Faktofonia 08.03.2021.mp3 O swojej książce "Samotny jak Szwed?" opowiada Katarzyna Tubylewicz (Faktofonia/Czwórka) 

Ważnym elementem książki Katarzyny Tubylewicz są opisy podróży autorki. Fotografie do tej właśnie części książki stworzył jej syn Daniel. - Tworząc ją byliśmy bardzo... oddzielni - tłumaczyła w Czwórce. - Lubimy razem być, lubimy spędzać ze sobą czas, ale podczas współpracy jesteśmy partnerami. Daniel ma w sobie z jednej strony charakterystyczne cechy szwedzkie, ale łączy je z szeregiem cech polskich. Jego zdjęcia były projektem zupełnie ode mnie niezależnym - mówiła.  

Samotność nie zawsze polega na tym, że mieszkamy w pojedynkę. Dużo trudniejsza jest wówczas, gdy przebywamy w grupie, ale nie czujemy się jej częścią. Jesteśmy wyrwani z kontekstu K. Tubylewicz

Czytaj także:

Katarzyna Tubylewicz od 20 lat mieszka w Szwecji i przyznaje, że - jako Polka - musiała nauczyć się żyć "po szwedzku". - Mam łatwość nawiązywania kontaktów, ale bywa, że potrzebuję samotności. Wtedy odpoczywam, to restart, moment, w którym ładuję baterie - mówiła gość Czwórki. - Na początku jednak nawet dla mnie Szwecja była pod tym względem szokiem. 

Czytaj także:

W książce znalazły się też m.in. rozmowy z pisarką, ale i ze... szpiegiem. - To najbardziej samotny zawód świata. Szpieg nie może nikomu o sobie opowiedzieć - mówiła Katarzyna Tubbylewicz. - Nie może przekazać nikomu swoich doświadczeń. Nawet w związku musi ukrywać ogromną cześć swojej tożsamości, to oznacza ogromną samotność - tłumaczyła gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Agata Nowotnik

Gość: Katarzyny Tubylewicz (autorka książki "Samotny jak Szwed?")

Data emisji: 07.03.2021

Godzina emisji: 16.15

kd

Czytaj także

Życie po szwedzku. "Szanują tradycję, lubią własne towarzystwo"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:53
Szwecja to kraj, którego mieszkańcy od lat znajdują się w czołówce najszczęśliwszych na świecie. Słyszymy, że to naród ludzi spokojnych, ale lubiących własne towarzystwo i dość zamkniętych. Jak zmienia się społeczna mozaika tego kraju?
rozwiń zwiń
Czytaj także

To cóż, że ze Szwecji - styl skandynawski, czyli jaki?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:49
Szwecja kojarzy się nam z ekologią, prostotą, skandynawskim stylem i firmą meblarską. W ramach naszego cyklu "dookoła świata śladem mieszkań" sprawdzamy, jak mieszkają Szwedzi.
rozwiń zwiń