Edukacja klimatyczna w Polsce. "Mamy wciąż spore braki"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 10:50
- Edukacja klimatyczna przede wszystkim ma cel: ratowanie Ziemi. To m.in. badanie atmosfery, biosfery i wpływu działań ekologicznych na życie ludzi. W praktyce po prostu jej nie ma - opowiadał Mikołaj Petryga z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Audio
  • Jak rozwijać edukację ekologiczną i klimatyczną w Polsce? (Ratujemy świat/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

ekologia bohater 1200.jpg
Nowinki technologiczne, które pomogą dbać o planetę

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w swoich postulatach domaga się wprowadzenia do podstawy programowej, na wszystkich szczeblach edukacji, kompleksowej i aktualnej wiedzy dotyczącej problemów ekologicznych. - Zaczynamy więc opracowywać program warsztatów z edukacji klimatycznej, które miałyby się odbywać na terenie kraju. Docelowo mają być przeprowadzane w szkołach - opowiadał ekspert.

ZOBACZ TAKŻE "Kocham Puszczę". Co możemy zrobić dla lasów? >>>


shutterstock miasto ekologia 1200.jpg
Ekomiasta. Na mapie Polski jest ich coraz więcej

Jak przekonywał Mikołaj Petryga, edukacja ekologiczna obecna jest w niewielkim stopniu na zajęciach z biologii, albo rozszerzonej geografii. Ale to właściwie nic. - Nie jest to tak szeroki program, jaki byłby niezbędny do zażegnania kryzysu klimatycznego - mówił gość Czwórki. Jak podkreślał, choć w ostatnich miesiącach o ekologii i zmianach klimatu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, polski system oświaty za tym nie nadąża. - Człowiek, który kończy naukę nie jest przygotowany do działań ekologicznych od strony merytorycznej - tłumaczył.

kran picie woda shutterstock 1200.jpg
Fakty i mity na temat kranówki

ZOBACZ TAKŻE Czy jest coś takiego, jak "opakowanie ekologiczne"? >>>

Dlatego organizacje proekologiczne starają się pomóc. - Skupiamy się na tym, by wesprzeć m.in. oddolne ruchy, które zajmują się taką edukacją, podnosić świadomość, działać też na rzecz lokalnych społeczności - mówiła Magdalena Noszczyk z WWF, specjalistka ds. rozwoju strategii i edukacji. - Chcemy pójść o krok dalej i przejść od "wiem", do "działam".

WWF Polska także właśnie rozpoczął projekt w ramach którego w pierwszym etapie przeprowadza ankiety z nauczycielami, uczniami i rodzicami na ten temat, a w kolejnych etapach zaproponuje zmiany, rozwiązania i pomysły na atrakcyjne i skuteczne przekazywanie wiedzy. - Jesteśmy w czasie przygotowania strategii na najbliższe pięć lat. Chcemy robić dobrej jakości edukację ekologiczną - mówiła Magdalena Noszczyk. - Z naszych rozmów z ekspertami wynika, że nauczyciele widzą braki, jakie istnieją wciąż w podstawie programowej. Wskazują też, że w podręcznikach do nauczania wczesnoszkolnego są po prostu błędy: pojawiają się na przykład pingwiny bezpośrednio obok niedźwiedzi polarnych. To kuriozalne, w przyrodzie niemożliwe. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 14.04

kd/pj

Czytaj także

Mroczni łowcy i totemy kobiet. Co wiemy o sowach?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 13:37
Sowy to ptaki sprzeczności. Z jednej strony - symbol wiedzy, a drugiej - ptak przeklęty. – Z sowami łączy ludzi ogromna wspólna historia. Mimo, sowy są nocnymi, mrocznymi drapieżnikami, potrafią też być bardzo czułe, lojalne, mocno się przywiązują. Potrafią bardzo zaprzyjaźnić się z człowiekiem - mówił Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie, autor książki "Noc sów". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? Jagna Niedzielska: potrzebny jest plan

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 22:10
Jagna Niedzielska ekoaktywistka i kucharka wychowała się w domu, w którym nie marnowało się żywności. Zakupy zawsze były starannie zaplanowane, a odpadki organiczne trafiały na kompost. Ten styl życia promuje jako osoba dorosła dzieląc się swoimi patentami w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzea dla klimatu". Kultura łączy siły w służbie ekologii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 19:33
- W wielu instytucjach kultury są ludzie, którzy myślą o tym, jak ekologizować te miejsca, w jaki sposób stworzyć możliwość do wymiany myśli, dobrych i sprawdzonych praktyk. Nasza inicjatywa szybko się poszerza i staramy się, by nie ograniczała się wyłącznie do muzeów - tłumaczyły Ewa Chomicka i Aleksandra Janos z akcji "Muzea dla klimatu".
rozwiń zwiń