Historia mycia się. Skrobanie brudu i wonne kąpiele

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 09:40
Dziś, kiedy ktoś boi się wody, mówimy, że cierpi na hydrofobię. Dawniej taki lęk też się pojawiał, tyle że nie był irracjonalny. - W średniowieczu studnie znajdowały się przy toalecie. Ludzie nie chcieli pić brudnej wody, ze względu na zarazki. Dlatego od rana raczyli się piwem - opowiada Agnieszka Krzemińska, autorka książki "Dawniej ludzie żyli w brudzie".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: ivanovgood/Pixabay.com

W przeszłości woda bywała nie tylko była źródłem chorób, ale też rozpusty. W późnym średniowieczu i w baroku działały łaźnie, w których spotykali się i oddawali wspólnej kąpieli i mężczyźni, i kobiety Agnieszka Krzemińska 

Higieniczne średniowiecze, barokowy brud

Książka gościa Czwórki pokazuje przede wszystkim fascynującą drogę, jaką przeszedł człowiek. Od zakładania na siebie skór zwierząt i okadzania się dymem, przez XVII-wieczną modę na peruki, aż po współczesne używanie kosmetyków i poranną higienę. - Wbrew temu, co zwykliśmy sądzić, średniowiecze było bardzo czystą epoką, a wody najbardziej bano się w baroku. Myli się też ten, kto myśli, że tylko arystokraci dbali o higienę. Otóż nie, najbardziej czyści byli tzw. pracze oraz osoby, które pracowały w wodzie - mówi Agnieszka Krzemińska

Posłuchaj
19:53 CZWÓRKA Faktofonia - higiena 22.08.2021.mp3 Kiedyś ludzie żyli w brudzie. A dziś? (Faktofonia/Czwórka)

Zobacz
królewna śnieżka 1200.jpg
Trucizna w kulturze. Od Królewny Śnieżki aż po smog

Mydło do prania

"Dawniej ludzie żyli w brudzie" to także okazja, żeby prześledzić rozwój kosmetologii. - Najważniejszym środkiem czystości było mydło, które samo w sobie powstaje z "brudnych" rzeczy: tłuszczu i potażu (zanieczyszczona postać węglanu potasu). Dość szybko odkryto jego właściwości czyszczące - najpierw używano go do prania, Celtowie myli nim już głowy - wyjaśnia rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Arabowie wpadli na pomysł, żeby potaż łączyć z oliwą z oliwek, co zdecydowanie poprawiło zapach mydła. Arabowie wymyślili także destylację alkoholi i bezpośrednio przyczynili się do rozwoju perfumiarstwa.

Sprawdź także:

Jestem archeologiem śródziemnomorskim. W pisaniu o przeszłości najbardziej podoba mi się to, że w tym, co było, możemy dziś przeglądać się jak w lustrze Agnieszka Krzemińska

Uzależnieni od papieru toaletowego

Autorka przyznaje, że pierwsze zdania nowej książki napisała w dzień ogłoszenia lockdownu. - Dałam się ponieść fali i poszłam do drogerii, żeby zrobić zapas papieru toaletowego i środków higieny osobistej. Poczułam się jak w PRL-u: puste półki, papier niemalże reglamentowany. I wtedy pomyślałam sobie o tym, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od tych produktów - wspomina. - Choć książka już dawno zamówiona była przez wydawnictwo, to był dla mnie impuls, żeby zacząć ją pisać właśnie w tym momencie - dodaje Agnieszka Krzemińska. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Agata Nowotnik

Gość: Agnieszka Krzemińska (autorka książki "Dawniej ludzie żyli w brudzie")

Data emisji: 22.08.2021

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

"Tycipaństwa" i ich mieszkańcy. Czy Liberland i Królestwo Kabuto istnieją?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:00
Bohaterowie Macieja Grzenkowicza to zapaleńcy, idealiści, outsiderzy, którym obecna oferta państwowa nie odpowiada, dlatego stworzyli własne państwa - mikronacje. Wśród nich jest: Christiania, Liberland czy Królestwo Kabuto. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latanie uzależnia. "W pandemii patrzyliśmy w niebo"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:50
Chociaż młodym stewardom i stewardessom wydaje się, że to praca na chwilę, tylko przygoda i możliwość zwiedzenia całego świata, okazuje się, że zostają w niej na długo. Problem pojawia się, kiedy nie mogą latać.
rozwiń zwiń