"Narodowe Słuchanie" w Czwórce. Literatura kontra muzyka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 15:49
Czwórka przyłącza się do Narodowego Czytania na swój, jak zawsze niecodzienny sposób. Połączymy miłość do literatury z miłością do muzyki. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Billion Photos

Kasia Dydo Rosłoń i Damian Sikorski poprowadzą wspólnie audycję, w której zapytają muzyków o wpływ literatury na ich twórczość. W pierwszej godzinie audycji będziemy gościć młodych artystów Polskiej sceny muzycznej, znanych słuchaczom Czwórki z audycji "Będzie głośno!". Jaki wpływ poezja ma na muzyka rockowego? Na to pytanie odpowie nam Anna Spławska frontmenka zespołu Ann. Jakie wiersze czytają muzycy rockowi? Czy poezję można połączyć z muzyką gitarową, kiedy sięgają muzycy chętnie po wiersze?

Muzyk jazzowy Michał Sołtan opowie nam o jazzie z poezją. Michał to artysta wrażliwy na sztukę. Jego debiutancki album zatytułowany "Malogranie" powstał dzięki mieszance dźwięków i farb.

W drugiej części programu gośćmi "Narodowego Słuchania" będą Bruno Ciechowski i Katarzyna Klich. Bruno Ciechowski to syn legendarnego muzyka i poety Grzegorza Ciechowskiego, który bardzo dba o spuściznę ojca. Grzegorz Ciechowski mówił, że "muzyka jest dla mnie tylko nośnikiem pewnych emocji, tekst jest ważniejszy". Jaką poezję gorliwie czytał Ciechowski? Czy jego piosenki to były kolejne tomiki napisane za plecami literatów? Kasia Klich zaś wydała album z poezją Wisławy Szymborskiej zaśpiewaną w języku angielskim Stubbornly Absent "Commemoration - A Tribute to Wisława Szymborska". Dlaczego muzycy sięgają po twórczość poetów? Jak łączyć poezję z muzyką i jak bardzo ta praca jest wymagająca? O tym w audycji.

Już 8 września odbędzie się 7. Narodowe Czytanie - akcja kulturalna zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku, która ma na celu promocje czytelnictwa. Tym razem cała Polska będzie czytała na głos fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Ponadto para prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

***

Na audycję "Narodowe Słuchanie" zapraszamy w sobotę (8.09) w samo południe, do godz. 14.00.

mat. pras./kd/ac

Czytaj także

"Twist and shout" - znajdź smaczki z Beatlesów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 12:35
Teatr Rampa opanowany został przez próby do nowego widowiska muzycznego z kultowymi przebojami The Beatles, w uwspółcześnionych aranżacjach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rihanna bez filtra. Czy Peter Berg odważy się ją obnażyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 14:00
- To artystka, która totalnie wierzy w to, co robi. Wie, czego chce i nieprzypadkowo zdobyła wyjątkową pozycję w świecie sztuk wszelakich. Nic dziwnego, że ludzie chcą o niej robić filmy - mówi dziennikarz muzyczny Marcin Kusy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalina: chcę otoczyć ludzi miłością

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 13:22
- Gdy wychodzę na scenę, myślę o tym, żeby ludziom dać tylko dobre emocje - radość i wybaczenie - mówi Kalina. - Często jest tak, że słuchacze są wzruszeni na moich koncertach - dodaje.
rozwiń zwiń